piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Sypialania marzeń
fot. domzpomyslem.pl

Sypialania marzeń

DESIGN / Aranżacje / 2016-02-16 13:51:00

Urządzenie sypialni marzeń warto zacząć od zastanowienia się nad tym, czego chcemy uniknąć. Poniżej kilka rad, dzięki zastosowaniu których efekt końcowy będzie bliski ideału.

Jednorodność stylistyczna

Styl, w jakim zostanie zaaranżowana sypialnia powinien być spójny z pozostałymi pomieszczeniami w mieszkaniu. Na mieszanie trendów, motywów i kolorystyki najlepiej pozwolić sobie po konsultacji z dekoratorem wnętrz. Warto pamiętać, że sypialnia powinna przede wszystkim służyć do wypoczynku, a nie przypominać zdjęcie z katalogu wnętrzarskiego - bo wtedy może się okazać, że wnętrze jest o tyle piękne, co niefunkcjonalne.

Dekoracja okien

To jak zostaną zaaranżowane będzie miało wpływ na jakość snu - osoby pracujące nocą, a odsypiające w ciągu dnia powinny dobrać dostatecznie ciemne żaluzje, kotary bądź rolety, by chronić się przed wpadającym światłem słonecznym.

Warto pamiętać o tym, że mała sypialnia powinna mieć dostęp do jak największej ilości światła słonecznego, bo dzięki temu, będzie się wydawała większa.

Jak sobie pościelesz...

Najistotniejszym meblem w sypialni jest wygodne łóżko - to od niego zależy jakość snu, a konkretnie od tego, czy materac jest dopasowany do potrzeb użytkownika - nie powinien być ani za miękki ani za twardy. Ciało nie powinno się w niego zapadać, idealnie, jeśli miałby 5 bądź 7 stref twardości w zależności od części ciała, pod którą się znajduje. Dla pełnego komfortu należy przed zakupem wypróbować kilka modeli w sklepie. Przy wyborze warto zdecydować się na taki, który ma zdejmowany pokrowiec dzięki któremu będzie można zachować higienę użytkowania.

Oświetlenie

Światło w sypialni powinno być ciepłe i rozproszone - zachęcające do wypoczynku. Dobrze sprawdzą się aranżacje, w których zostanie zastosowane światło górne i oświetlenie punktowe - czy to w postaci lampek na stoliku przy łóżku, lamp na wysięgniku czy kinkietów. Dzięki temu wieczorne czytanie książek czy czasopism nie będzie wymagało wstawania, by światło wyłączyć. Klimat sypialni idealnie dopełni lampa ze ściemniaczem, dzięki któremu będzie można dopasować natężenie światła do indywidualnych potrzeb.

Dominujący kolor

O nastroju i spokoju snu w dużej mierze decyduje kolor, który przeważa w sypialni. Aby dobrać go we właściwy sposób trzeba wziąć pod uwagę rozmiar pokoju - im mniejszy tym jaśniejsze powinny być ściany. Duże pomieszczenia nie powinny być całe aranżowane w ciemnych barwach, ale np. jedna ze ścian może być pomalowana ciemną farbą, a pozostałe 3 kolorem jaśniejszym o 2-3 tony. Aby dobrze wypocząć kolory w sypialni powinny być stonowane, ale nie oznacza to, że bezwzględnie należy wystrzegać się mocnych odcieni.

Jeśli sypialnia jest dobrze nasłoneczniona można zastosować zimne barwy ścian. Położenie okien od północy bądź zachodu generuje deficyt światła, a wtedy warto zdecydować się na kolory i dodatki, które będą wnętrze ocieplać.

4 - do tej liczby warto ograniczyć ilość kolorów we wnętrzu (uwzględniając meble i dywany). Wypoczynkowi sprzyjają wnętrza monochromatyczne, czyli w jednej gamie kolorystycznej, ale różnych jej odcieniach. Często barwa, która dobrze wygląda na maleńkim próbniku zupełnie nie sprawdza się na dużej powierzchni ściany. Trzeba również pamiętać, że większość farb, po nałożeniu na ścianę, jest o pół tonu ciemniejsza.

Sprytną sztuczką na optyczne powiększenie pokoju jest pomalowanie sufitu na biało - dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Istotnym jest, by kolory zastosowane w sypialni były dopasowane do stylistyki mebli. Przedmioty retro czy vintage źle sprawdzą się we wnętrzach z intensywnymi, jaskrawymi barwami.

Diabeł tkwi w szczegółach

Dobrze dobrane dodatki lepiej przygotują do wypoczynku i ułatwią zasypianie. Jeśli ktoś potrzebuje do zaśnięcia bezwzględnej ciszy warto, by sypialnia znajdowała się jak najdalej od drzwi wejściowych zza których mogą donosić się dźwięki z klatki schodowej. Obrazy znajdujące się na ścianach (bądź fototapety) powinny koić, a nie podsycać agresję czy przerażać. Żywe rośliny w ozdobnych donicach będę świetnym producentem tlenu, pochłaniaczem dwutlenku węgla, a zarazem dekoracją.

Inspiracje do aranżacji sypialni marzeń można znaleźć tutaj.

źródło: domzpomyslem.pl/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe