Budujemy kominek otwarty
Kominek wprowadza do domu niesamowity klimat. W jego blasku możemy miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się przyjemnym widokiem i unikniemy przykrych niespodzianek.
Kominek otwarty to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie walory estetyczne. Zapewnia domownikom niepowtarzalną atmosferę i daje możliwość obcowania z ogniem. Mało kto wie, że doskonale nadaje się do… grillowania! Ale to nie wszystkie jego zalety. Kolejną z nich są ogromne możliwości aranżacyjne, dzięki którym palenisko może przybrać przeróżną formę.
- ABC kominków otwartych
Budowa kominka otwartego nie zalicza się do najprostszych. Należy pamiętać, że ewentualne błędy mogą doprowadzić do cofania się dymu do pomieszczeń. Dlatego najlepiej rzetelnie podejść do tematu, by być w pełni usatysfakcjonowanym. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiedni fundament, którego głównym zadaniem stanie się uniesienie bardzo ciężkiej konstrukcji. Kominek musi zostać wyposażony w osobny, duży kanał dymowy. Ta część służy do odprowadzania spalin znad komory paleniskowej. Powierzchnia przekroju komina o wysokości przynajmniej 5 metrów powinna wynosić około 10% powierzchni paleniska. Ważnym elementem jest umiejscowienie wymarzonego kominka. Pamiętajmy, że musi znajdować się w pobliżu komina. Powód: im przewód dymowy ma mniej zagięć, tym lepiej. Istotny fakt stanowi także zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych elementów kominka. Komora paleniskowa musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a jej tylna ściana powinna być nachylona pod kątem 80° w stronę otworu. Ścianki boczne należy ustawić ukośnie. Dzięki takiemu rozmieszczeniu ciepło będzie kierowane do pomieszczenia. Kolejnym elementem jest gardziel, która zapobiega cofaniu się spalin do pomieszczenia. Jej idealny rozmiar to przynajmniej 10% powierzchni otworu komory paleniskowej. To w niej powinien być zainstalowany szyber, służący do regulowania odpływu spalin. Szerokość oraz głębokość komory dymowej, która jest poszerzeniem kanału dymowego, jest równa wymiarom komory paleniskowej. Jeśli budowa kominka okaże się zbyt problematyczna, nie bójmy się poprosić o radę doświadczonego fachowca. W efekcie zyskamy pewność, że wszystko zostało zrobione jak należy.
- Niezawodne materiały ogniotrwałe
Odpowiednie materiały ogniotrwałe zagwarantują dobre działanie kominka. Marka VITCAS posiada w swojej ofercie szereg produktów, które są przydatne podczas budowy wymarzonego kominka otwartego. Jednym z nich są cegły szamotowe, odporne na działanie wysokich temperatur. Charakteryzują się one wysokim współczynnikiem energooszczędności. - Niezbędnym materiałem do kominków z otwartym paleniskiem jest Kit/Mastyka Ognioodporna „Premium”. Przy jej użyciu możemy dokonywać drobnych napraw lub "łatać" pęknięcia. W przypadku poważniejszych napraw powinniśmy użyć Tynku Ognioodpornego Vitcas FR. Jest to produkt odporny na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli uszkodzeniu uległy płytki, które narażone są na działanie ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Ognioodpornej Zaprawy Klejącej Do Płytek Vitcas HRTA - tłumaczy ekspert z działu technicznego firmy VITCAS POLSKA Do budowy lub przebudowy kominka niezbędna można okazać się Zaprawa Murarska Vitcas HM, która idealnie nadaje się do łączenia cegieł szamotowych. Jej grubość nie powinna przekraczać 3 mm. Alternatywą może być specjalny tynk, którym bez problemu można pokryć położone cegły. Jego minimalna warstwa wynosi 1,20 cm. W skład bogatej oferty VITCAS wchodzi wiele produktów ogniotrwałych. Należą do nich zaprawy, kleje, tynki, gładzie, uszczelniacze do pieców oraz wiele innych. - Nasze kity ogniotrwałe dostępne są w kolorze beżowym oraz czarnym. Doskonale sprawdzają się do zastosowań domowych oraz w przemyśle - dodaje ekspert z działu technicznego.
- O czym trzeba pamiętać?
Decydując się na kominek otwarty musimy pamiętać o tym, że może on być opalany tylko i wyłącznie drewnem. Po rozpaleniu należy mieć go na uwadze, ponieważ w domu łatwo zaprószyć ogień. Wymagające jest również utrzymanie kominka w czystości. Najważniejszym elementem jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek domowników. Pamiętajmy o tym, aby posadzka w odległości przynajmniej 0,5 m przed kominkiem została zrobiona z materiałów, które są odporne na działanie ognia. Nie zostawiajmy w jego pobliżu rzeczy, które mogą zająć się ogniem. Powinno się je przechowywać około metra od kominka. Jeśli mówimy o budowie domu, to od razu myślimy o pięknym kominku w salonie. Jego zadaniem będzie stworzenie niesamowitej atmosfery. Pamiętajmy przy tym o wysokiej jakości materiałach, dzięki którym w pełni będziemy mogli cieszyć się z długich i klimatycznych wieczorów przy kominku.
źródło: vitcas/pięknydom24.pl