piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Tynkowanie bez tajemnic  – kiedy najlepiej wykonywać tynki wewnętrze i które wybrać?
fot. Baumit

Tynkowanie bez tajemnic – kiedy najlepiej wykonywać tynki wewnętrze i które wybrać?

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2019-07-04 12:24:47

Trudno wyobrazić sobie budowę czy gruntowny remont bez tego etapu, a końcowy efekt prac w dużej mierze zależy właśnie od niego. Tynkowanie, bo o nim mowa, to niezwykle ważna kwestia, a na jego sukces wpływają warunki atmosferyczne oraz rodzaj użytego materiału. Kiedy więc najlepiej zacząć pracę?

Polecane sklepy

allegro

Podczas tynkowania kluczowa jest odpowiednia temperatura, wyjaśnia Tomasz Jarzyna, Product Manager firmy Baumit – W czasie wykonywania prac, oraz wiązania tynku temperatura materiału, powietrza i podłoża powinna wynosić minimum +5°C. Niższe wartości mogą negatywnie wpływać na proces obróbki i efekt finalny, a w przypadku spadku temperatur poniżej 0°C doprowadzić nawet do przemrożenia mokrego materiału, co z kolei skutkowałoby utratą jego właściwości mechanicznych, kruszeniem się lub osypywaniem powierzchni. Zbyt wysoka temperatura też nie jest pożądana – zbyt szybkie odparowanie wody skraca i tym samym komplikuje proces obróbki a jednocześnie powoduje zbyt szybkie wysychanie świeżych tynków co w konsekwencji skutkować może niewłaściwym związaniem materiału, który staje się wówczas bardziej podatny na wykruszenia, rysy czy pęknięcia. W okresie letnim należy bezwzględnie unikać prowadzenia prac w rozgrzanych słońcem pomieszczeniach, na gorących ścianach. Górna granica, przy której producenci dopuszczają stosowanie produktu to +25°C. Tym samym najbardziej optymalnym scenariuszem jest zaplanowanie prac tynkarskich na stosunkowo chłodniejsze wiosenne dni, kiedy jest już wystarczająco ciepło i jednocześnie nie zbyt gorąco jak zdarza się w czasie słonecznego lata. Najlepiej wykonywać prace w odpowiednich warunkach, tak aby materiał mógł związać własnym tempem, stwardniał a nie się wysuszył. W przypadku nowej budowy pamiętajmy, by tynkowanie ścian wewnętrznych rozpocząć najwcześniej po okresie osiadania i skurczu murów, czyli po ok. 3-4 miesiącach od wykonania wszystkich prac murarskich zamykających stan surowy budynku. Tynki najlepiej wykonać jeszcze przed zainstalowaniem ocieplenia ścian zewnętrznych budynku – szczelne okna i ocieplenie mogą działać w tym przypadku jak termos, świeże wilgotne tynki bez wietrzenia pomieszczeń to jednoznaczne zaproszenie dla grzybów i pleśni – wyjaśnia ekspert.

Wybór materiału

Teraz, kiedy wiemy już jakie warunki atmosferyczne są najbardziej odpowiednie do przeprowadzania prac związanych z tynkowaniem, powinniśmy zastanowić się nad inną ważną kwestią: jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni? Odwieczny dylemat stanowi wybór między tynkiem cementowo-wapiennym a gipsowym. Zanim podejmiemy decyzje, warto poznać charakterystykę obu tych materiałów.

Mieszanki cementowo-wapienne są uniwersalne i wytrzymałe. Możemy wykorzystać je zarówno w pomieszczeniach suchych jak i mokrych – kuchnia, łazienka czy pralnia. Dobrze też sprawdzą się w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. w piwnicach, garażach czy warsztatach. Dzięki swojej przyczepności mogą stanowić bazę pod wszelkie okładziny dzięki, jak i być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany. Tynki gipsowe natomiast świetnie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach o poziomie wilgotności nieprzekraczającym 70 %. Ich zaletą jest szybkie, łatwe, jednowarstwowe wykonanie oraz łatwość naprawy ich powierzchni. Co więcej, powierzchnia otynkowana mieszanką gipsową nie wymaga już dodatkowego wykańczania ścian gładzią przed malowaniem, ponieważ jest już wystarczająco gładka . Ich minusem jest wpływ na powstawanie korozji elementów stalowych, z którymi mają bezpośredni kontakt, dlatego przykładowo wkręty, lub wystające elementy zbrojenia, muszą być zabezpieczone poprzez malowanie ochronne a narożniki stalowe, ocynkowane.

Kierunek: zdrowe mieszkanie

Jak wiadomo, dla zdrowia najlepsze jest to, co najbardziej naturalne, a tę zasadę warto wykorzystać również podczas budowy domu. Wyniki badań przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów w parku badawczym Baumit Viva pokazują, że jeśli bezpieczna, zdrowa przestrzeń mieszkalna to dla nas ważny aspekt, do tynkowana ścian najlepiej wybrać materiał zawierający spoiwo wapienne. Odpowiednio skomponowany tynk Baumit KlimaWhite sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, a pokryte nim ściany będą skutecznie wspierały regulację klimatu w pomieszczeniach. – Dzięki właściwościom sorpcyjnym produkty z linii Baumit Klima pochłaniają wilgoć, gdy występuje w nadmiarze, stopniowo ją uwalniając, gdy powietrze jest za suche. Ponadto, produkty mineralne na bazie spoiwa wapiennego ograniczają rozwój grzybów-pleśni, nie emitują nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych substancji i nie przyciągają kurzu, a tym samym nie powodują drażniącego kaszlu, czy bólu głowy, do minimum redukując ryzyko wystąpienia alergii, co czyni je wręcz idealnymi do zastosowania w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym – wyjaśnia ekspert. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach korzystnie wpływających na nasze zdowie, tynk Baumit KlimaWhite będzie świetnym rozwiązaniem, które przełoży się na właściwy mikroklimat.  

Tynki w naszych domach spełniają kilka ważnych funkcji, nie bez znaczenia pozostaje również ich estetyczna rola -  czasem nawet można zastosować je jako ostateczną warstwę wierzchnią. Jeśli tynkowanie dostosujemy do odpowiednich warunków atmosferycznych oraz wybierzemy właściwy materiał, efekt z pewnością okaże się satysfakcjonujący.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe