Dobry układ. Czyli jak zaplanować wiązanie cegieł w murze

Dobry układ. Czyli jak zaplanować wiązanie cegieł w murze

Poleć znajomemu
2017-10-31 18:47:17

Najprostsze formy są często najlepszą bazą do tworzenia wyjątkowych projektów. Doskonały przykład to znana wszystkim cegła. Klasyczny materiał o niezmienionej od wieków budowiem zaskakuje możliwościami tworzenia zróżnicowanych aranżacji. I nie chodzi tu tylko o kolor czy fakturę, ale także wykorzystywanie różnego rodzaju wiązań, czyli technik ułożenia.

Cegła jaka jest - każdy widzi. Jednak jej banalna z pozoru forma sprawdza się nie tylko jako element architektury o klasycznym charakterze, ale także tej niestandardowej, nastawionej na eksperymenty i kreatywne wykorzystywanie tego, co już znane. W budowie cegły wyróżniamy trzy główne elementy: podstawy, wozówki (dłuższe boki) oraz główki (krótsze boki). Na tej bazie wiązania dzielimy na dwie główne grupy: wozówkowe, w których na powierzchni muru eksponowane są tylko dłuższe boki, oraz główkowe, gdy wykorzystywane są także boki krótsze. - Główną zaletą wiązań wozówkowych jest łatwość i szybkość  wykonania - mówi Anna Pietrzak z firmy LHL Klinkier. - Z drugiej strony oferują one dość ograniczone możliwości aranżacyjne, polegające głównie na wyborze wartości przesunięcia, wynoszącym zwykle 1/2, 1/3 lub 1/4 długości cegły.

Bardziej zróżnicowane efekty można uzyskać, wprowadzając do projektu muru główki cegieł. Wiązania główkowe mają wiele odmian, często charakterystycznych dla miejsca lub epoki, w których się upowszechniły. - Tak jest m.in. z wiązaniem flamandzkim, śląskim czy gotyckim. Wszystkie wykorzystują oryginalne kombinacje ułożenia i liczby główek oraz wozówek w murze. Wykonanie takiego muru zajmuje więcej czasu, ale pomaga nadać projektowi bardziej nietuzinkowego charakteru. Zwłaszcza, gdy zastosujemy dwie lub więcej wersji kolorystycznych cegły - zwraca uwagę Anna Pietrzak.

W nowoczesnych projektach coraz częściej wykorzystywane są także rozwiązania polegające na różnicowaniu głębokości ułożenia poszczególnych cegieł, dzięki czemu lico muru nabiera dodatkowej faktury. Popularność zdobywa również pionowe murowanie cegieł na fragmentach lub całości fasady. Tego typu pomysły pozwalają nadawać ceglanym powierzchniom szczególnego charakteru, łączącego klasyczny urok materiału z otwartością na nowe, przełamujące schematy rozwiązania.

źródło: lhl/pieknydom24.pl

O firmie LHL Klinkier

Grupa Lode jest producentem i dystrybutorem posiadającym w swojej ofercie produkty do wykonywania ścian i elewacji zarówno ceramicznych, jak i betonowych. Jej portfolio produktowe obejmuje pustaki ceramiczne, cegły oraz płytki elewacyjne i klinkierowe, bruki klinkierowe, elementy małej architektury, galanteria klinkierowa oraz wyroby komplementarne. Działalność produkcyjna realizowana jest w 5 profesjonalnych zakładach zlokalizowanych na terenie Polski oraz Łotwy z centralą w Warszawie. Produkty Grupy dystrybuowane są na terenie Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier oraz Rosji. Obszar ten jest wciąż rozwijany.

Cegły klinkierowe oferowane są pod marką LHL Klinkier (produkcja w Gozdnicy), LODE (Łotwa) oraz Patoka (produkcja w Patoce). W ofercie Grupy Lode znajdują się również pustaki ceramiczne Keraterm (produkcja na Łotwie) oraz Cerpol (Kozłowice).

dekoracje wnętrz

Szukaj w serwisie:

ikea kler vox brw franke sanplast oras roca
POKÓJ :: SYPIALNIA :: KUCHNIA :: ŁAZIENKA :: WIADOMOŚCI :: WYDARZENIA :: NAGRODY :: PROMOCJE :: KATALOGI :: PRODUCENCI :: SKLEPY :: RSS :: KONTAKT
Copyright © pieknydom24.pl 2018, Wszelkie prawa zastrzeżone, wykonanie: skyagency.pl RSS
Gazetki_promocyjne
S K L E P