piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Styl angielski a styl prowansalski

Styl angielski a styl prowansalski

MEBLE / Meble / 2015-08-31 10:49:00

Tęskniąc za pobytem na sielskiej prowincji nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo możemy odtworzyć jej klimat we własnych czterech ścianach. Wystarczy, że udekorujemy mieszkanie w jednym z dwóch coraz modniejszych ostatnio stylów: angielskim lub prowansalskim.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEAHauz

Ciekawą propozycją dla osób, które pragnęłyby uczynić swoje mieszkanie nieco bardziej przytulnym i swojskim jest urządzenie go w oparciu o styl angielski lub prowansalski. Choć na pierwszy rzut oka odmienne, łączy je ze sobą wykorzystanie stonowanej, pastelowej kolorystyki i dążenie do wykreowania zacisznej, sielskiej atmosfery. Poniżej przedstawiamy, czym dokładnie charakteryzują się te style, a także jak w prosty sposób wprowadzić je do naszego mieszkania.

Na angielskiej wsi

Urządzając pokój w stylu angielskim skupiamy się przede wszystkim na doborze odpowiedniej kolorystyki. Dominować powinny tutaj barwy ciepłe, takie jak delikatny róż, zieleń lub błękit. Mile widziane są także odcienie koloru beżowego, kości słoniowej, czy waniliowego. Połączenie ich z nieprzesadnie wyszukaną ornamentyką w postaci kwiecistych wzorów, pasków i kratek stworzy niezwykle romantyczny, miły dla oka widok. Styl angielski daje duże możliwości do popisania się własną inwencją podczas aranżowania. Jedyne, czego powinniśmy unikać, to używanie mocnych, kontrastujących ze sobą kolorów, które mogłyby zaburzyć wrażenie dyskretnej elegancji. Interesującą cechą stylu angielskiego jest duża swoboda w dobieraniu mebli i dodatków, zestawianie ze sobą przedmiotów z różnych epok oraz łączenie klasyki z nowoczesnością. Wytworzony w ten sposób lekki eklektyzm ma budować klimat domu, wypełnionego ulubionymi przedmiotami, wśród których czujemy się komfortowo i przytulnie.

- Tapicerowane komplety wypoczynkowe muszą być miękkie, wygodne, najlepiej zaopatrzone w poduszki czy zagłówki. Często w uzupełnieniu do sof i narożników w salonach ustawiamy pufy, podnóżki lub nawet szezlongi. Przytulności dodają też szyte ręcznie abażury na lampy, pledy i koce ze wzorem dopasowanym do ornamentyki reszty pokoju czy wreszcie wzorzyste dywany - radzi Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert z salonów meblowych Agata.

Pod słońcem Prowansji

Wspólnym założeniem stylu angielskiego i prowansalskiego jest wykreowanie w naszym mieszkaniu atmosfery sielskości i swojskości. Oba robią to jednak przy pomocy zupełnie innych środków. W przypadku stylu prowansalskiego mamy do czynienia z inspiracją klimatem francuskiego południa. W zaaranżowanych w ten sposób wnętrzach dominuje biel, beż, błękit, a także - chyba najbardziej kojarząca się z wystrojem wiejskich willi z lazurowego wybrzeża - lawenda. Tę niezwykle ujmującą kompozycję można wzbogacić wypełniając pomieszczenie łagodnym zapachem odpowiednio dobranych ziół. Nie zaszkodzi również zrobienie użytku z naturalnych ozdób i dekoracji takich jak suszone rośliny lub bukiety świeżo zerwanych kwiatów.

[[[zdjecie,7055,duze]]]

 - Urządzając pomieszczenie w stylu prowansalskim warto zaopatrzyć się w meble z przecieranego drewna. Kredensy, komody czy stoliki (typowe dla wystroju mieszkań na południu Francji) nie powinny zatem błyszczeć ani sprawiać wrażenia nowych, a raczej wyglądać na przedmioty wysłużone, z historią i charakterem - dodaje Angelika Anusiewicz-Bochenek. Z pozoru proste i niewyszukane, mogą jednak wyróżniać się nienachalnymi zdobieniami w postaci kłosów, owoców czy kwiatów. Podobnie jest z doborem odpowiedniego siedziska. Najbardziej pasować będzie krzesło z surowego drewna, na którym położymy poduszkę z ciekawym wzorem (na przykład wspomnianą lawendą). Styl prowansalski bardzo lubi również tak prozaiczne dodatki jak: wiklinowe koszyki, ręcznie malowane doniczki czy kolorowe pojemniki i pudełka.

źródło: agatameble/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe