piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Trendy we wzornictwie płytek ceramicznych - Wiosna 2016

Trendy we wzornictwie płytek ceramicznych - Wiosna 2016

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2016-04-08 14:50:00

Branża płytek ceramicznych to ogromny międzynarodowy rynek z długoletnimi tradycjami wzorniczymi. Producenci całego świata spotykają się co roku na kilku najważniejszych branżowych wydarzeniach, aby podzielić się swoimi inspiracjami i najnowszymi kolekcjami. To właśnie tam tworzą się trendy, które królują potem w naszych salonach, kuchniach czy łazienkach. Hiszpańskie targi Cevisama (Walencja) oraz Cersaie (Bolonia), a ostatnio także odbywające się w Stambule Unicera, to kopalnie wzorniczych inspiracji. Jakie trendy będą królowały na rynku płytek ceramicznych w najbliższym czasie? Styliści marki Ceramstic wybrali najważniejsze światowe trendy w designie płytek ceramicznych na wiosnę 2016.

Polecane sklepy

allegro

Inspiracje naturą są, w mniejszym lub większym natężeniu, stale obecne we wzornictwie i aranżacjach. W tym sezonie na płytki ceramiczne powracają, nieco zapomniane ostatnio, odcienie oliwki. Nieustająco popularne beże i brązy zyskały nowe, nieco „przybrudzone” oblicze. Projektanci chętnie sięgają po poprzecierane, imitujące beton szarości, rudości czy odcienie mocha. Odzwierciedleniem tego trendu są najnowsze kolekcje marki Ceramstic. Barcelo to oliwkowa szarość na rektyfikowanym gresie 60x60 cm. Kamienno-betonowy rysunek pięknie współgra z matowym wykończeniem płytki. Kolekcję uzupełniają delikatne mozaikowe dekory. Podobną stylistykę odnajdziemy na płytkach z linii Ego. W tym przypadku betonowy wzór wykończono na wysoki połysk, dzięki czemu uzyskano niemal lustrzaną taflę i nowoczesny efekt w stylu glamour. Kolekcji towarzyszą ornamentowe „czteroczęściowe” dekoracje. Inną interpretacją kolorów ziemi są płytki Dalila. Glazura w odcieniach ciepłego beżu i imponującym rozmiarze 90x30 cm oraz dedykowane do kolekcji dekory stworzą klimat wprost ze śródziemnomorskiej łaźni.

Vintage

Styl vintage to kolejny hit na rynku płytek ceramicznych. Przetarcia i kolorystyczne nierówności na kafelkach wyglądają, jakby powstały naturalnie - w wyniku ich długoletniego użytkowania. W trend ten wpisują się wspomniane już kolekcje Ego oraz Barcelo. Niekiedy efekt potęgowany jest poprzez nieregularną strukturę płytek i grubą warstwę szkliwa efektownie załamującą światło. Przykładem jest kolekcja Mourina. Płytki w formacie 60x30 cm posiadają złożoną budowę imitującą kafelki w mniejszym rozmiarze. Jest to praktyczny i prosty sposób na uzyskanie efektu mozaiki bez konieczności układania pojedynczych, drobnych kafelków. Płytki Mourina wyróżniają się nieregularnymi brzegami i „pofalowaną” powierzchnią, charakterystyczną dla stylu vintage. Kolekcji towarzyszą również patchworkowe, ornamentowe dekoracje z rysunkami przypominającymi orientalne mandale.

Black & White / Total White

Czerń i biel to warianty kolorystyczne, które prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Monochromatyczne, kontrastujące zestawienia dają niezwykle dynamiczny, a jednocześnie elegancki efekt aranżacyjny. Czerń i biel w interpretacji Ceramstic to między innymi niezwykle „plastyczne” dekory Instinct Errano inspirowane malarstwem akwarelowym. Nieregularna struktura i gruba warstwa granilii sprawia, że powierzchnia płytki rzeczywiście zdaje się ociekać farbą. W ofercie marki odnajdziemy również płytki Faro, imitujące czarno-białą mozaikę oraz znaną już kolekcję Opp!, która w ubiegłym sezonie zyskała nowy format 90x30 cm. Czarno-białym płytkom bazowym towarzyszą strukturalne dekory: Diamonds, Lace, Flexi czy Trio w odcieniach głębokiej czerni.

Biel coraz częściej pojawia się również samodzielnie. Projektantów urzeka jej dyskretna elegancja i zdolność rozświetlenia nawet najbardziej zacienionych pomieszczeń. W stylu „Total White” białym płytkom bazowym (np. Opp! White 90x30 cm/60x30 cm/60x60 cm, Pop Art White czy Aurora), towarzyszą dekory w tej samej barwie, odróżniające się jedynie rysunkiem lub strukturą. Przykładem mogą być dekoracje: Alchemia Luce Hypnotic czy Opp! Origami White, a także biała wersja płytek Mourina. Należy pamiętać, że biel, podobnie jak każdy inny kolor posiada gamę przeróżnych odcieni, którymi można przepięknie „zagrać” we wnętrzu.

Mix’n’match

Najnowsze trendy na rynku płytek ceramicznych dotyczą nie tylko ich wzornictwa, ale także sposobów układania i łączenia. Aranżowanie płytek w multiformacie, łączenie w obrębie jednej powierzchni kafli matowych i błyszczących, czy odwracanie wzoru o 90 lub 180 stopni względem siebie to zabiegi, które potrafią nadać kolekcjom zupełnie nowe oblicze. Do takich zabaw formą idealnie nadaje się kolekcja Moonrise dostępna w wersji matowej oraz polerowanej. Wyrazisty kamienny rysunek w kolorze głębokiej szarości doskonale prezentuje się zarówno w podstawowym formacie 60x60cm, jak również na płytkach przyciętych do rozmiarów 60×30 czy 30×30 cm i ułożonych mozaikowo na jednej powierzchni. Producent płytek Ceramstic rekomenduje również multiformatowe układanie kolekcji Ego - efektowne łączenie płytek bazowych z dekorem pociętym na cztery części.  Innym przejawem trendu mix’n’match jest łączenie płytek o zupełnie odmiennych kształtach i fakturach: na przykład sześciokątnego Hexona, imitującego beton z gresem Madera - kształtem i fakturą przypominającym drewniane deski. Do łask powraca także tak zwana jodełka, czyli układanie podłużnych płytek w kształcie litery V. Dekory z kolei coraz częściej łączy się z płytkami bazowymi na zasadzie pojedynczych akcentów, tworząc wrażenie przypadkowości.

Miedź i rdza

Rdzawe barwy, odcienie miedzi, przetarcia i „skorodowane” struktury to poważna konkurencja dla, kojarzących się dotąd ze stylem industrialnym, szarości. Loft w nowym wydaniu to aranżacje wykończone rudobrązowymi płytkami imitującymi zardzewiały metal czy zaśniedziałą miedź. W nurt ten wpisuje się kolekcja Structural. Glazura w wymiarze 60x30 cm o misternej strukturze i błyszczącym wykończeniu dostępna jest w dwóch kolorach: beżowym i brązowym, przywodzącym na myśl skorodowaną pofalowaną blachę. Kolekcję uzupełnia gładka płytka Structural Beige Plain oraz mozaiki ceramiczne w dwóch wersjach kolorystycznych. Inną ciekawą propozycją są rudobrązowe płytki Impressive z dekoracjami inspirowanymi malarstwem impresjonistycznym. Rdzawe odcienie to doskonały sposób na industrialne wnętrze w nieco cieplejszym wydaniu. Doskonale komponują się z drewnem lub płytkami drewnopodobnymi takimi jak gres szkliwiony Drevo lub Madera.

Geometria

Geometria wprowadza do wnętrza dynamizm i nowoczesny klimat. Najnowsze trendy to nie tylko geometryczne rysunki, ale także kształt samych płytek. W ofercie marki Ceramstic znajdują się niezwykle modne sześciokąty w niespotykanym formacie 60x52 cm. Płytki Hexon imitują beton i świetnie komponują się z drewnem, bądź płytkami drewnopodobnymi, na przykład Madera. Geometryczne rysunki chętnie łączone są z wyrazistymi, żywymi kolorami, co potęguje nowoczesny efekt. Przykład stanowią dekory Opp! Multicolor. Te, w wersji Fuchsia i Aquamarine nawiązują do ogłoszonych przez Pantone kolorów roku 2016 - Rose Quartz & Serenity. Geometria to także rozmaite struktury. Te z kolei odnajdziemy między innymi na dekorach Opp! Black Diamond.

Perski dywan

Trend na dekoracyjność na dobre zagościł w płytkowym wzornictwie. Dekory towarzyszą nawet kolekcjom inspirowanym surowym kamieniem lub betonem. Częstym motywem są mozaikowe ornamenty inspirowane perskim dywanem. Misterne wzory wyglądają jakby zostały odciśnięte w „betonowej” lub „kamiennej” powierzchni. W nawiązaniu do tego trendu powstały dekory dedykowane kolekcjom Barcelo, Ego czy Pedra. Bardziej dosłowną inspiracją perskim dywanem są dekoracje Opp! Royal w trzech wersjach kolorystycznych: czerwonej, czarnej i niebieskiej.

źródło: ceramstic/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe