piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
UNILIN wyznacza nowe standardy testowania wodoszczelności podłóg laminowanych

UNILIN wyznacza nowe standardy testowania wodoszczelności podłóg laminowanych

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2017-06-27 14:44:00

Wodoszczelność laminatu ocenia się najczęściej za pomocą testu obrzęku. Próbki paneli podłogowych zanurzane są w wodzie, by zmierzyć ich poziom wybrzuszenia. Czy to najskuteczniejsza z dostępnych metod? „Tą metodą można sprawdzić jedynie wodoodporność poszczególnych paneli, ale nie całej podłogi" - podtrzymuje Jasper De Jaeger, dyrektor ds. spraw technicznych UNILIN. „Dlatego opracowaliśmy własne testy - są one bardziej precyzyjne, a przede wszystkim biorą pod uwagę warunki,
w jakich podłogi używane są na co dzień”.

Do tej pory w przemyśle podłogowym nie zdołano określić jednolitych standardów w zakresie badania wodoszczelności podłóg. Chociaż to test obrzęku jest stosowany do pomiaru wodoszczelności laminatu najczęściej, ostatnio zaczęły pojawiać się także nowe metody badań. „Jedyne wiarygodne testy to te, które zostały przeprowadzone na już położonych podłogach" - wyjaśnia Jasper. „Dopiero, gdy podłoga została zamontowana - wraz z łączeniami, fugami, listwami, itd. - możemy sprawdzić, czy jest ona faktycznie wodoszczelna”.

Dlatego UNILIN opracował własne innowacyjne testy, dzięki którym można sprawdzić, czy podłogi laminowane są w pełni wodoodporne. „Opierając się na szeroko zakrojonych badaniach i bogatym doświadczeniu, opracowaliśmy trzy sposoby testowania podłogi laminowanej: test z użyciem mopa, test cylindra wodnego i test zużycia w warunkach domowych" - deklaruje Jasper. „W ten sposób testujemy nasze produkty w miarodajny, standardowy i spójny sposób".

Test z użyciem mopa

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy zamontowana podłoga laminowana jest wodoszczelna, jest test z wykorzystaniem klasycznego mopa. Jasper: „Ten test laboratoryjny polega na pozostawieniu na podłodze mokrych mopów na okres 14 godzin. Stosujemy jednak nie czystą wodę, ale z domieszką mydła. Taki test jest dokładniejszy, ponieważ mydło zmniejsza napięcie powierzchniowe wody. Następnie sprawdzamy, czy woda przepływa przez złącza, oraz czy na powierzchni podłogi nie pojawiły się uszkodzenie lub obrzęki. Pomiar i analiza stanu podłogi mówią nam, czy przeszła ona test wodoszczelności. Po tym, jak podłoga została poddana 24-godzinnemu działaniu wody, wykonujemy dodatkowy test krzesełkowy, żeby sprawdzić, jak podłoga poradzi sobie z wilgotnością w przypadku dodatkowego nacisku”.

Test cylindra

Równie rygorystyczny w ocenie wodoszczelności podłogi jest test cylindra. „Poprzez umieszczenie cylindra na łączeniach paneli i napełnianie go wodą z mydłem, jesteśmy w stanie przetestować jakość instalacji i fug" - wyjaśnia Jasper. „Po 4, 12, lub nawet 24 godzinach, mierzymy i oceniamy obrzęk podłogi. Do tej pory nigdy nie zauważyliśmy obrzęku większego niż 0,05 mm. Ponadto analizowana jest przepuszczalność wszystkich punktów styku. Podłogę testujemy także z użyciem płynów innych niż woda i mydło - np. z użyciem wina i zwierzęcego moczu - jednak nawet wtedy nasze podłogi wciąż doskonale sobie z nimi radzą".

Podłoga poddana testowi codziennego zużycia

UNILIN opracował także test, dzięki któremu można sprawdzić, jak podłoga radzi sobie w codziennych sytuacjach, np. w przypadku przeciekającej pralki, kontaktu z rozlanymi napojami, czy zwierzęcym moczem, itp. „Analizy, takie jak standardowy test obrzęku, nie są istotne z punkt widzenia klienta końcowego, ponieważ nie biorą pod uwagę codziennych okoliczności zużycia podłogi" - podkreśla Jasper. „Co, jeśli kąpiesz dzieci, które rozchlapują wszędzie wodę? Co, jeśli rozbijesz flakon z wodą? UNILIN testuje produkowane przez siebie podłogi we wszystkich codziennych sytuacjach. W ten sposób nasi klienci mogą mieć pewność, że wybierają podłogę laminowaną, która jest prawdziwe wodoszczelna".

źródło: qs/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe