Australijski minimalizm w limitowanej kolekcji Bilgola
Limitowana kolekcja mebli Bilgola projektu Adama Goodruma z australijskiego studia architektonicznego NAU, wykonana z wiśni amerykańskiej i tulipanowca amerykańskiego, doskonale oddaje klimat kraju, z którego pochodzi. łączy w sobie minimalistyczne wzornictwo z pięknem amerykańskiego drewna liściastego.
Inspirowana australijską architekturą modernistyczną, charakterystyczną dla północnego wybrzeża Sydney, Bilgola to lekka kolekcja mebli, na którą składają się fotele wypoczynkowe, sofa, stolik kawowy, krzesła, tapczan oraz mobilne przepierzenie. Nowoczesne i uniwersalne modele foteli i sofę wyróżniają proste ramy, płócienne oparcia i duże poduszki. Kolekcja mebli Bilgola pozwala oszczędzać miejsce, bo można je wsuwać pod siebie. Meble te nadają się do celów domowych i komercyjnych.
Adam Goodrum zaprezentował swoją kolekcję mebli na ICFF (International Contemporary Furniture Fair) w Nowym Yorku, a następnie poszerzył ją o limitowaną edycję wykonaną z wiśni amerykańskiej i tulipanowca amerykańskiego. „Byłem niezmiernie podekscytowany faktem, że otrzymałem możliwość zaprojektowania limitowanej kolekcji mebli Bilgola. Jej najważniejszym elementem jest drewno, które znakomicie oddaje piękno stworzonych przedmiotów. Cała kolekcja powstała z wyrafinowanych elementów, które musiały być wykonane z bardzo wytrzymałego drewna. Zarówno wiśnia jak i tulipanowiec amerykański doskonale się tu sprawdziły i dodały charakteru tej kolekcji” - powiedział Adam Goodrum.
Meble w zgodzie z naturą
Wyprodukowana przez firmę Evostyle z Australii, kolekcja została poddana pełnej środowiskowej Ocenie Cyklu Życia (Life Cycle Assessment), aby wykazać jej prawdziwy wpływ na środowisko. LCA jest sposobem analizowania wszystkich elementów procesu obróbki drewna. Dzięki temu wiadomo, że ilość węgla zgromadzonego w drewnie wiśni oraz tulipanowca wykorzystanych do stworzenia wszystkich sześciuu mebli w ramach limitowanej kolekcji Bilgola, przekracza poziom emisji węgla związany z ekstrakcją, obróbką oraz transportem drewna.
Amerykańskie drewno liściaste nie tylko wykazuje minimalny ślad węglowy, ale pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób. Drzewa są selektywnie wycinane i podlegają naturalnej regeneracji. Dzięki temu amerykańskie lasy liściaste zwiększają co roku swoją objętość o 401 hektarów. To tak, jakby co minutę tworzył się obszar jednego boiska do gry w piłkę nożną.
„Współpraca z Adamem Goodrumem, firmą Evostyle i siecią showroomów Clut, który wprowadził kolekcję Bilgola, jako część swojej nowej marki NAU, przebiegała fantastycznie. Wszyscy mamy obowiązek przyglądania się wpływowi na środowisko tego, co robimy. Entuzjazm Adama oraz jego pomysł na wykorzystanie amerykańskiego drewna liściastego i stworzenie projektów, które mają minimalny wpływ na środowisko są ekscytujące” - ocenił współpracę Rod Wiles, Dyrektor AHEC na Australię i Oceanię.
źródło: ahec/pieknydom24.pl