piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Od porządków jesień się zaczyna
fot. Galeco

Od porządków jesień się zaczyna

WYKOŃCZENIE / Dach i elewacja / 2020-09-24 14:42:15

Zaledwie kilka dni temu zakończyło się kalendarzowe i astronomiczne lato, a meteorolodzy już ostrzegają nas przed rychłą i drastyczną zmianą pogody. Warto więc już teraz zaplanować wykonanie najważniejszych prac konserwatorskich wokół domu i przygotować go na trudne jesienne i zimowe warunki atmosferyczne. O czym nie wolno zapomnieć?

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

 Każdy gospodarz wie, że jesień to czas, w którym szczególną uwagę 
 należy poświęcić ogrodowi i terenowi przy domu. Rośliny w zależności od
 gatunku i ich potrzeb dobrze zabezpieczyć włókniną, stroiszem lub siatką
 cieniującą. Meble wypoczynkowe wykorzystywane w okresie wakacji teraz
 najlepiej będzie przenieść w miejsce, w którym bezpiecznie przeczekają
 najbliższe miesiące. Właścicieli domów czeka ponadto przegląd stanu
 ogrodzenia, elewacji i innych elementów budynku. To może być bowiem 
 ostatni dzwonek na przeprowadzenie ewentualnych prac konserwacyjno-
 naprawczych. Szczególną uwagę powinni oni poświęcić systemowi
 rynnowemu i dachowi, bo w najbliższych miesiącach będą one najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przegląd stanu poszycia i orynnowania najlepiej przeprowadzić już w najbliższych dniach i nie czekać z tym do ostatniej chwili. Pozwoli nam to zaoszczędzić nerwów w przyszłości i może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami. Od czego więc zacząć? – W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wewnątrz rynien nie osadził się nadmiar pyłu, kurzu i innych zabrudzeń. Zanieczyszczenia mogą bowiem utrudniać czy wręcz blokować swobodny przepływ wody deszczowej lub roztopowej. Ten element należy zatem dokładnie oczyścić także z liści, igliwia i pozostałości po ptakach. Nie bez znaczenia są jednak narzędzia, jakimi się posłużymy. W tego typu pracach powinniśmy unikać stosowania ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię rynny i w efekcie prowadzić do powstawania korozji. Najlepsza będzie więc zwykła gąbka – objaśnia Anna Góral, ekspert Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. Do przeprowadzenia prac konserwacyjnych potrzebny będzie również wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa – za ich pomocą wypłuczemy drobniejsze zanieczyszczenia. Woda przepływająca przez rynnę może odsłonić ewentualne nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić, zanim doprowadzą do większych uszkodzeń. To zadania, które dobrze powierzyć doświadczonym fachowcom. – W okresie porywistych wiatrów i intensywnych opadów deszczu, tak przecież powszechnych jesienią, powinniśmy też zwracać uwagę na stabilność takich elementów jak obejmy i haki doczołowe. Ich osłabienie może w konsekwencji spowodować zawodność całego systemu – przekonuje ekspert Galeco.

System rynnowy jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną, odprowadzając nadmiar wody deszczowej z dachu. Dokonując okresowych przeglądów i starannie wykonując wszystkie czynności konserwatorskie, możemy być pewni, że orynnowanie zamontowane na naszym domu będzie dobrze spełniało swoje funkcje niezależnie od pory roku.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe