piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Urządzanie kuchni na wesoło

Urządzanie kuchni na wesoło

KUCHNIA / Meble / 2019-01-15 07:34:35

Pierwszym krokiem na drodze do wymarzonej kuchni jest proces planowania. Dlatego, przygotowując się do jej zakupu lub remontu, w pierwszej kolejności sprawdźmy, gdzie znajdują się przyłącza instalacji wodnej, gazowej oraz prądu, od których w dużym stopniu zależy rozmieszczenie kluczowych elementów kuchni, takich jak zlewozmywak czy szafki pod zabudowę sprzętu AGD. Zwróćmy też uwagę na wysokość parapetu i usytuowanie pionu wentylacyjnego, do którego trzeba będzie podłączyć rurę odprowadzającą powietrze z okapu. Jeżeli urządzamy kuchnię w „gotowym” pomieszczeniu lub planujemy jej remont, bardzo ważne będzie prawidłowe wykonanie pomiarów.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Przy urządzaniu kuchni pamiętajmy o tym, że główne czynności będziemy wykonywać pomiędzy kuchenką, zlewozmywakiem i lodówką. Te trzy punkty i umowne linie pomiędzy nimi powinny tworzyć tzw. trójkąt roboczy.

Odpowiednie rozmieszczenie tych kluczowych elementów kuchni pozwoli wyodrębnić trzy podstawowe strefy: gotowania, zmywania i przechowywania. W pierwszej niezbędna będzie oczywiście kuchenka oraz piekarnik, ale centralne miejsce powinien zająć blat. Dobrze, jeżeli będzie mieć co najmniej 80 cm i znajdzie się pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem. Nie zapomnijmy też o miejscu na przechowywanie garnków. Strefa zmywania to przede wszystkim miejsce na zlew, suszarkę, zmywarkę, ale także na składowanie śmieci. Kosze do segregowania odpadów można umieścić np. pod zlewem na wysuwanej tacy lub piętrowo pod ścianą. Zwróćmy uwagę na to, aby miały przykrywki, które zapobiegną wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów. W strefie przygotowywania oprócz szafek na naczynia, akcesoria do gotowania i jedzenia oraz produkty suche, powinna znaleźć się oczywiście lodówka i zamrażalnik.

Dysponując prawidłowo zwymiarowanym projektem oraz podstawową wiedzą o optymalnym rozmieszczeniu kluczowych elementów kuchni, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dla nas układu pomieszczenia. Na niewielkich powierzchniach najlepiej sprawdzi się układ liniowy, w którym trójkąt pracy zredukowany jest do linii prostej wzdłuż jednej ściany lub układ liniowy z wyspą kuchenną. Jednak najbardziej naturalnym i najpopularniejszym zestawieniem jest układ L.

Przy planowaniu kuchni warto skorzystać z profesjonalnego programu do projektowania, który pozwoli w prosty sposób samemu stworzyć trójwymiarową kuchnię. Taki projekt 3D można wydrukować ze wszystkimi wymiarami, zupełnie jak projekt architektoniczny lub zapisać na serwerze. Istnieje też możliwość sprawdzenia, ile będą kosztować wszystkie wybrane elementy umeblowania oraz wydrukowania ich pełnej listy.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe