piękny dom - twitterpiękny dom - facebook
Skandynawia wg. Dulux

Skandynawia wg. Dulux

DESIGN / Aranżacje / 2015-11-02

Skandynawski styl i wzornictwo cenione są za swoją prostotę i elegancję. Wnętrza są jasne, przestronne i czytelnie zaprojektowane. Przy dbałości o detal zachowują lekkość i umiar w aranżacji. Pomimo stonowanej kolorystyki są przyjazne i przytulne. Od pokoleń skandynawski design stanowi wzór jak aranżować wnętrza i jak dobierać kolory. Salon czy kuchnia w stylu skandynawskim to marzenie wielu z nas.

Skandynawska prostota wywodzi się ze świata przyrody. Inspirowana barwami surowej skandynawskiej natury, czerpie z jej lokalnych zasobów. Aby zrozumieć styl skandynawski warto przestudiować zdjęcia skandynawskich pejzaży. Odkryjemy wtedy, że Morze Północne to ocean odcieni szarości, a Białe Noce nie są do końca białe - tak jak znaleziony Okruch Lodu na bezkresnym zamarzniętym pustkowiu. Po tej podróży przez skandynawskie krajobrazy zapragniemy wskoczyć w Śnieżny Zaprzęg i sprawdzić jak działa Fińska Sauna oraz…przeprowadzić remont tak aby w naszym domu mieć kawałek tego prostego, doskonałego świata jakim jest styl skandynawski.

Prosty i funkcjonalny

Skandynawski design to prostota ale i funkcjonalność. Proste naturalne tworzywa są tak samo charakterystyczne jak stonowane kolory, szeroka paleta szarości i złamanych bieli (off - whity). Ich wyważone zestawianie i łączenie z innymi kolorami to znak rozpoznawczy skandynawskiego stylu. Meble i inne przedmioty użytku codziennego - minimalistyczne w formie są doskonale funkcjonalne i jednocześnie eleganckie. Skandynawscy designerzy są ikonami dla kolejnych pokoleń projektantów na całym świecie. Sztuka prostoty jest najtrudniejsza. W czasach gdy otacza nas nieustanny hałas i chaos potrzebujemy miejsc gdzie możemy się wyciszyć i oczyścić z miejskiego zgiełku. Taki komfort zapewni nam skandynawski design.

Uniwersalny dla każdego wnętrza

Umiar, harmonia, równowaga to słowa klucze jak urządzić salon czy kuchnię w stylu skandynawskim. W harmonijnej przestrzeni czujemy się bezpiecznie, efektywniej wypoczywamy i pracujemy. Jest odpowiedni do każdego typu wnętrz. W salonie sprawdzi się tak samo jak w kuchni, czy pokoju dla dziecka.

Twój pokój w stylu skandynawskim

Żeby stworzyć skandynawskie wnętrza we własnym domu, możemy zacząć od jednego pomieszczenia np. salonu. Mając na uwadze wszystkie cechy tego stylu musimy się na wstępie zastanowić nad podstawową funkcją pomieszczenia . Podpowiedzią będzie sztuka eliminacji. Zostawmy tylko to, co jest nam niezbędne. Wygodna kanapa, fotel, stolik kawowy, lampa, regał. Nie bójmy się „pustych kątów” - to one dadzą nam upragnioną przestrzeń. Pamiętajmy o wygodzie - o tym, że meble mają służyć naszemu wypoczynkowi, a nie wyłącznie dekoracji. Mówi się, że „styl Skandynawski - jest dla ludzi” to znaczy, że ma na uwadze ich potrzeby, ergonomię i często wielość zastosowań oszczędzających powierzchnię.

Kuchnia

Kuchnia w stylu Skandynawskim to wygodne funkcjonalne pomieszczenie, będące jednocześnie sercem domu. Ogromny praktyczny stół, to nie tylko miejsce spotkań domowników przy posiłku, ale i plac zabaw czy domowe biuro. Duże blaty, świetnie zaprojektowana zabudowa i sprytne rozwiązania ergonomiczne uwzględnią wszystkie potrzeby rodziny. Jasne stonowane barwy pozwalają wyciszyć się w domowym zaciszu.

Jaką farbę wybrać?

Kolekcja farb Dulux Kolory Świata wzbogaciła się o serię SKANDYNAWIA - 9 nowych modnych odcieni szarości doskonale komponują się z innymi kolorami, a także z bielami Dulux Absolute White i Dulux Acryl Matt . Wybór właściwego odcienia ułatwią testery - niedrogie i praktyczne. Najlepiej wypróbować je bezpośrednio na ścianie w domu, lub na kartce przystawiając ją do ściany. Małe pojemniczki gotowe do aplikacji, zaopatrzone są w pędzel . Tester wystarcza na zamalowanie powierzchni zbliżonej do formatu A4.

Zachęcamy do wykorzystania narzędzi, które podpowiedzą jak malować i jak aranżować: koła inspiracji czy Visualizera na stronie Dulux.pl

Czym jest projekt Dulux Let’s Colour?

Dulux Let’s Colour jest globalną inicjatywą marki Dulux, której celem jest przekształcanie szarych przestrzeni w bardziej kolorowe oraz zachęcanie ludzi do wspólnego odmieniania rzeczywistości, w której żyją, za pomocą koloru. Wspólnie z mieszkańcami i artystami rozprzestrzeniamy kolor w miastach, zmieniając  życie ludzi na lepsze i sprawiając, że czują się lepiej w miejscach, w których funkcjonują, na co dzień. Naszym celem jest stworzenie  światowego ruchu Dulux Let’s Colour, do którego każdy może dołączyć i zmieniać świat na piękniejszy. Do tej pory malowaliśmy m.in. w Anglii, Francji, Brazylii, Turcji, Indiach i RPA. W 2011 roku do grona krajów, w których projekt jest implementowany, dołączyła Polska. 

Przykłady globalnych realizacji

Brazylia, Francja, Indie, RPA, Holandia, Turcja i Wielka Brytania to kraje, gdzie Dulux Let’s Colour zostawił już swój ślad. Mieszkańcy m.in. Paryża, Rio de Janeiro i Johannesburg’a zakasali rękawy, chwycili wałki i pędzle i przyłączyli się do nas, malując szkoły, ulice i place. Udało się nam zarazić ludzi entuzjazmem i dodać kroplę koloru do kawałka naszego globu.

źródło: dulux/pięknydom24.pl