piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Cieplejszy dom – czyli jak przygotować się na sezon jesienno-zimowy ?

Cieplejszy dom – czyli jak przygotować się na sezon jesienno-zimowy ?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2019-10-15 11:33:22

Pierwsze podmuchy chłodniejszego powierza i żółtoczerwone liście na drzewach przypominają, że zbliża się sezon grzewczy. Naturalnym odruchem jest skontrolowanie ilości opału i stanu pieca czy kominka. Jest to ostatni moment na przeprowadzenie kompleksowej inspekcji całej instalacji grzewczej, by służyła nam przez cały okres. Równie istotny okazuje się komin – czysty i sprawny nie tylko zapewnia oszczędność paliwa, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domownikom. Jakie prace przeprowadzić, by odpowiednio przygotować się na nadejście jesieni i zimy?

Polecane sklepy

allegro

W domu może być cieplej, przytulniej i praktyczniej. Kilka cennych wskazówek na dobre może odmienić dom i sprawić, że będzie jeszcze cieplejszy i bezpieczniejszy. Sprawdzenie szczelności drzwi i okien może nie wystarczyć. Od czego powinniśmy zacząć?

Grunt to odpowiednia izolacja domu

Już na etapie budowy domu należy pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Ocieplenie domu pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z późniejszym ogrzewaniem. Termoizolacja zapewni bowiem mieszkańcom przyjemne ciepło bez podnoszenia rachunków. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiedne izolacje już na etapie fundamentów, ścian i dachu oraz dobór właściwych materiałów. Kluczowe jest prawidłowe wykonanie ocieplenia domu styropianem czy wełną mineralną ze zwróceniem uwagi na wszystkie szczegóły techniczne. W przeciwnym razie nawet drobne niedociągnięcia na tym etapie będą nie do naprawienia i szybko staną się odczuwalne. Odpowiednia izolacja dachu połączona z izolacją ścian i podłóg, dobór właściwych okien i drzwi oraz ich profesjonalny montaż – to wszystko przekłada się na komfort cieplny w domu. Co jednak z urządzeniem grzewczym i kominem?

Czy komin ma wpływ na cieplejszy dom?

Jeszcze do niedawna komin nie miał dużego wpływu na ciepło w domu. Co do zasady, odpowiada on za odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych, a nie jak wydaje się wielu osobom, ogrzewanie domu. Przekonanie to pozostało z czasów niesprawnych pieców, gdzie całe ciepło uchodziło do komina ceglanego, który ogrzewał się, w efekcie dogrzewając pomieszczenia. Wraz z postępem techniki grzewczej zmieniły się również kominy. Od niedawna ich funkcje zostały rozszerzone o możliwość dostarczania powietrza do spalania. Jest to tzw. system turbo, czyli system powietrzno-spalinowy (SPS). – Ze względu na rosnące potrzeby użytkowników i ich bezpieczeństwo, od kilku lat nasza firma z  sukcesem wprowadza na rynek system SPS dla paliw stałych, który opracowujemy wraz z partnerami z Norwegii. Jawar Nord to pierwszy tego typu system ceramiczny, który współpracuje z kominkami i piecami, nie tylko odprowadzając spaliny, ale również dostarczając powietrze do spalania. W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak np. wkład kominkowy powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz, jest także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały dopływ tlenu do komory spalania – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Pracujące urządzenie grzewcze nie pobiera powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym się znajduje, dzięki czemu tworzy integralny system grzewczy. Może pracować w domach energooszczędnych i z wentylacją mechaniczną. Do tej samej rodziny kominów należy stalowy komin Jawar Aero. Najnowsze systemy kominowe zwiększają ciepło w domach poprzez eliminowanie wszelkiego rodzaju doprowadzenia zimnego powietrza. Przykładowo, jeśli kominek posiada doprowadzenie powietrza z zewnątrz, a w danej chwili nie jest wykorzystywany, wówczas odczuwalna temperatura w pomieszczeniu jest niższa (2-3ºC). Nowoczesne kominy tj. Nord i Aero podgrzewają powietrze do spalania od rury spalinowej, podnosząc sprawność grzewczą urządzeń z nimi współpracujących, jednocześnie oszczędzając paliwo.

Cieplejszy dom, dzięki sprawdzonym i certyfikowanym kominom

Duży wpływ na poprawę ciepła w domu mają materiały, z których jest wykonany komin. Jeśli np. kanał wentylacyjny wykonany jest z tanich kształtek betonowych, to nie tylko nie spełnia swojej funkcji, ale również przemarza, powodując bardzo duże straty ciepła w pomieszczeniach. Wielofunkcyjny, sprawdzony materiał na komin stanowi perlit, który jest doskonałym izolatorem, a prefabrykaty kominowe z niego wykonane są lekkie, ciepłe i niepalne. Doskonale sprawdzają się jako obudowy kominów spalinowych, np. komina NORD, który bardzo dobrze chroni powietrze doprowadzane do spalenia przed wychłodzeniem, ale również nie przemarza. Kominy wentylacyjne Jawar wykonane z perlitobetonu idealnie spełniają swoją funkcje, jednocześnie nie powodując strat ciepła.

Przegląd kominiarski na straży ciepła i bezpieczeństwa

Przed nadejściem chłodnej jesieni i zimy pamiętajmy również o dokładnej weryfikacji stanu i drożności przewodów kominowych, czy nie zamieszkały w nich zwierzęta lub nie zalegają liście czy sadza z ubiegłego sezonu. Taką czynność musi przeprowadzić mistrz kominiarski, najlepiej kilka razy w sezonie. W przypadku kotłów gazowych przegląd kominiarski wykonuje się raz w roku – najlepiej połączyć to z obowiązkowym corocznym serwisem. Od tych niezwykle istotnych czynności zależy bezpieczeństwo i komfort cieplny domowników w czasie jesieni i zimy.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe