piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Szkocka krata - poznaj historię popularnego wzoru w aranżacji wnętrz

Szkocka krata - poznaj historię popularnego wzoru w aranżacji wnętrz

DESIGN / Dekoracje/Ozdoby / 2017-10-05 10:45:00

Już wiemy, jaki wzór będzie najmodniejszy w nadchodzącym sezonie! Tej jesieni i zimy królować  będzie krata. Zobaczymy ją nie tylko na wybiegach, ale również w aranżacjach wnętrz. Jednak zanim zdecydujesz się na tkaninę w tym wzorze, poznaj jego historię. W końcu szkocka krata to nie chwilowy trend, ale ponadczasowy motyw z długą i ciekawą tradycją.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEAHome&You

Szkocka krata, inaczej tartan, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i pewnym niecodziennym męskim strojem - kiltem. Tartan jest klasycznym ornamentem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na kiltach i pledach Szkotów, obecnie można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach. Dawniej określony kolor tartanu wyrażał  przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii - istnieje ok. 700 rodzajów tartanów.

Królowa Wiktoria i moda na kratę w domach

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wnętrzarstwa. Popularność tartanów w aranżacji wnętrz zawdzięczamy angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz - styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie - na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach czy ścianach.    [[[zdjecie,12751,duze]]]

Jak wykorzystać szkocką kratę we własnym mieszkaniu?

Choć szkocką kratę we wnętrzach zawdzięczamy królowej Wiktorii, to lepiej w całości nie kopiować jej wizji. Tartan lubi dominować we wnętrzu. Najlepiej więc wykorzystać go na jednej sofie, fotelu lub kilku poduszkach dekoracyjnych (pokrowce na Twoją dotychczasową sofę lub fotel możesz znaleźć np. w ofercie Dekoria.pl - kolekcja Edinburgh). Krata wprowadza do wnętrza przytulność, ociepla je i dodaje mu elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi, kurortowymi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in.w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy.   [[[zdjecie,12750,duze]]]

Czy wiesz, że szkocka krata…

Szkockiej tradycji związanej z tartanem nie sposób streścić w kilku zdaniach. Jednak poniższe ciekawostki ukazują fenomen tego ponadczasowego kraciastego wzoru.

  • Istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym można znaleźć wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami.
  • Polska ma własny wzór szkockiej kraty. Nasz tartan jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym (kolory pochodzą z połączenia flagi Polski i Szkocji).
  • Najpopularniejsze tartany to: Black Watch (niebiesko-zielona krata należąca do szkockiej policji) oraz Royal Stewart (tartan królewski, krata z czerwonym tłem).
  • Oryginalnie tartany były wykonywane ręcznie znajwyższej jakości wełny owczej oraz barwione przy użyciu naturalnych składników.
  • Maria Skłodowska-Curie, a konkretnie fundacja jej imienia ma swój własny tartan. Specjalna krata powstała 1995 roku.

Szkocka krata to ponadczasowy klasyk, który regularnie powraca w jesiennych aranżacjach. Jeśli chcesz wykorzystać go we wnętrzu, inspiracje znajdziesz w nowym katalogu Dekoria na jesień/zimę 2017

źródło: dekoria/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe