piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Systemy przesuwne nie tylko do biura

Systemy przesuwne nie tylko do biura

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2017-09-11 11:44:00

Docelowo systemy przesuwne zaprojektowane zostały z myślą o przestrzeniach biurowych. Mimo to można je z powodzeniem stosować także w mieszkaniach, w których zastąpią tradycyjne drzwi lub ściany. Dodatkowo, jeśli zastosujemy do nich kolorową taflę lub szkło z nadrukiem, nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Szkło od lat cieszy się popularnością wśród projektantów wnętrz, którzy z jego pomocą tworzą nowoczesne i funkcjonalne aranżacje. Materiał ten ma szerokie zastosowanie i  pozwala na tworzenie konstrukcji dopasowanych pod metraż oraz układ poszczególnych pomieszczeń. Dzięki nim wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter, a w przypadku niewielkich mieszkań, zachowane zostaje poczucie przestronności.

Drzwi przesuwne zamiast tradycyjnych

W porównaniu do tradycyjnych drzwi montowanych na zawiasach, systemy przesuwne wymagają mniej miejsca, gdyż tafla porusza się wzdłuż ściany. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy wybrać wariant składający się tylko z jednej szyby, która dopasowana będzie do szerokości przejścia lub system z dwoma panelami, gdzie jeden z nich pozostaje nieruchomy. Jeżeli dysponujemy odpowiednim metrażem lub szerokość przejścia między pomieszczeniami na to pozwala, możemy również zamontować system przesuwny składający się nawet z czterech szklanych tafli, gdzie dwie są przesuwne, a dwie pozostają nieruchome. Przykładem takiego systemu jest Terno Solo Vetro od CDA Polska, choć dostępny jest też w wariancie z jedną szybą.
- Alternatywnym rozwiązaniem będzie system kaskadowy Terno Multi zbudowany z trzech lub czterech szklanych paneli, składanych do wybranego boku - podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu w CDA Polska.

Często spotykanym rozwiązaniem jest schowanie elementów składowych systemu pod aluminiową maskownicą, dzięki czemu pozostają niewidoczne, a cała konstrukcja nie ingeruje w wystrój wnętrza. - Takie rozwiązanie jest dość powszechne, jednak szczególną popularnością cieszą się systemy, w których wózki jezdne pozostają widoczne - komentuje Kamuda. - Przykładem takiego produktu jest system Ragusa, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach stylizowanych na lofty, industrialnych, lub wszędzie tam, gdzie z pomocą detalu chcemy urozmaicić aranżację - dodaje. W systemach tego typu stosuje się okrągłą prowadnicę, która wytrzyma ciężar tafli nawet do 75 kg.

Gdzie stosować?

Ze względu na wszechstronne możliwości zdobienia szkła, a także opcje dostosowania długości prowadnicy
i paneli szklanych do szerokości przejścia, system przesuwny może stanowić funkcjonalną alternatywę zarówno dla drzwi do łazienki, sypialni oraz garderoby. Z powodzeniem zastąpi także ściankę działową - na przykład w sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z częścią jadalną, lub gdy salon łączy się z gabinetem. Tworzenie otwartych przestrzeni w strefie dziennej mieszkania zyskało w ciągu ostatnich lat na popularności, szczególnie w tych lokalach, w których pojedyncze pomieszczenia nie są duże. Zastosowanie w tej sytuacji systemu przesuwnego z jednej strony pozwoli na zachowanie poczucia przestronności, z drugiej natomiast - umożliwi wydzielenie funkcjonalnych aneksów, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. - Jeżeli już na wczesnym etapie aranżacji mieszkania zgłosimy chęć zamocowania systemu przesuwnego, istnieje możliwość umieszczenia prowadnicy we wnęce. Wówczas szklana tafla nie będzie sunąć po ścianie, ale się w niej chować  - podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. - Dzięki temu cały system pozostaje praktycznie niewidoczny z perspektywy obu pomieszczeń - dodaje.

Systemy przesuwne znajdą również zastosowanie w niewielkich łazienkach, gdzie wykorzystać można je jako drzwi do kabiny prysznicowej. Przykładem takiego produktu są wodoodporne systemy Trieste SF40 oraz Verona, dostępne w wariancie jednoskrzydłowym oraz narożnym dwuskrzydłowym, który wykonany został z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję.

Jeżeli system wykorzystany zostanie w pomieszczeniu takim jak kuchnia czy salon, ciekawym pomysłem będzie zastosowanie szkła mlecznego lub z nadrukiem, które nie ograniczą przepływu światła pomiędzy poszczególnymi pokojami. Jeśli jednak chcemy zastosować go w roli drzwi prowadzących do łazienki, najlepszym rozwiązaniem będzie kolorowe szkło, które zapewni poczucie prywatności i komfortu. Wybór tafli w żywym, intensywnym kolorze sprawi, że drzwi staną się interesującym elementem wystroju
i urozmaicą aranżację.

źródło: cda/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe