Cegła Etna - płomienny urok klinkieru
Majestatyczny i ponadczasowy, a jednocześnie zaskakujący i pełen życia - taki jest nie tylko sycylijski wulkan Etna, ale również inspirowana jego nazwą cegła klinkierowa. Jej trwałość oraz charakterystyczny wygląd to jedyne w swoim rodzaju, naprawdę ogniste połączenie.
W świecie ceramiki czerwień wydaje się być kolorem oczywistym. Jednak nawet w obrębie tej barwy istnieją odcienie niecodzienne, a cegła Etna jest tego najlepszym przykładem. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu mieszanki surowca oraz techniki wypalania, materiał uzyskuje charakterystyczną kolorystykę, przypominającą zastygającą lawę. Ciemna czerwień przechodząca na krańcach wozówki niemal w brąz to z jednej strony zestaw bardzo elegancki, z drugiej zaś - wręcz pulsujący wewnętrznym żarem. Dzięki temu Etna zawsze prezentuje się, jakby dopiero opuściła cegielnię, dodając każdemu projektowi ciepła, szyku i oryginalnego uroku.
Wulkaniczne skojarzenia dotyczą nie tylko wyglądu „płomiennej” cegły, ale również procesu jej produkcji. Temperatura wypalania Etny wynosi bowiem około 1100 °C, co jest wartością porównywalną ze średnią temperaturą płynnej lawy. Powstający w tak ekstremalnych warunkach spiek ceramiczny może się poszczycić niezwykle wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz 35. klasą wytrzymałości na ściskanie. Jeśli dodamy do tego niską podatność na zabrudzenia wynikającą z wynoszącej zaledwie 6% nasiąkliwości, Etna okaże się być budulcem o trwałości i ponadczasowości porównywalnej ze swoją wulkaniczną imienniczką.
Atutem opisywanej cegły z pewnością jest także duża ilość dostępnych wymiarów i perforacji. Inwestorzy mogą wybierać spośród trzech rodzajów cegieł - pełnych, perforowanych i szczelinowych - a także połówek i różnorodnych kształtek. Do wykończenia zarówno elewacji, jak i wnętrz doskonale nadają się także płytki klinkierowe, dopełniające szeroką paletę linii Etna - jedynego w swoim rodzaju, płomiennego klinkieru.
źródło: lhlklinkier/pieknydom24.pl