piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Chłodzenie domu z gruntową pompą ciepła. Poznaj szczegóły działania tego urządzenia oraz sposoby na osiągnięcie idealnej temperatury latem

Chłodzenie domu z gruntową pompą ciepła. Poznaj szczegóły działania tego urządzenia oraz sposoby na osiągnięcie idealnej temperatury latem

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2022-06-09 14:02:26

Z roku na rok każde kolejne lato w Europie jest coraz cieplejsze, a temperatury potrafią być dokuczliwe. Jak więc zadbać o to, aby komfort cieplny w domu był zapewniony nie tylko przez ogrzewanie latem, ale i chłodzenie zimą? Czy da się osiągnąć takie całoroczne efekty dzięki jednemu urządzeniu? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat możliwości gruntowych pomp ciepła.

Polecane sklepy

allegro

Zamontowanie jednego urządzenia, które będzie zapewniać nie tylko ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, ale też chłodzenie budynku w razie potrzeby, to wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Tak właśnie działa gruntowa pompa ciepła w połączeniu z centralnym ogrzewaniem (podłogówką) bądź klimatyzatorem.

Działanie pompy ciepła – w jaki sposób przebiega cały cykl?

Gruntowa pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie pozyskuje je z gruntu i następnie przekazuje do budynku. O jej skuteczności decyduje więc moc dolnego źródła oraz możliwości cieplne terenu.

Jak działa pompa ciepła? Przede wszystkim konieczne jest umieszczenie wymiennika gruntowego poziomego lub pionowego (w gruntowych pompach ciepła Vaillant, które oferują opcje chłodzenia, jak np. flexoCOMPACT exclusive, jest to pionowy wymiennik). Wymiennik ten wypełniony jest zazwyczaj glikolem, który krąży w rurach i nagrzewa się, odbierając w ten sposób ciepło z gruntu. Nagrzany płyn trafia do wymiennika, a energia z ziemi przekazywana jest przez czynnik chłodniczy do sprężarki, która zamienia go w parę. Następnie gorąca para, poprzez skraplacz, trafia do systemu centralnego ogrzewania i zapewnia wymagany komfort cieplny, a także ciepłą wodę.

W jaki sposób pompa ciepła może zapewnić chłód w budynku?

W ramach chłodzenia budynku za pomocą gruntowej pompy ciepła wyróżniamy dwa sposoby: chłodzenie aktywne oraz chłodzenie pasywne. Obydwa rodzaje można zastosować jedynie przy pionowym gruntowym wymienniku ciepła, który współpracuje z pompami marki Vaillant typu flexo.

Chłodzenie aktywne to dokładne odwrócenie cyklu, który zapewnia ogrzewanie oraz ciepłą wodę. Polega ono na pozyskaniu nadmiaru ciepła, które gromadzi się w domu, aby następnie oddać je do otoczenia, co wpływa bezpośrednio na obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu. Za odwrócenie procesu odpowiada element pompy ciepła, sprężarka.

Chłodzenie pasywne polega natomiast na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z budynku, bez angażowania sprężarki – obieg chłodniczy pompy ciepła zostaje pominięty. Dzięki temu zużycie energii wymagane do tego procesu zostaje zminimalizowane. Pompa transportuje bowiem chłodną solankę do wymiennika, a obieg wody grzewczej przekazuje wodę nagrzaną przez temperaturę pokojową. Ta wymiana zapewnia możliwość odbierania ciepła z pomieszczeń.

Jaki rodzaj chłodzenia wybrać?

Pompy ciepła Vaillant zapewniają możliwość korzystania zarówno z chłodzenia pasywnego, jak i aktywnego. Warto jednak podkreślić, że chłodzenie aktywne będzie znacznie bardziej wydajne w połączeniu z klimatyzatorem, natomiast do chłodzenia pasywnego sprawdzi się instalacja podłogowa.

Chłodzenie pasywne jest z całą pewnością mniej wydajne, dlatego też w pomieszczeniach, gdzie wymagana temperatura ma być znacznie obniżona, warto zdecydować się na chłodzenie aktywne. Dzięki pompie gruntowej Vaillant możesz korzystać z obu wariantów chłodniczych w zależności od potrzeb.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe