piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Wykorzystanie OZE, niskie koszty eksploatacji, wzrost wartości domu  – czyli nowoczesny dom bez rachunków i jego korzyści

Wykorzystanie OZE, niskie koszty eksploatacji, wzrost wartości domu – czyli nowoczesny dom bez rachunków i jego korzyści

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2019-05-27 09:54:40

Trendy w budownictwie coraz mocniej podkreślają energooszczędność i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w inwestycjach budowlanych. W ciągu ostatnich 40 lat systemy fotowoltaiczne znacząco potaniały, a pompy ciepła zwiększyły swoją efektywność. W budowie domu zeroenergetycznego oraz takiego, który sprzyja dbaniu o środowisko, pomagają również programy rządowe, m.in. program Czyste Powietrze. Dlaczego warto zastanowić się nad projektem i budową nowoczesnego domu bez rachunków? Jakie korzyści niesie zamontowanie urządzeń systemowych – pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz rekuperacji?

Polecane sklepy

allegro

Domy bez rachunków, lub inaczej domy zeroenergetyczne, to budynki, które charakteryzują się niewielkimi lub zerowymi kosztami związanymi z ogrzewaniem, podgrzewaniem ciepłej wody, chłodzeniem oraz zużyciem energii elektrycznej. Często w takich budynkach miesięczne koszty eksploatacji wahają się na poziomie nawet 20 zł. Wszystko dlatego, że dom produkuje własną energię z odnawialnych źródeł – najczęściej dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych. Pozyskany prąd zasila nowoczesne urządzenie grzewcze, wentylację oraz sprzęty RTV i AGD. Korzystanie z pomp ciepła jako głównych urządzeń grzewczych nie powoduje emisji zanieczyszczeń do środowiska (tak jak to ma miejsce w przypadku kotłów grzewczych starej generacji).

Poza niskimi kosztami eksploatacji dom bez rachunków to również znaczna inwestycja w przyszłość. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań zwiększa się wartość finansowa budynku, który w przyszłości można sprzedać za znacznie wyższą sumę niż ta przeznaczona na jego budowę.

System hybrydowy – niezależność energetyczna w domu bez rachunków

Najlepszym sposobem na stworzenie domu zeroenergetycznego jest zainstalowanie urządzenia grzewczego, które większość energii potrzebnej do ogrzania budynku i podgrzania ciepłej wody pozyskuje z odnawianych źródeł. Przykładem może być pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM Split marki Vaillant, która czerpie nawet 75% energii z powietrza, a jedynie 25% z nieodnawialnego źródła – energii elektrycznej.

Prąd do pracy pompy ciepła i nie tylko – również do zasilenia urządzeń AGD i RTV czy do oświetlenia – można pozyskać dzięki systemom fotowoltaicznym. Systemy pobierają energię z promieniowania słonecznego, a następnie poprzez falowniki przetwarzają ją na prąd zmienny.

Aby instalacja systemowa była pełna i gwarantowała najwyższy komfort użytkowania i najniższe koszty eksploatacji, warto dołączyć do niej rekuperację. Dzięki wentylacji mechanicznej można zwiększyć przepływ powietrza w pomieszczeniach, a przez to pozbyć się nadmiaru wilgoci w budynku. Pozwala to uniknąć poważnych problemów zdrowotnych domowników, które wynikają ze słabej wymiany powietrza w domu. Na przykładzie oferty Vaillant można skompletować pełną instalację systemową, która pomoże w stworzeniu domu bez rachunków. W jej skład wchodzą: 

  • ogniwa fotowoltaiczne auroPOWER VPV P 295,
  • pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM Split z centralą grzewczą uniTOWER do ogrzewania domu i ciepłej wody,
  • wentylacja pomieszczeń mieszkalnych z odzyskiem ciepła recoVAIR.

System fotowoltaiczny – dlaczego warto produkować własną energię elektryczną?

Największym zastrzeżeniem właścicieli domów do zamontowania paneli fotowoltaicznych jest obawa przed sezonowością ich działania (zależną od pór roku). W naszym klimacie największe nasłonecznienie występuje w okresach wiosenno-letnich. Wtedy też można spodziewać się największej efektywności działania fotowoltaiki.

Rozwiązaniem tych obaw są polskie przepisy, które umożliwiają posiadaczom systemów fotowoltaicznych oddanie nadwyżek wyprodukowanego w cieplejszych okresach prądu do sieci. Następnie w okresie zmniejszonej aktywności słonecznej (np. zimą) można odebrać 80% tej wartości za darmo. Dzięki temu nawet zimą możesz ograniczyć niemal do zera dotychczasowe koszty związane z opłatami za prąd.

Przed wyborem instalacji fotowoltaicznej należy zastanowić się nad odpowiednim dobraniem jej wielkości i mocy do potrzeb energetycznych domowników. Aby dobrze dopasować panele fotowoltaiczne, przeanalizuj:

  • zużycie energii elektrycznej w domu w skali roku;
  • zapotrzebowanie grzewcze budynku, w tym ile prądu będziesz potrzebować do pracy pompy ciepła;
  • zużycie ciepłej wody użytkowej w skali roku;
  • styl życia domowników i dotychczasowe zwyczaje.

Ważnym czynnikiem jest też lokalizacja samej instalacji fotowoltaicznej.

Aby mieć pewność, że obliczenia mocy paneli fotowoltaicznych są poprawne, warto zlecić to zadanie instalatorowi, który dokładnie dopasuje panele, ale także cały system hybrydowy do zapotrzebowania energetycznego budynku.

Dom bez rachunków – najważniejsze korzyści

Za inwestycją w budowę domu zeroenergetycznego przemawia wiele czynników, które niwelują wstępnie poniesione koszty na zakup urządzeń nowych generacji – pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz rekuperacji. Jeśli budujesz dom zeroenergetyczny, możesz bowiem zrezygnować z budowy komina i kotłowni, co zmniejsza koszty budowy o kilka tysięcy. Cała bryła będzie miała wtedy bardziej minimalistyczną i zbitą konstrukcję, która korzystnie wpływa na termoizolacyjność budynku.

Co ważne, jeśli projekt budynku spełnia Warunki Techniczne 2021, to możliwe jest skorzystanie z dofinansowania do jego budowy w ramach programu Czyste Powietrze. Co jeszcze zyskują właściciele domów zeroenergetycznych?

  • Znaczna oszczędność finansowa w dłuższej perspektywie – prawie znikome opłaty stałe, mniejsza podatność na zmiany cennika opłat za energię elektryczną w przyszłości.
  • Dodatkowe zabezpieczenie na przyszłość – domy jednorodzinne z zamontowanymi systemami OZE mają wyższą wartość rynkową i łatwiej je w przyszłości sprzedać za cenę wyższą niż koszty budowy.
  • Wkład w ekologię – dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii wspiera się walkę ze smogiem oraz globalnym ociepleniem klimatu.

Więcej informacji o budowie domu zeroenergetycznego znajdziesz w poradniku przygotowanym w ramach kampanii społecznej „Dom bez rachunków”, a o urządzeniach niezbędnych do stworzenia tego typu budynku więcej informacji uzyskasz na stronie www.vaillant.pl.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe