Łazienka na Dzień Babci

Łazienka na Dzień Babci

Poleć znajomemu
2018-01-18 11:49:17

W przypadku gdy z racji wieku sprawność dziadków się zmniejsza, z okazji ich święta warto wyjść z prezentowymi pomysłami poza szablonowe kwiatki, laurki, czekoladki i prozdrowotne mikstury. Pomagając w dostosowaniu łazienki do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, można podarować im bezpieczeństwo i zdrowie.

Według danych Eurostatu, znacząca większość zgłoszonych przez osoby powyżej 65 roku życia zdarzeń skutkujących uszczerbkiem na zdrowiu ma miejsce w domu. Prawdopodobieństwo, że coś się stanie w czterech ścianach, jest trzy razy większe niż wypadek w ruchu drogowym lub podczas aktywności rekreacyjnych. Jak wynika z badania POLSENIOR, dotyczącego warunków życia osób starszych w Polsce, w ciągu roku upadku doświadcza około połowa z nich, a negatywne efekty zdarzeń tego typu obejmują przede wszystkim złamania oraz urazy głowy. Analiza przeprowadzona przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wykazuje z kolei, że prawie 70% hospitalizacji osób starszych z powodu upadków było spowodowanych potknięciem lub poślizgnięciem. Okazuje się więc, że najlepszym prezentem na Dzień Babci czy Dzień Dziadka może wyposażenie mieszkania w sprzęty, minimalizujące ryzyko wypadku. Podpowiadamy, jakie usprawnienia w łazience seniora mogą podnieść komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania.

Antypoślizgowe gadżety

Najtańszym i wymagającym najmniejszej ingerencji w przestrzeń łazienki rozwiązaniem ograniczającym ryzyko upadku są antypoślizgowe, wyposażone w przyssawki maty zajmujące całą powierzchnię wanny lub brodzika oraz naklejki pozwalające dowolnie modelować kształt zabezpieczonej płaszczyzny. Przyjmują one rozmaite formy i kolory - tak, by można było swobodnie dopasować je do wystroju pomieszczenia. Najmniej w oczy rzucają się ich przezroczyste warianty. Myśląc o wyposażeniu łazienki minimalizującym ryzyko upadku, należy wziąć pod uwagę miejsca, które najczęściej ulegają zachlapaniu oraz te stanowiące przejście między dwoma odrębnymi funkcjonalnie strefami. Akcesoria antypoślizgowe warto więc umieścić przede wszystkim w wannie, pod prysznicem, na podłodze, na którą wychodzi się z kąpieli, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki.

Prewencja na wyższym poziomie

Prócz czynników zewnętrznych - jak na przykład mokra, śliska podłoga - upadki wynikają także ze stanu zdrowia. W związku z typowymi dla podeszłego wieku chorobami układu krwionośnego i nerwowego czy działaniem niektórych leków mogą występować zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zasłabnięcia czy skoki ciśnienia przy dynamicznej zmianie pozycji. By przeciwdziałać przewróceniu się w takiej sytuacji, warto pomyśleć o poręczach, uchwytach i siedziskach. - Tam, gdzie korzystanie ze sprzętów wiąże się ze zmianą pozycji: w kabinie natryskowej, przy wyjściu - czy to spod prysznica czy z wanny - oraz przy misce ustępowej, pomocne dla utrzymania równowagi są  montowane w ścianie uchwyty - mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. Komfort i bezpieczeństwo kąpieli można zwiększyć natomiast dzięki ławeczce dowannowej lub rozkładanemu siedzisku montowanemu wewnątrz kabiny prysznicowej.

Sprzęty dla osób o ograniczonej mobilności

W przypadku starszych osób, których sprawność ruchowa jest znacząco ograniczona, warto sięgnąć po specjalistyczną ceramikę i armaturę sanitarną. - By ułatwić siadanie i wstawanie, w łazienkach dla osób niepełnosprawnych stosuje się na przykład miski ustępowe o podwyższonej z 40 do 49 centymetrów krawędzi - mówi Katarzyna Choniawko. - Dodatkowym ułatwieniem w strefie umywalkowej może być armatura z wydłużonym uchwytem ułatwiającym sterowanie temperaturą i intensywnością strumienia wody - mówi ekspert Armatury Kraków. Decydując się na poważny remont łazienki w związku z obniżeniem sprawności ruchowej jej użytkownika, szczególny nacisk należy położyć także na rozplanowanie przestrzeni. Zachowanie rekomendowanych odstępów pomiędzy poszczególnymi sprzętami ułatwi swobodne poruszanie, zmniejszając ryzyko potknięcia czy uderzenia się o elementy wyposażenia.

źródło: armatura kraków/pieknydom24.pl

O firmie Armatura Kraków

Grupa Armatura jest wiodącym producentem w branży sanitarnej i grzewczej w Polsce. Spółki tworzące Grupę Armatura specjalizują się w produkcji baterii łazienkowych i kuchennych, aluminiowych grzejników centralnego ogrzewania, szerokiej gamy zaworów oraz ceramiki sanitarnej. Armatura Kraków SA, jako spółka dominująca w Grupie Kapitałowej Armatura, świadczy usługi na rzecz spółek zależnych, realizując jednolitą dla wszystkich podmiotów politykę w obszarze rachunkowości, logistyki i zaopatrzenia, administracji i obsługi prawnej oraz zatrudniania

W segmencie baterii Grupa Armatura realizuje pełen cykl produkcyjny baterii: od projektu, poprzez odlew, obróbkę mechaniczną i nakładanie powłok metalicznych, aż po ostateczny montaż produktu i jego kontrolę pod względem jakościowym. Daje to gwarancję jakości i niezawodności produktów, ale i możliwość płynniejszego sterowania produkcją w zależności od popytu rynkowego. Wraz z zakończeniem procesu reorganizacji produkcji Grupy Armatura pod koniec 2011 roku, proces produkcji baterii sanitarnych i natrysków realizowany jest w nowoczesnym zakładzie Armatoora SA, działającym w obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Nisku. W ofercie Grupy Armatura znajduje się 27 rodzin baterii z trzech klas: Premium, Middle oraz Basic - w tym baterie termostatyczne i specjalne. W grupie natrysków znajdują się deszczownie, natryski przesuwne, punktowe oraz cała gama akcesoriów natryskowych: węże, rączki.

dekoracje wnętrz

Szukaj w serwisie:

ikea kler vox brw franke sanplast oras roca
POKÓJ :: SYPIALNIA :: KUCHNIA :: ŁAZIENKA :: WIADOMOŚCI :: WYDARZENIA :: NAGRODY :: PROMOCJE :: KATALOGI :: PRODUCENCI :: SKLEPY :: RSS :: KONTAKT
Copyright © pieknydom24.pl 2018, Wszelkie prawa zastrzeżone, wykonanie: skyagency.pl RSS
Gazetki_promocyjne
S K L E P