Ciepłe mieszkanie, niskie rachunki
Kiedy na dworze temperatura spada poniżej 0 i nadchodzi sezon grzewczy, korzystamy z niego, ile się da, aby nie wpuścić zimnego powietrza do mieszkania. Do maksimum odkręcamy kaloryfery, szczelnie zamykamy okna - to jednak nie zawsze zapewnia nam odpowiedni komfort termiczny, ale jedynie wzrost kosztów ogrzewania. Jak temu zapobiec?
Najkorzystniejsza dla organizmu temperatura w pomieszczeniu to od 18 do 22 stopni - wówczas nie przegrzewamy się i dobrze śpimy. Jest kilka sposobów na to, aby zimą nie płacić gigantycznych rachunków za ogrzewanie, a przy tym zachować odpowiednio wysoką, przyjemną temperaturę w mieszkaniu.
Ciepłe sztuczki
Kaloryfery w mieszkaniu znajdują się pod parapetami blisko ścian, w związku z tym pewna część ciepła zamiast trafiać do wnętrza mieszkania - trafia na ścianę za grzejnikiem. Można tego uniknąć poprzez umieszczenie za kaloryferem folii aluminiowej, która odbije ciepło i rozniesie je po pomieszczeniu. Jeśli mamy taką możliwość, warto również zamontować w pewnej wysokości nad grzejnikiem np. półki, co sprawi, że powietrze nie będzie uciekało pod sufit. Nie należy natomiast zasłaniać kaloryferów meblami czy zasłonami.
Dobre powietrze
Powietrze w mieszkaniu nierzadko bywa zanieczyszczone - są w nim bakterie, pleśń, drobinki kurzu czy pyłki. Dodatkowo suszenie prania czy gotowanie w mieszkaniu powodują wilgoć. Dlatego wietrzenie pomieszczeń jest niezwykle istotne, pamiętajmy jednak, że dużo większe efekty osiągniemy wietrząc krótko, ale intensywnie. Otwórzmy więc okna w mieszkaniu na oścież na parę minut, zamiast jedynie uchylać je na godzinę czy dwie. Wówczas nie wyziębimy mebli, podłóg i ścian, ale zadbamy o prawidłową cyrkulację powietrza.
Farba w służbie izolacji
Oczywiście poziom ciepła w naszym mieszkaniu, zależy od tego, czy wykonawcy odpowiednio je zaizolowali. Aby jednak usunąć typowe błędy popełnione przy izolacji ścian, jak np. mostki termiczne, trzeba byłoby ściany ponownie zaizolować. Aby pozbyć się mostków termicznych należy uzupełnić ciągłość izolacji ściany - mostki to bowiem takie miejsca, w których izolacyjność jest gorsza lub nie ma jej wcale. Uzupełnianie ciągłości izolacji jest jednak kosztowne i czasochłonne, ale istnieje inne, tańsze i rozsądniejsze rozwiązanie. Skutecznym sposobem na pozbycie się efektów mostków termicznych w ścianach, a więc wychładzania mieszkania, jest pomalowanie tej ściany termointeligentną farbą, np. ◦CIQ od Polifarb Kalisz. To specjalistyczna farba z systemem mikrosfer, czyli niewielkich elastycznych cząstek polimerowych o sferycznym kształcie, wewnątrz których znajduje się obojętny gaz. Zapewnia to znakomite odbijanie promieniowania cieplnego, a w efekcie, że pomieszczenie trzyma ciepło w chłodne dni, a z kolei w gorące - nie nagrzewa się. Taka farba zatrzyma wszelkie szkody wyrządzane przez mostki termiczne i sprawi, że w mieszkaniu będzie cieplej.
Szczelne okna
To właśnie przez nieszczelne okna w bardzo dużym stopniu ucieka ciepło - szacuje się, że tracimy w ten sposób nawet 20% ciepła w mieszkaniu. Aby temu zapobiec, należy dodatkowo je uszczelnić, używając np. samoprzylepnych uszczelek. Pamiętajmy jednak, aby co jakiś czas sprawdzać ich stan i w razie czego - wymieniać na nowe, aby nie straciły swojej efektywności.
źródło: polifarb/pieknydom24.pl