piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Odpływ prysznicowy – ważniejszy niż się wydaje

Odpływ prysznicowy – ważniejszy niż się wydaje

AKCESORIA / Inne / 2022-01-13 12:45:23

Łazienka jest ciągle narażona na działanie wody. Coraz popularniejsze są znajdujące się w niej na poziomie podłogi prysznice typu walk-in, co sprawia, że wzrasta rola odpływu. Szczególnie ważny jest tu rodzaj zastosowanego odwodnienia. Aby uniknąć problemów z kosztownym remontem w razie zalania, spowodowanym wadliwym montażem lub źle dobranym odpływem, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wybór już na etapie planowania wykończenia.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Odwodnienie – kluczowe w łazience

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. W jej wypadku najważniejszymi kwestiami są hydroizolacja, łatwa dostępność dla wszystkich użytkowników, a także komfort użytkowania. Bardzo ważne jest skuteczne odprowadzanie wody, gdyż w przypadku nieszczelności instalacji może ona zniszczyć podłogi, ściany czy sprzęty, co grozi również zalaniem pomieszczeń położonych poniżej.

Prysznic bez kabiny

Miejscem szczególnej uwagi jest kabina prysznicowa – pięciominutowy prysznic zużywa nawet do 50 litrów wody. Odwodnienie jest niezwykle istotne w kontekście coraz popularniejszych kabin typu walk-in. Tego typu rozwiązanie zapewnia łatwą dostępność dla wszystkich oraz wpisuje się we współczesne trendy wnętrzarskie, które dążą do wnętrz bez jakichkolwiek barier, np. w postaci progów.

W tego rodzaju kabinie do wybory mamy odpływ liniowy, ścienny lub punktowy. Zazwyczaj pokrywa odpływu zlicowana jest z powierzchnią posadzki. Woda trafia bezpośrednio na podłogę, ale dzięki odpowiedniemu spadkowi odprowadzana jest do odpływu, z którego płynie dalej do kanalizacji. Zainstalowany w odwodnieniu syfon uniemożliwia przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkową ochronę zapewnia też sitko, które wyłapuje większe zanieczyszczenia.

            

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań, dedykowanych szczególnie do łazienek z ogrzewaniem podłogowym, jest suchy syfon np. Multistop firmy Kessel, który zapobiega wysychaniu wody w syfonie. Można go zamontować w już zabudowanych odpływach – wystarczy wyjąć syfon wodny i w jego miejsce włożyć Multistop. Posiada on samoczynnie otwierającą się podczas przepływu klapkę, co umożliwia swobodny odpływ ścieków. Zamyka się ona po przepływie i co zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.

Pamiętajmy o grubości podłogi

-Jeśli zdecydujemy się na odpływ liniowy lub punktowy, musimy pamiętać, że będzie on zainstalowany bezpośrednio w podłodze, która musi mieć odpowiednią grubość oraz musi zostać zapewniony odpowiedni spadek. Standardowo odpływy mają głębokość zabudowy około 100 mm, więc jeśli mamy taką możliwość, dobierzmy odpowiedni produkt do sytuacji zabudowy oraz kierujmy się jakością wykonania a nie niską ceną.- mówi Daniel Bogutyn – Specjalista ds. marketingu w firmie KESSEL

Jeśli grubość stropu nie pozwala na zamontowanie standardowego odpływu podłogowego, można skorzystać z płaskich wpustów łazienkowych Ultraflat 54 lub Ultraflat 79 (liczba w nazwie oznacza wysokość zabudowy do poziomu hydroizolacji). Posiadają one boczny odpływ i wyjmowany syfon montowany w korpusie. Dodatkowo można doposażyć je w mechaniczny syfon Megastop, który też stanowi zabezpieczenie przeciwzalewowe przed przepływem zwrotnym do 0,1 bara.

W wypadku zbyt cienkiej podłogi lepiej zdecydować się na odpływ ścienny taki jak np. Scada – sprawdzi się on szczególnie w wypadku niewielkich łazienek oraz mieszkań w blokach. Można skorzystać też z opcji podświetlenia LED z wyborem koloru oświetlenia, nadając tym samym wnętrzu łazienki zupełnie indywidualny charakter. Trzy warianty podłączenia odpływu i płynna regulacja wysokości i głębokości, zapewniają komfortowy montaż, a wyjmowany syfon ułatwia utrzymanie czystości.

Jak ważna jest przepustowość

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest przepustowość odpływu – w warunkach domowych wystarczy około 60 litrów na minutę. Odwodnienie należy dobierać pod kątem przepustowości baterii prysznicowej, żeby uniknąć sytuacji, w której nie będzie ono w stanie odbierać spływającej wody. Należy też pamiętać, że długość odpływu ma niewielkie znaczenie dla jego przepustowości – o tym decyduje konstrukcja odpływu, a w głównej mierze jego korpu.

System odpływów prysznicowych Linearis Infinity 60 dzięki niskiej wysokości zabudowy wynoszącej jedynie 60 mm odznacza się przepustowością 0,5 l/s przy nadpiętrzeniu 20 mm. W wypadku wariantu o wysokości zabudowy 90 mm przepustowość wynosi nawet 0,8 l/s przy takim samym nadpiętrzeniu. Odpływ jest dostępny w bogatej palecie kolorów, a jego pokrywę wykonano ze stali szlachetnej V4A w wersji polerowanej lub szczotkowanej. Odwodnienie można dowolnie skracać, przedłużać i układać także w narożach.

Łatwość montażu i utrzymania w czystości, syfon blokujący przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów oraz wysoka przepustowość to najważniejsze cechy skutecznego odwodnienia. Pamiętając o tym, będziemy w stanie zaprojektować łatwo dostępny prysznic walk-in i zmienić łazienkę w wysoce użyteczną i komfortową strefę relaksu.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe