piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
 Przestrzeń rzeźbiona światłem

Przestrzeń rzeźbiona światłem

DESIGN / Aranżacje / 2016-08-29 09:42:00

„Architektura jest mądrą, skoordynowaną grą brył w świetle” powiedział jeden z najwybitniejszych architektów świata - Le Corbusier. Wnętrze zaprojektowane przez Studio Puhalska Design jest urzeczywistnieniem tezy francuskiego mistrza. Ciekawe meble, struktury podłogi, faktury ścian nie zaistniałyby bez odpowiedniej oprawy świateł, refleksów, lustrzanych głębi. Odpowiednio skomponowane budują charakter wnętrza, które najtrafniej opisuje słowo: geometria. Partnerem wykonawczym tej realizacji była sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian.

Polecane sklepy

allegro

82-metrowe mieszkanie w Warszawie na co dzień zamieszkuje rodzeństwo: brat i siostra, którzy studiują w stolicy. Jednocześnie stanowi ono bazę dla pozostałych członków rodziny, którzy korzystają z niego gościnnie. „Ten projekt ma w sobie coś ze szkatułki, w której kryje się jeszcze jedna i kolejna” — mówi Tatiana Puchalska, dyrektor kreatywna studia. „Pracując nad nim, musieliśmy spełnić potrzeby jej stałych lokatorów, a jednocześnie uwzględnić fakt, że mieszkanie ma gotowe na częste wizyty gości. Zastaliśmy salon połączony z kuchnią i trzy bardzo wąskie, długie pokoiki. Stworzyliśmy z nich ciekawą i zarazem funkcjonalną przestrzeń, w której komfortowo czuje się nie tylko dwójka studentów, lecz również pozostali członkowie rodziny. Dużym atutem wnętrza jest jego wizualna klarowność, którą osiągnęliśmy, wprowadzając dużą dyscyplinę ergonomiczną. Jednocześnie udało się wypracować rozwiązania pozwalające na przestrzenną plastyczność. W zależności od sytuacji mieszkanie z łatwością poddaje się transformacjom, w każdym ze swoich wcieleń pozostając równie atrakcyjnym. Na szczęście uniknęliśmy problemu międzypokoleniowego konfliktu estetyki. Wszyscy użytkownicy lokalu są miłośnikami nowoczesnych rozwiązań i tym tropem podążaliśmy.”

Mieszkanie jest utrzymanej w spokojnej stonowanej kolorystyce. Na ścianach pojawiają się subtelne pastele z palety zgaszonych róży (farba Elite Ceramic 4090 kanadyjskiej marki Para Paints, www.para.pl ). Na ich tle świetnie komponują się meble utrzymane w szarościach, grafitach i bieli. Poza smaczkami znalezionymi w portfolio polskich producentów (stół na drewnianych nogach z pomysłowym blatem ze schowkiem marki VOX), większość z nich została wykonana na zamówienie. Ich bryły są wyraziste, ergonomiczne, a przy tym lekkie. Mocnym elementem wnętrza jest podłoga winylowa Designflooring z kolekcji Van Gogh w miodowej kolorystyce i o wyrazistym rysunku drewna (zakupiona w salonie Dekorian). Prawdziwym projektanckim majstersztykiem jest strefa kuchenna. Na pierwszym planie uwagę przyciąga niezwykła wyspa kuchenna, która dzięki wykorzystaniu lustra na froncie zdaje się dosłownie lewitować w powietrzu. Tuż za nią — w zgodzie z najnowszymi trendami — powstał ciekawy moduł kuchenny. Szafki wkomponowano w wyodrębnioną kolorystycznie od reszty ramę-niszę, która nadaje wszystkiemu głębi. Górne fronty szafek zostały pokryte panelami winylowymi imitującymi drewno (panele Designflooring dostępne w salonach Dekorian, www.dekorian.pl ). Motyw ten powtarza się w kilku miejscach mieszkania, dodając mu przytulności i ciepła.

Na osobną uwagę zasługuje konsekwentna geometria. Wyraziste kształty mebli, tapeta o harmonijnym, powtarzającym się wzorze (wzór marki Khroma dostępny w salonach Dekorian), liczne płaszczyzny pionowe (szafa schodkowa, pokryta winylowymi panelami ściana w salonie) i poziome (konsola w hallu, stolik kawowy w salonie, biurko), labiryntowa konstrukcja podwieszanego sufitu — wszystkie te elementy tworzą wnętrze o dużej dynamice i energii. Jednak nie miałyby szansy zaistnieć bez tak misternie skonstruowanej instalacji świetlnej. W każdym pomieszczeniu znajduje się kilka wyrazistych punktów świetlnych. Ponadto, nieco subtelniej oświetlone są krawędzie, załamania, różnice poziomów powierzchni. Światło wykorzystane zostało również w mniej oczywisty sposób poprzez kontrasty powierzchni matowych i błyszczących, a także lustrzane refleksy. „Kropką nad i” są dekoracje —  mocne graficzne reprodukcje Ruben Ireland i Maggie Piu, a także wyrazisty zegar ścienny.

źródło: dekorian/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe