Ceramika Paradyż i Łódź Design Festival - razem w imię dobrego designu
Łódź Design Festival w ciągu sześciu lat z lokalnej imprezy, na którą składało się kilka wystaw stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Jego inicjatorem i organizatorem jest Łódź Art Center. Festiwal to miejsce, w którym przedstawiciele międzynarodowego świata designu mają okazję zaprezentować swoje najnowsze projekty podczas wystaw, wykładów i prezentacji. Zaplanowano również warsztaty, projekcje filmowe, przeglądy portfolio, kiermasze itp. Wydarzenie z roku na rok staje się coraz popularniejsze.
W trakcie pierwszej edycji, w festiwalowych wydarzeniach wzięło udział 5000 osób. W roku 2011 liczba zwiedzających wzrosła aż do 44 000, co pokazuje, jak ogromną rangę na mapie polskich i europejskich wydarzeń kulturalnych zajmuje Łódź Design Festival. Co roku zmianie ulega hasło oraz symbol Festiwalu. W 2012 wydarzenie skupia się na terminie Świadomość, a obrazuje je zafrasowany szympans z malinową plamą na głowie. Hasło ma zwrócić uwagę na to, jak dużą rolę w designie i projektowaniu odgrywa świadomość i jak wiele ma znaczeń, w odniesieniu do projektowania. Bieżąca edycja Łódź Design Festival jest szczególna pod kątem rozmachu i skali - będzie można zobaczyć 1100 obiektów autorstwa ponad 640 projektantów. W corocznie zmieniającym się programie imprezy stałym elementem jest jej Mecenas Główny - Ceramika Paradyż." Od pięciu lat wspieramy i angażujemy się w działania związane z Festiwalem, który promuje nie tylko szeroko rozumianą sztukę wzorniczą, ale również Łódź, jako miejsce inspirujące i pełne ciekawych idei " mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Ceramiki Paradyż. "Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które odzwierciedlają nie tylko założenia główne Festiwalu, ale również wpisują się w wartości Ceramiki Paradyż, która tworzy swoje produkty z pasją, wciąż poszukując nowych wyzwań przy łączeniu sztuki artystycznej i użytkowej " dodaje Filipczak.
make me!
Konkurs make me! skierowany jest do twórców pomiędzy 20-30 rokiem życia, a jego celem jest znalezienie młodych talentów, z innowacyjnym spojrzeniem na design. W tegorocznej edycji w konkursie wzięło udział 130 projektów, spośród których jury wybrało 6 będących przykładem dobrze przemyślanego wzornictwa. Główną nagrodą w konkursie jest 20 000 złotych, której fundatorem jest Ceramika Paradyż. Jej wręczenie nastąpi w dniu otwarcia Festiwalu, 18 października. Prace finalistów zostaną zaprezentowane na wystawie dokumentującej pięciolecie konkursu, na której będzie można zobaczyć również najlepsze projekty z lat ubiegłych.
Paradyżowe atrakcje
W czasie Festiwalu głównym punktem wydarzeń organizowanych przez Ceramikę Paradyż będzie stoisko ekspozycyjne, na którym zaprezentowane zostaną niekonwencjonalne możliwości wykorzystania płytek ceramicznych. Odwiedzjący, na specjalnie przygotowanych stołach, będą mogli zagrać w najpopularniejsze gry, jak: szachy, warcaby, sudoku i domino, przy użyciu… płytek ceramicznych. Dodatkowo na stoisku wyeksponowane będą szklane tafle składające się na wielkoformatowy obraz, z nadrukowanym na szkle szympansem - symbolem tegorocznego Festiwalu. Nadruk wykonano w jednym z zakładów Ceramiki Paradyż za pomocą innowacyjnej metody druku cyfrowego na szkle z użyciem nanopigmentów.
Akcja „Ratujemy Mozaiki”
Na początku 2012 roku Ceramika Paradyż przy współpracy z Fundacją Architektury rozpoczęła kampanię społeczną pod nazwą Ratujemy Mozaiki, mającą na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. W czasie Festiwalu zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć 12 łódzkich mozaik, które wykonali bracia Adam i Stefan Brajter, przedstawiciele i działacze łódzkiego środowiska artystycznego. Wystawę będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu na terenie stoiska Mecenasa Głównego.
Dodatkowo Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury są organizatorami panelu dyskusyjnego Ochrona dziedzictwa kulturowego w czasach wolnego rynku, w którym wezmą udział przedstawiciele i działacze łódzkiego środowiska artystycznego Panel odbędzie się 26.10, początek o godz. 17.00, na terenie Centrum Festiwalowego, przy ul. Targowej 35.
Świadomy design w różnym wymiarze
20 października w Salonie „Inspiro by Paradyż” przy ul. ulicy Brzezińskiej 19a odbędzie się wernisaż i wykład, w trakcie którego będzie można obejrzeć wystawę studentów warszawskiej ASP, ukazującą możliwości wykorzystania w niecodzienny sposób płytek ceramicznych. O trendach i świadomym designie w różnym wymiarze opowiedzą znany projektant i wykładowca Tomasz Rygalik, projektant i architekt wnętrz Piotr Wełniak oraz Rafał Domaradzki - Dyrektor Centrum Badawczo - Rozwojowego Ceramiki Paradyż. Dodatkowo będzie można zobaczyć rzeźbę outdoor’ową Piotra Wełniaka z cyklu City Alphabet.
Paradyżowa Kraina
Tegorocznym hasłem warsztatów twórczych dla dzieci, organizowanych przez Ceramikę Paradyż, jest Poznaję siebie - tworzę świadomie. To druga edycja kreatywnych warsztatów dla najmłodszych. Firma do współpracy przy nich zaprosiła Agnieszkę Brzezińską i Karolinę Majewską z Toprojekt oraz Dominikę Karczewską z Pracowni Ceramiki Artystycznej INDYGO. Tematyka zajęć będzie dopasowana do poszczególnych grup wiekowych uczestników. Nie zabraknie również wspólnych zabaw interaktywnych, tunelu z luster i płytek Ceramiki Paradyż oraz gier multimedialnych. Warsztaty odbędą się 27 października w godzinach 11.00-17.00. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy.
Zapraszamy do udziału w tegorocznym Łódź Design Festival!
źródło: ceramikaparadyż/pięknydom24.pl