Bezbłędne krycie dachu, czyli jak wybrać dobrego dekarza
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowalne i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza.
Fachowcy podkreślają, że dach należy do tych elementów budynku, przy którym popełnianych jest najwięcej błędów wykonawczych. Dlatego, aby dach służył przez lata i zapewniał bezpieczeństwo mieszkańcom, prace trzeba powierzyć specjalistom.
Tańszy dach będzie kosztował więcej
Jednym z głównych kryteriów dla każdego inwestora jest cena. Jednak przed wyborem ekipy dekarskiej poważnie się zastanówmy, czy decydując się na pozornie najtańszą usługę faktycznie zaoszczędzimy. Pamiętajmy, że w przypadku kładzenia dachu może to skutkować poważnymi konsekwencjami. - Niestety niska cena często idzie w parze również z niskiej jakości robocizną, brakiem wiedzy i doświadczenia, które jest niezbędne do prawidłowego wykonania prac dekarskich. Wybierając niesprawdzonego dekarza, musimy się liczyć zarówno z drobnymi poprawkami, jak i zrywaniem dachu i kładzeniem go od nowa. A także z poniesieniem wszystkich kosztów, bo nieuczciwi wykonawcy raczej nie dają gwarancji potwierdzających trwałość wykonanych przez nich dachów. Pamiętajmy, że wadliwe pokrycie może z pozoru wyglądać dobrze. Skutki błędnego wykonawstwa mogą pojawić się nawet po kilku latach (np. pleśń widać na dachu dopiero po 10 latach). W tym wypadku oszczędność nie popłaca, lepiej więc od razu zlecić prace sprawdzonym specjalistom, którzy zapewnią nam wysoką jakość - radzi Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez.
Dobrzy fachowcy nie tylko zrealizują bezbłędnie każdy projekt, ale również doradzą i odpowiedzą na każde pytanie inwestora, np. dotyczące wyboru materiału pokryciowego.
Dekarz z polecenia
Okazuje się, że również w przypadku poszukiwań dekarza, najlepszym sposobem jest poczta pantoflowa. Dlatego w pierwszej kolejności warto popytać znajomych, czy ktoś może polecić sprawdzonego fachowca. Najlepszym potwierdzeniem i reklamą fachu specjalisty jest zadowolony klient. Alternatywą są poszukiwania w internecie, np. na portalach branżowych. Pamiętajmy jednak, że to, co znajdziemy w sieci może rozmijać się ze stanem faktycznym - każdy przecież reklamuje swoje usługi najlepiej. Jeśli więc decydujemy się na dekarza z ogłoszenia poprośmy go o namiary do klientów, dla których pracował i sprawdźmy jego referencje. Warto również zapytać, czy może pochwalić się dyplomami rzemieślniczymi, np. czeladnika lub mistrza. To, czy dekarz je posiada można sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej.
Sprawdź fachowca
Podczas budowy warto sprawdzać efekty prac dekarskich fachowców, zwłaszcza na samym początku. Jeśli już na pierwszym etapie robót będziemy niezadowoleni, warto jak najszybciej pomyśleć o zmianie ekipy. - Zwróćmy też uwagę, jakim sprzętem dysponuje wykonawca. Nawet najlepszy dekarz, z doskonałymi referencjami i kwalifikacjami nie wykona swojej pracy dobrze, jeśli nie posiada odpowiednich narzędzi. Profesjonalny fachowiec musi być wyposażony w narzędzia tradycyjne, elektronarzędzia oraz bezpieczny sprzęt do wciągania materiału pokryciowego na dach - mówi Marcin Dyda.
Umowa, a potem faktura
Kiedy wybraliśmy już właściwego dekarza, nie zapominajmy, że przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zawrzeć z nim umowę, najlepiej w formie pisemnej. Powinna ona określać strony umowy, zakres prac oraz zawierać całkowity koszt usługi oraz termin wykonania prac. Taki komplet dokumentacji jest niezbędny, jeśli zaistnieje konieczność usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem. Równie istotna jest faktura VAT (wystawiana po zakończeniu prac), która jest podstawą otrzymania gwarancji na wykonany dach.
źródło: blachotrapez/pieknydom24.pl