piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Ogród na lata. Jak go zaplanować i urządzić?

Ogród na lata. Jak go zaplanować i urządzić?

DESIGN / Ogród / 2018-05-10 20:44:08

Zakładanie ogrodu, w którym domownicy chętnie spędzają czas w słoneczne dni i odpoczywają, jest niemal tak ważne, jak budowa domu. Aby wyglądał on ładnie, funkcjonalnie i estetycznie, warto zaplanować jego przestrzeń. Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie jego funkcji oraz dobór roślin.

Polecane sklepy

allegro
  • Najważniejszy - projekt

Zakładanie ogrodu najlepiej rozpocząć od stworzenia projektu. Dzięki temu unikniemy chaosu, niepotrzebnych błędów czy dodatkowych wydatków. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanujmy go tak, aby wszystkie jego elementy były komfortowe, a utrzymanie i pielęgnacja nie były zbyt problematyczne. Podstawą jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni, wybór projektu ogrodu oraz przygotowanie wstępnego kosztorysu. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani na wydatki, a prace aranżacyjne będą przebiegały w zorganizowany sposób. Nie zapominajmy, że ogród to przestrzeń, która powinna zapewnić domownikom relaks i wypoczynek, oraz spełniać wymagania osób, które będą z niego korzystać.

  • Zakładanie ogrodu

Pierwszym krokiem przy tworzeniu projektu powinno być zaplanowanie utwardzonych części ogrodu, jak: ścieżki, podjazdy, tarasy. Staną się one odniesieniem dla pozostałych elementów ogrodu – roślin czy mebli ogrodowych. Kształt ścieżek, prosty lub fantazyjnie pofalowany będzie określał klasyczny lub nieformalny styl ogrodu. Roboczy kształt możemy nadać wbijając niewielkie paliki w ziemię i zaznaczając je tasiemką lub sznurkiem ogrodowym. W ten sposób dokładnie zaplanujemy wygląd ścieżek, kształtując je i dopasowując jeszcze na poziomie projektu.

Dobrze jest, żeby materiały, które zostaną użyte do ułożenia nawierzchni, estetycznie komponowały się z elewacją i stylem domu, tworząc z nim harmonijną całość. W sprzedaży dostępna jest cała gama produktów, zróżnicowanych pod względem kolorystyki, faktury, kształtu czy materiału (kamień, deski, kamyki).

Dokonując wyboru nawierzchni warto pamiętać, że jasne barwy rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń. Kolory powinny współgrać z naturalnymi kolorami roślin, unikajmy więc krzykliwych i nienaturalnych barw. Zaplanujmy też elementy przełamujące monotonię, jak pagórki, oczka wodne czy rabaty. Jeśli ogród jest większy, warto podzielić go na strefy przy pomocy np. murków czy krzewów. Uzyskamy w ten sposób wrażenie harmonii i porządku.

Niezbędnym elementem każdego ogrodu powinien być domek ogrodowy do przechowania narzędzi do pracy w ogrodzie. Mając odpowiednie umiejętności stolarskie możemy wykonać go samodzielnie, ewentualnie kupić gotowy. Na rynku dostępne są różne modele i każdy znajdzie taki, który nie tylko spełni jego wymagania co do funkcjonalności, ale i zadowoli potrzeby estetyczne. W niewielkim ogrodzie sprawdzi się domek ogrodowy Manor 4x3 firmy Keter, wykonany z tworzywa. Funkcjonalnie zaplanowane wnętrze pozwoli utrzymać porządek i zabezpieczy sprzęt przed warunkami atmosferycznymi. Panelowy system wentylacji zapewnia stałą cyrkulację świeżego powietrza chroniąc wnętrze przed szkodliwym działaniem wilgoci.

  • Wybieramy rośliny

Rośliny w największym stopniu wpływają na wygląd ogrodu – to one nadają mu styl i charakter. Sadząc je należy pamiętać, aby robić to z umiarem, gdyż niektóre z nich, po latach mogą się rozrosnąć i zabrać przestrzeń w ogrodzie. Wybierając rośliny należy uwzględnić nasłonecznie, rodzaj podłoża, dopasowanie kolorystyczne roślin. Jako bazę w ogrodzie warto zastosować rośliny wielosezonowe, które dadzą zielone tło dla kwiatów. Możemy postawić tu na drzewa i krzewy zarówno iglaste jak i liściaste.

Aby zachować rośliny na lata użyjmy dobrej gleby. Pod sadzonki dajmy taką, która dedykowana jest pod odpowiedni rodzaj roślin. Przykładowo, pod iglakami najlepiej sprawdzi się ziemia lekko zakwaszona lub uniwersalna, pod drzewka liściaste i owocowe żyzna – próchniczna, a pod rośliny zielone idealna jest ziemia z dodatkiem kompostu. Do wszystkich rodzajów roślin warto jest stosować nawóz, który zapewni obfite kwitnienie i bujny wzrost. Wyjątkiem jest ziemia kompostowa, która sama w sobie zawiera dużą zawartość składników odżywczych dla roślin.

W ogrodzie dobrze sprawdzają się drzewa iglaste np. miniaturowe świerki, a z wyższych drzew np. jodły lub cisy różnych gatunków. Pamiętaj, jeżeli zdecydujesz się na tuje, będą one wymagać przycinania. Dzięki temu możesz nadać im różne kształty. Uzupełnieniem mogą być miniaturowe drzewka owocowe: jabłonki, grusze lub krzewy: porzeczki lub borówka amerykańska. Wszystkie pięknie kwitną na początku wiosny, a w sezonie letnim cieszą domowników świeżymi owocami.

Przy ścianie domu dobrze jest posadzić pelargonie czy mieczyki. Te najlepiej kwitną od słonecznej strony. Po stronie północnej świetnie będą się czuły funkie (inaczej zwane hostami) lub hortensja bukietowa.

Zakładając w ogrodzie rabatkę z kwiatów, należy przemyśleć jej kompozycję. Pamiętajmy, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić rośliny charakteryzujące się podobnymi warunkami pielęgnacyjnymi. Od frontu rabatki posadź rośliny niższe, z kolei wysokie umieść w tle lub na środku rabaty zakładając, że jest ona widoczna z każdej strony. Wybierając rośliny do ogrodu należy wybrać takie, dzięki którym będzie on zawsze kwitnący. Należy więc wybrać je w taki sposób, aby rozwijały od pierwszych ciepłych dni aż do późnej jesieni.

Dobrze współgrają ze sobą rośliny: rozchodnik okazały i jeżówka. Posadź je obok pysznogłówki i żurawki. Dzięki temu ogród przyciągnie do siebie pożyteczne owady, które przy okazji będą zapylały drzewka owocowe lub rośliny warzywne. Jeżeli chcesz wypełnić ogród motylami, posadź przegorzan lub budleję inaczej zwaną krzewem motyli.

Wybierając rośliny: wiosenne krokusy, tulipany, szafirki, hiacynty, żonkile nasz ogród będzie wyglądał pięknie już wczesną wiosną. Pamiętaj, aby przekwitnięte kwiaty cebulowe ściąć, zostawiając liście, dzięki czemu wzmocnisz cebulki kwiatowe na przyszły rok. Po ich przekwitnięciu rolę dekoracyjną mogą pełnić inne rośliny, które zakryją puste miejsca po przekwitniętych kwiatach. Do tego celu idealnie nadadzą się np. aksamitki, petunie, begonie czy kocimiętka. Ta ostatnia jest niezwykle dekoracyjna i łatwa w uprawie. Jest często sadzona w ogrodach, nie tylko ze względu na piękne fioletowe kwiaty, ale także dlatego, że wydziela piękny zapach, który najsilniejszy jest wieczorem. Jesienne kwiaty niczym nie ustępują wiosennym czy letnim. Są bardzo barwne i pachnące np. marcinki, wrzosy, dalie.

  • Relaks w ogrodzie

Każdy ogród powinien posiadać miejsce wypoczynku, gdzie każdy domownik będzie mógł się zrelaksować i odpocząć. Taki kącik może być przygotowany na tarasie czy w altance. Miejsce wypoczynku najlepiej zaplanować pośród bujnej roślinności. Usytuowany w głębi ogrodu zakątek da intymność i pozwoli na chwilę odpoczynku po ciężkim dniu. Warto przy tym zainwestować w dobre jakościowo meble ogrodowe, zapewniające wygodę , którą będziemy mogli cieszyć się przez długie lata. Wybierzmy meble  odporne na działanie UV i zmienne warunki atmosferyczne, przykładowo zestawy California 3 Seater Set czy Corfu Set marki Keter. Poza swoją funkcjonalnością, meble te nie wymagają konserwacji i łatwo utrzymać je w czystości.

W przestrzeni ogrodowej możemy przygotować miejsce pod altanę. Najlepiej zbudować ją w głębi ogrodu, z dala od ulicy, w zacisznym miejscu. Dobrym pomysłem jest postawienie jej w miejscu, gdzie będziemy mieli widok na cały ogród. Konstrukcja powinna być lekka i trwała. Podłogę może stanowić kostka brukowa, kamień czy deski. Altanę warto obsadzić pnączami, które osłonią od wiatru, słońca czy deszczu. Możemy zdecydować się na wykorzystanie pnączy jednorocznych takich, jak kobea, fasola ozdobna, powój; lub rośliny wieloletnie: powojniki, maliny, róże pnące czy winogrona lub bluszcz. Altanę możemy wzbogacić i udekorować donicami z kwiatami. Niepowtarzalnie prezentować się będą doniczki Rattan Planters czy Cube Planters marki Keter. Możemy w nich posadzić rośliny sezonowe, które nadadzą kolorytu. W donicach bardzo dobrze się czują surfinie, pelargonie, czy trawy ozdobne.

Dobrze zagospodarowany ogród to inwestycja na lata. Warto jest zadbać o niego od samego początku, a odwdzięczy się bujną zielenią i pachnącymi kwiatami.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe