Baterie umywalkowe do zadań specjalnych
Zmiana postrzegania roli łazienek w przestrzeni domowej zdecydowała o poszerzeniu funkcjonalności stworzonego z myślą o nich wyposażenia. Szczególnie w przypadku jednego z najczęściej użytkowanych punktów - strefy umywalkowej, oferta produktów obfituje w innowacyjne rozwiązania.
Rola współczesnych łazienek nie ogranicza się już do wykonywania w nich czynności higienicznych. Zabiegi pielęgnacyjne, relaks po ciężkim dniu, przygotowanie do sprzątania innych pomieszczeń domu - to tylko niektóre z aktywności wymagających odpowiedniego wyposażenia. Aranżując punkt o wysokiej częstotliwości użytkowania - taki jak strefa umywalkowa - wysokie wymagania stawiamy przede wszystkim armaturze. Wśród aspektów jakimi cechują się innowacyjne rozwiązania, wyróżniają się funkcjonalności umożliwiające utrzymanie wysokiego poziomu higieny wnętrza oraz zapewniające domownikom komfort wykonywania codziennych czynności. O jakich bateriach mowa?
Baterie bezdotykowe
Obecne dotychczas głównie w miejscach użytku publicznego, baterie bezdotykowe coraz częściej pojawiają się także w domowych wnętrzach. - Specyfika ich działania opiera się na automatycznym sterowaniu za pomocą zaworu elektromagnetycznego, uruchamianego poprzez fotokomórkę. Zamknięcie dopływu po określonym czasie eliminuje ryzyko marnowania wody w wyniku złych nawyków domowników, np. pozostawiania strumienia podczas mycia zębów - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Co równie ważne, brak konieczności każdorazowej regulacji intensywności oraz temperatury wody przy pomocy tradycyjnego uchwytu, przyczynia się do skrócenia czasu jaki poświęcamy na to przy tradycyjnych bateriach. Może to przynieść zauważalne oszczędności. - Najczęściej wyróżnianą zaletą armatury bezdotykowej są jednak kwestie higieniczne. Dzięki wyeliminowaniu konieczności dotykania uchwytu przy regulacji strumienia, ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z baterii na dłonie jest minimalne - dodaje ekspert. Dzięki temu, tego typu armatura znajduje zastosowanie w łazienkach użytkowanych przez domowników wrażliwych na obecność bakterii. Jest polecana także osobom, które ze względu na ograniczoną mobilność, mają problem z obsługą tradycyjnych uchwytów, jak np. dzieci, seniorzy czy niepełnosprawni.
Baterie specjalne
Komfort obsługi i zachowanie wysokiego poziomu higieny to także główne wyróżniki baterii specjalnych. Ich konstrukcja łączy standardowy korpus z wyprofilowanym uchwytem o ergonomicznej końcówce. Ułatwia tym samym regulowanie parametrów strumienia wody i minimalizowanie konieczności dotykania baterii, a tym samym - przenoszenia bakterii na dłonie. Dzięki wydłużonej formie uchwytu, tego typu armatura stanowi także funkcjonalne rozwiązanie dla łazienek, z których korzystają osoby niepełnosprawne. W zestawieniu ze specjalną umywalką o wyprofilowanej przedniej krawędzi, zapewni wysoki komfort użytkowania strefy umywalkowej i wygodny dostęp do baterii, kosmetyków i akcesoriów znajdujących się na powierzchni ceramiki. [[[zdjecie,7944,duze]]]
Baterie z natryskiem typu bidetta
Choć bidety to rozwiązanie stosowane najczęściej w większych pomieszczeniach, mały metraż łazienki nie musi przesądzać o konieczności zrezygnowania z tego typu higienicznych rozwiązań. - Funkcjonalną alternatywą dla osobnej ceramiki jest bateria umywalkowa z natryskiem bidetta, pozwalająca przełączyć strumień z wylewki na rączkę natrysku. Jego długi wąż znacząco ułatwia dotarcie z wodą do miski sedesoweji innych trudno dostępnych miejsc - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Tego typu rozwiązanie jest przydatne w czynnościach higienicznych, przy myciu elementów wyposażenia pomieszczenia czy przy napełnianiu wiadra poza obszarem umywalki - dodaje ekspert. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie baterii z natryskiem bidetta? Kwestią istotną dla komfortu domowników będzie przede wszystkim optymalna długość węża. Powinien on swobodnie sięgać miski sedesowej. Jeszcze przed wizytą w sklepie warto więc zmierzyć odległość pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia - tak, by dobrać funkcjonalne rozwiązanie.
Baterie „fryzjerskie”
Równie praktyczną propozycją, która umożliwi nam doprowadzenie strumienia wody do znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnej wylewki elementów, jest bateria „fryzjerska”. Jej użyteczność wynika przede wszystkim z wyposażenia w wyciągany natrysk - dotychczas spotykany przede wszystkim w przypadku armatury kuchennej. Dzięki wężowi o długości 150 cm, w komfortowy sposób umyjemy włosy czy usuniemy uporczywe zabrudzenia z przestrzeni wokół umywalki. Aby zapewnić nie tylko wygodę użytkowania, ale i oszczędność, warto zweryfikować czy wybrany przez nas model jest wyposażony w napowietrzacz.
źródło: grupaarmatura/pięknydom24.pl