piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Aparaty ucieczkowe – budowa, działanie i zastosowanie

Aparaty ucieczkowe – budowa, działanie i zastosowanie

WYKOŃCZENIE / Sprzęt budowlany / 2024-01-18 17:57:06

Aparaty ucieczkowe stanowią kluczowy element wyposażenia w branżach, w których występuje zagrożenie niedostatecznego dostępu do tlenu i potrzeby szybkiej ewakuacji. Mowa przede wszystkim o górnictwie, ale można się z nimi spotkać także niektórych sektorach przemysłu. Jak działają maski ucieczkowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Aparat ucieczkowy – budowa

Temat aparatów ucieczkowych warto zacząć od opisania poszczególnych części, które składają się na ten niezwykle istotny element wyposażenia z zakresu ochrony dróg oddechowych. Główną rolę odgrywa tzw. pochłaniacz, którego zadaniem jest zabezpieczenie użytkownika przed dwutlenkiem węgla i dostarczenie powietrza do płuc. Jego konstrukcja obejmuje ustnik, zacisk na nos, wąż oddechowy i wymiennik ciepła. Ponadto aparaty ucieczkowe zawierają w swojej budowie gogle chroniące przed przedostaniem się szkodliwego pyłu do oczu pracownika, jak również worek oddechowy.

Do tego obowiązkową częścią zestawu jest butla tlenowa. Jej standardowa pojemność to 2 litry, choć można znaleźć produkty mieszczące nawet do siedmiu litrów tlenu. Niektóre aparaty zawierają w swoim wyposażeniu dwie butle, dzięki czemu mogą zapewnić wydłużone działanie.

Jak działają aparaty ucieczkowe?

Zasada działania aparatów ucieczkowych polega na pochłanianiu szkodliwego dwutlenku węgla i zapewnieniu stałego dostępu do czystego powietrza. Całość pracuje w obiegu zamkniętym, co pozwala zabezpieczyć użytkownika przed niebezpiecznymi warunkami w danym środowisku. Pochłaniacz jest odpowiedzialny za wchłanianie zarówno dwutlenku węgla, jak i wilgoci z otoczenia, a także za generowanie dodatkowego tlenu. Gaz znajdujący się w butli tlenowej napełnia natomiast worek oddechowy. Wydychane powietrze trafia do pochłaniacza, gdzie zachodzą reakcje wymiany ciepła. Ich efektem jest wypuszczenie do otoczenia gazu o obniżonej temperaturze. Nadmiar gazu jest z kolei usuwany przez specjalny zawór, co pozwala zabezpieczyć użytkownika przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami.

Kiedy stosuje się maski ucieczkowe?

Należy zaznaczyć, że aparaty ucieczkowe nie są produktami przeznaczonymi do codziennego użytkowania. Ich zastosowanie skupia się na szczególnych sytuacjach o podwyższonym ryzyku niedostatecznego dostępu do tlenu. Mowa przede wszystkim o zagrożeniu gazowym, które może wystąpić m.in. w obszarach o wysokiej obecności toksycznych substancji. Najważniejszym obszarem zastosowania aparatów ucieczkowych jest górnictwo podziemne, gdzie stanowią one obowiązkową część wyposażenia pracowników. Podobne zagrożenia można jednak spotkać także w kilku innych branżach – m.in. w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, hutnictwie, a nawet w niektórych obszarach rolnictwa. Aparaty ucieczkowe mogą się przydać również w roli dodatkowego zabezpieczenia dla straży pożarnej.

Co ważne, aparaty ucieczkowe działają przez określony czas, który najczęściej wynosi od 10 do 15 minut. Są to produkty przeznaczone do jednorazowego użytku z uwagi na zanieczyszczenia gromadzące się w pochłaniaczu. Ich zastosowanie skupia się wyłącznie na umożliwieniu ucieczki ze strefy zagrożenia.

Czym powinien charakteryzować się zestaw ucieczkowy?

Istnieje kilka istotnych wymagań dotyczących aparatów ucieczkowych, które umożliwiają skuteczne wykorzystanie tego typu produktów w niebezpiecznych sytuacjach. Aparaty powinny być przede wszystkim łatwe w obsłudze – należy mieć na uwadze, że będą one używane w warunkach generujących duży stres i wymagających sporego pośpiechu. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się ze sposobem użytkowania aparatu, aby mieć pewność, czy będzie to odpowiednie rozwiązanie dla danego środowiska.

Do tego liczy się również wytrzymałość i niezawodność całej konstrukcji. Aparaty powinny być wykonywane z materiałów odpornych na szereg czynników zewnętrznych – zwłaszcza na kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Najlepszym wyborem będą maski ucieczkowe zgodne z obowiązującymi certyfikatami i normami w zakresie ochrony dróg oddechowych. Tego typu produkty można znaleźć w specjalistycznych sklepach zajmujących się sprzedażą artykułów BHP.

Ile wynosi okres eksploatacji aparatu ucieczkowego?

Dokładny okres eksploatacji aparatu ucieczkowego zależy w głównej mierze od materiałów i rozwiązań wykorzystanych do produkcji zestawu. Najczęściej można spotkać się z wartościami w zakresie od 5 do 15 lat. Zależnie od zaleceń producenta może być wymagane także okresowe przeprowadzanie dodatkowych kontroli, które pozwalają upewnić się, czy aparat nadal jest w pełni sprawny.

Gdzie kupić aparaty ucieczkowe i inne środki ochrony indywidualnej?

Kupując produkty, które mogą zadecydować o skuteczności ochrony zdrowia lub życia pracowników, należy stawiać wyłącznie na sprawdzone sklepy zapewniające profesjonalne podejście do kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z najbardziej zaufanych podmiotów tego typu na polskim rynku jest ICD, którego oferta zawiera wiele wariantów aparatów ucieczkowych o różnych parametrach.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe