3 sposoby na to, jak idealnie dopasować dachówkę do stylu, koloru i lokalizacji domu
Dach nie tylko chroni nasz dom, ale również dopełnia wygląd całego budynku. Za pierwszą funkcję odpowiadają bardzo dobre właściwości techniczne dachówek. Za drugą – pełen przekrój ich kształtów, kolorów i rodzajów powierzchni. Wybór odpowiedniej dachówki pozwala stworzyć wytrzymały dach, ale dopasować go także do stylu, kolorystyki, a nawet do miejsca położenia naszego domu. Jak to zrobić? Poznaj 3 sprawdzone sposoby, dzięki którym można osiągnąć pożądany efekt!
1. Zwróć uwagę na kształt dachówek
O finalnym wyglądzie dachu w dużej mierze decyduje kształt dachówek. Są one tak zróżnicowane, że mogą w dużym stopniu wpłynąć na styl aranżacyjny domu, w pełni go dopełniając i podkreślając jego charakterystyczne cechy. Wśród najbardziej popularnych kształtów dachówek na pewno należy wymienić dachówki płaskie, np. ceramiczne Braas Turmalin lub betonowe modele Teviva Cisar. Sięgają po nie zwolennicy nowoczesnych projektów domów. Ich prosty kształt bardzo dobrze pasuje do minimalistycznych, współczesnych brył budynków. Dachówki o profilowanych, delikatnie falistych kształtach, dostępne np. w modelach betonowych Braas Bałtycka lub Celtycka, czy ceramicznych Rubin lub Topas znajdą zastosowanie na dachach domów utrzymanych w stylu klasycznym. Budynki zaaranżowane w stylu tradycyjnym mogą mieć nieco bardziej skomplikowane i zdobne połacie. Warto wtedy zastosować dachówki o mniejszych formatach, takie jak Topas czy Opal – to zdecydowanie ułatwi pokrycie takich dachów.
2. Wybierz odpowiedni kolor dachówek
Niezwykle istotna dla właściwego dopasowania dachu do ogólnego wyglądu domu jest kolorystyka dachówek. Najczęściej dobiera się ją do odcienia elewacji, co jest oczywiście rozwiązaniem rozsądnym i praktycznym. Finalny efekt może być jednak jeszcze lepszy, jeśli dachówka pasuje również do elementów wykończeniowych domu, na przykład okien i drzwi. Kolory, na jakie najczęściej decydują się klienci to od lat niezmiennie paleta odcieni szarości i grafitu, ale też bardziej klasycznych brązów i czerwieni.
3. Dopasuj dachówkę do otoczenia domu
Warto, by kolor dachówki pasował nie tylko do wyglądu danego budynku. Patrząc na to zagadnienie nieco szerzej, dobrze jest zwrócić uwagę również na najbliższe otoczenie domu. Jeśli w okolicy znajdują się inne budynki, można wziąć pod uwagę ich wygląd i spróbować stworzyć spójną i ciekawą przestrzeń zabudowy. Inaczej będzie, kiedy planujemy zamieszkać w pobliżu naturalnych krajobrazów. Jeśli dom położony jest bardziej na uboczu, np. w sąsiedztwie zieleni, drzew i lasu warto wybrać dachówki, które będą pasować do takiego otoczenia.
Kolorystycznie dobrze sprawdzą się tu naturalne odcienie. Należy też pamiętać o odpowiedniej powierzchni dachówek, która będzie odpowiednia dla kontaktu z naturą. Spośród dachówek ceramicznych najlepsze będą te z powłoką glazurowaną, która świetnie chroni dachy przed zabrudzeniami, ale też przed porastaniem mchem. Z kolei dachówki betonowe mogą zagwarantować wysoką wytrzymałość, gładkość powierzchni i zabezpieczenie przed porastaniem mchem dzięki autorskiej, opatentowanej przez Braas technologii Cisar.- wyjaśnia Dariusz Smolis, ekspert BMI.
Odpowiedni dobór dachówek pozwoli idealnie dopełnić wygląd domu, nie tylko podkreślając jego styl i charakter, ale również zapewniając bezpieczeństwo i trwałość.
źródło: pieknydom24.pl