piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Poradnik wykonawcy: wytrzymałość, przyczepność, elastyczność, czyli kilka słów o roli włókien w zaprawach klejowych

Poradnik wykonawcy: wytrzymałość, przyczepność, elastyczność, czyli kilka słów o roli włókien w zaprawach klejowych

WYKOŃCZENIE / Chemia budowlana / 2017-10-18 12:08:09

Użycie wysokiej jakości zaprawy klejowej w codziennych pracach glazurniczych to jeden z najważniejszych aspektów, który przełoży się długoletnią trwałość wykonanych okładzin. Dlatego, podstawowym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji zakupowej powinien być niezaprzeczalnie skład wybranego kleju, który ma decydujący wpływ na jego jakość oraz poszczególne właściwości użytkowe. Wybierając profesjonalny klej do równie profesjonalnych zadań, postawmy na produkty wzbogacone włóknami i specjalnymi dodatkami, a inwestycja zwróci nam się z nawiązką.

Polecane sklepy

PraktikerBricomanLeroy MerlinCastoramaBrico Depotallegro

Wysokiej jakości spoiwo cementowe i drobne frakcje kruszywa to podstawa dobrej zaprawy klejowej, dlatego o wyborze tej najlepszej, często decydują detale. Choć stanowią zaledwie kilka procent masy suchej mieszanki, to właśnie specjalne dodatki - włókna celuluzowe, dodatki polimerowe, hydrofobowe czy dyspersyjne mają znaczący wpływ na funkcjonalność i parametry produktu. - Ich selektywny, szczegółowy dobór, poprzedzony badaniami nad jakością poszczególnych składników, pozwala na uzyskanie specjalnych właściwości klejów, takich jak: doskonała retencja, najwyższy stopień zbrojenia zaprawy, zwiększenie wytrzymałości, przyczepności i elastyczności, wydłużony czas otwarty pracy czy zdolność do szybkiego wiązania. Dlatego, w naszych produktach stawiamy na wysoką zawartość włókien i dodatków, które odpowiadają za najlepsze właściwości zapraw - w trakcie pracy i po związaniu - podkreśla Artur Watras, ekspert firmy Sopro.

Fiber Control - moc nie do pokonania

Technologia Fiber Control, opracowana w laboratoriach Sopro, opiera się na wielofunkcyjnym działaniu włókien celulozowych oraz dodatków polimerowych. Wysoka zawartość włókien celulozowych ma kluczowy wpływ na skuteczne zatrzymywanie wody w zaprawie i kontrolę przebiegu procesu wiązania. Sprawnie działający proces retencji to swoisty „regulator” gospodarki wodnej, zapewniający poprawny przebieg prac glazurniczych - zwłaszcza w przypadku okładzin nasiąkliwych. Niwelując „ucieczkę” wody z podłoża, nie dopuszcza do spadku urabialności zaprawy, zaś proces wiązania jest samoistnie kontrolowany, dzięki czemu skuteczność przyklejania każdego typu okładziny osiąga najwyższy możliwy poziom.

Doskonałą retencję uzupełnia bardzo wysoka zawartość włókien zbrojących, mających zasadniczy wpływ na właściwości wytrzymałościowe kleju po związaniu - zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń. Dodatek specjalnych polimerów polepsza urabialność kleju, zwiększa jego odporność na ścieranie, redukuje ryzyko pęknięć plastycznych oraz w znacznym stopniu poprawia przyczepność i elastyczność zaprawy, pozwalając na swobodną pracę w obszarach trudnych a nawet krytycznych.

- Nowatorska formuła Fiber Control stoi dziś za nową recepturą zaprawy FF 450, plasując ją w czołówce klejów - nawet do najtrudniejszych zadań wykonawczych - podkreśla Artur Watras, ekspert firmy Sopro.

Microfiber - parametry wyprzedzające normy

Zadbanie o dobrą przyczepność kleju do płytki i podłoża to jeden z najważniejszych aspektów, który przełoży się długoletnią trwałość wykonanych okładzin. Dlatego wybór zaprawy o odpowiedniej sile klejenia, szczególnie w obszarach zewnętrznych takich jak tarasy, balkony - wraz z wysoką jakością prac - to inwestycja w nienaruszalność i trwałość  każdej realizacji. - Opracowana przez nas Technologia Microfiber, odpowiedzialna za właściwości zaprawy FBK 372 extra, nie tylko zapewnia wydłużenie czasu otwartego schnięcia, ale gwarantuje wysoką stabilność na powierzchniach pionowych, a tym samym brak spływu i zwiększony stopień przyczepności. Takie właściwości pozwalają na bardzo szeroki zakres zastosowań, znacznie przekraczając wymagane parametry dla klejów C1 TE oraz zwiększając wytrzymałość zaprawy po związaniu - mówi Artur Watras, ekspert firmy Sopro.

Dodatki polimerowe oraz wysokiej jakości włókna, inicjujące i wspomagające poszczególne sekwencje wiązania, to nieodzowny składnik innowacyjnych i wszechstronnych zapraw klejowych. Mają bowiem ogromny wpływ zarówno na właściwości robocze, jak i użytkowe - dobrą urabialność, wysoką przyczepność, elastyczność, doskonała retencję, możliwość szybkiego wiązania czy wydłużony czas otwarty pracy. Dzięki temu, łącząc naukę, doświadczenie i pragmatyzm, wysokiej jakości zaprawy klejowe stanowią nieodzowny element glazurniczych zadań i dają gwarancję dobrze wykonanej pracy.

źródło: sopro/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe