piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Rustykalny akcent w nowoczesnym mieszkaniu

Rustykalny akcent w nowoczesnym mieszkaniu

DESIGN / Aranżacje / 2020-06-29 14:17:49

Nowoczesne wnętrza, znane ze swej zachowawczej formy, mogą zaskoczyć i zachwycić klimatycznym nastrojem rustykalnych rozwiązań. Zwłaszcza, jeśli wygląd podłóg i ścian przypominać będzie o naturalnym uroku ulubionego krajobrazu – niczym płytki z kolekcji Cádiz Villeroy & Boch.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Wybrzeża Hiszpanii, znane z pięknych plaż i urokliwych miasteczek, mają też swoje surowsze, kamienne oblicze klifów, zamków i fortyfikacji typowych dla okolic Kadyksu, które stały się inspiracją dla projektantów Villeroy & Boch.

Prostota rustykalnych rozwiązań

Twórcy Cádiz pokazują, że rustykalne akcenty mogą być w swej prostocie bliskie klasycznemu rozumieniu piękna oraz spójne z nowoczesnym myśleniem o wnętrzach. Barwy podłogowej i ściennej kolekcji płytek subtelnie nawiązują do przestrzennego oraz stonowanego krajobrazu nadmorskich okolic. Ten zaś z powodzeniem zaprosić można nie tylko na prowincję, lecz również do wnętrz miejskich mieszkań i domów. Do kuchennych aneksów, na otwarte salony, do pracowni, łazienki albo na balkon. Jako stylowy powiew ciepła i świeżości.

Kwadratowe płytki o wymiarach 60x60 cm pozwalają tworzyć podłogową szachownicę o ciekawym, kolorystycznym melanżu barw takich jak ciemny popiół, szarość, beż i krem oraz szorstkiej, surowej fakturze. Prostokąty 30x60 cm i 30x90 cm z powodzeniem sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i na podłodze – np. w cegiełkowym układzie korzystającym z tego samego formatu. Lub w dowolnej aranżacji zróżnicowanych rozmiarów, angażującej również maleńkie oraz wąskie płytki formatu 5x10 cm oraz 10x20 cm.

Szarość, biel i beż

Oprócz podłóg inspirowanych naturalnym krajobrazem, do rustykalnych rozwiązań zaliczyć można umeblowanie określonych wnętrz, a nawet charakter okiennych ram. Płytki Cádiz stanowić będą harmonijne tło dla stołów i kredensów wykonanych z surowego drewna, jak również dla antyków.

Warto dążyć do efektu inspiracji, unikając dosłowności i imitacji. Przecierana biel, urok nielakierowanych desek, elementy wykonane z wikliny oraz sufitowe konstrukcje z widocznych, drewnianych belek – wszystkie te rozwiązania pomogą budować przytulny, rustykalny charakter wybranych wnętrz. Pod warunkiem zachowania złotej zasady: mniej znaczy więcej.

Gustowne tło – przytulny charakter

Tym, co dodatkowo pomaga wydobyć pełen urok oraz potencjał kolekcji Cádiz jest światło płynące z dużych okien oraz bryza świeżego powietrza, które nawet w miejskiej dżungli przypominać będą o spokojnej atmosferze wybrzeża. I o rustykalności, która wcale nie musi być słodka ani sentymentalna.

Odpowiednie zestawienia spokojnych kolorów obserwowanych również w naturze pełnić mogą, tak jak płytki Villeroy & Boch, zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Gdzie na pierwszy rzut oka widać stonowany melanż braw, przy drugim spojrzeniu dostrzec można kamienną kompozycję skał mijanych na stromych ścieżkach biegnących w dół klifu. Widok na fale i na zamek w oddali…

Wykończenie, czyli dekor

Kolekcja Cádiz to również ciekawe dekory oraz listwy, dzięki którym łatwiej o zaznaczenie przejścia między płaszczyzną ściany i podłogi. Gustowne zwłaszcza w zestawieniu z większymi formatami płytek. Poza tym w serii tej dostępne są również płytki z programu Outdoor, o grubości 2 cm, których nie trzeba kleić do podłogi. Dzięki wysokiej odporności z powodzeniem sprawdzą się zarówno w domu, jak i na balkonie, ganku czy na tarasie.

O tym, czy rustykalne akcenty sprawdzą się w danym wnętrzu, nie ujmując nic z jego nowoczesności, zadecyduje rozmiar przestrzeni oraz aranżacyjny umiar: mniej kolorów, mniej dodatków oraz więcej niedosłowności, czyli doskonałe pole dla wyobraźni. Wszystko po to, by budzić się w cieple południowego światła i przy porannej kawie czuć andaluzyjski luz.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe