piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Ochrona okna przed słońcem

Ochrona okna przed słońcem

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2017-06-01 11:22:00

Wielkimi krokami zbliżają się słoneczne i upalne dni, które czasem bywają nieznośne. Szybko nagrzewające się pomieszczenia i ostre słońce przeszkadzają w pracy i odpoczynku. Warto pomyśleć, jak skutecznie zaciemnić okna i ochronić dom przed upałem bez pomocy klimatyzacji.

Promieniowanie słoneczne pomaga wytwarzać organizmowi witaminę D, poprawia nastrój i polepsza sen. Jednak dłuższa ekspozycja na słońce ma szkodliwy wpływ na skórę i wzrok.  Wychodząc na zewnątrz, zaopatrujemy się w okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Równie ważna jest ochrona przed ostrymi promieniami słońca w naszym domu, a w tym mogą pomóc odpowiednie osłony wewnętrzne i zewnętrzne. Polepszą komfort pracy i odpoczynku bez pomocy klimatyzacji. Pozwolą również utrzymać odpowiednią temperaturę i komfort cieplny w pomieszczeniu, a poza naszą skórą i oczami ochronią także meble i ściany przed płowieniem. Jeżeli rolety chroniące Ciebie przed słońcem nie wystarczą to możesz zastanowić się nad montażem klimatyzacji w domu lub biurze.

Nasłonecznienie wnętrz

Kierunek padania słońca determinuje stopień nasłonecznienie wnętrz, co jest istotne przy urządzaniu domu i wyborze odpowiednich osłon. Optymalna ilość światła słonecznego dochodzi od strony północnej, dlatego jest to dobre miejsce np. na gabinet, w którym można zastosować osłony z transparentnymi tkaninami. Wschodnia strona gwarantuje za to słońce z rana − zaleca się urządzanie tutaj sypialni i kuchni, ponieważ wieczorem pomieszczenia te szybko się schładzają. Najwięcej ochrony wymagają okna od południa i zachodu, gdyż słońce świeci w nie ostro i intensywnie. Przydadzą się więc osłony z tkaninami zaciemniającymi. To istotne szczególnie w pokojach dziecięcych, sypialniach oraz miejscach przeznaczonych do pracy.

Rolety wewnętrzne. Tkanina ma znaczenie

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem ochrony przeciwsłonecznej jest montaż rolet wewnętrznych, takich jak rolety wolnowiszące, żaluzje lub plisy okienne. Do wyboru mamy różne typy osłon, które dopasujemy do rodzaju i rozmiaru okna, a także typu wnętrza. Rolety pełnią funkcję ochronną i dekoracyjną. W przypadku ochrony przed słońcem niezwykle ważny jest rodzaj tkaniny. Na rynku znajdziemy tkaniny transparentne, czyli zapewniające przepuszczalność promieni słonecznych. Dzięki nim wnętrze jest zasłonięte, ale nie panuje w nim półmrok. Rolety z transparentnymi tkaninami sprawdzą się w kuchni lub salonie, pokojach usytuowanych od strony północnej lub wschodniej.

Z kolei w mocno nasłonecznionych wnętrzach, w których zależy nam na prywatności i ochronie przed wysoką temperaturą przydadzą się tkaniny zaciemniające. Blokują dostęp światła, zapewniając izolację akustyczną i cieplną. W pomieszczeniu panuje półmrok, więc to dobre rozwiązanie dla okien w łazienkach i sypialniach. W przypadku ochrony przed słońcem świetnym rozwiązaniem będą innowacyjne i energooszczędne tkaniny typu SCREEN− Są wykonane z powlekanego włókna szklanego. Unikatowy splot i przezierność tkaniny, sprawiają, że blokują promienie słoneczne, redukując ciepło wpadające przez okna, co pomaga utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu i zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji. Jednocześnie nie przysłaniają widoku za oknem − mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych.   [[[zdjecie,11709,duze]]]

Ochrona zewnętrzna. Markizy i żaluzje fasadowe

Innym sposobem ochrony przeciwsłonecznej są rolety zewnętrzne, które blokują przedostawanie się promieni słońca, a więc i ciepła przez okna. Wśród rodzajów osłon zewnętrznych znajdziemy okiennice, markizy i rolety zewnętrzne. Okiennice są niezwykle stylowe, ale mają niewielką możliwość regulacji natężenia światła. Jedną z najpopularniejszych osłon są markizy, które chronią przed przegrzaniem zwłaszcza pomieszczenia z wyjściem na taras lub balkon. Na większą regulację pozwalają rolety zewnętrzne, sterowane ręcznie lub za pomocą pilota. Na budynkach o większej kubaturze stosuje się również nowoczesne rolety fasadowe, montowane na elewacji.

Może czas na wymianę okien? Energooszczędność i okna przeciwsłoneczne

Upał panujący latem w pomieszczeniach może być również wynikiem złej izolacji cieplnej, która wynika z nieszczelnych elementów stolarki okiennej. Jeśli nasze okna są wiekowe, nie chronią dostatecznie przed słońcem w mocno nasłonecznionym pomieszczeniach, warto rozważyć ich wymianę w czasie letniego remontu. Przy zakupie wybierzmy okna o niskim współczynniku przenikania energii. W przypadku budowy domu i zakupu nowych okien wartość współczynnika przenikania ciepła U powinna wynosić 1,3 W/(m2*K), zgodnie z nowymi warunkami technicznymi, które obowiązują od 1 stycznia 2017 roku. Warto jednak rozważyć wybór okien o parametrach poniżej 1,0 W/m2K. Wiąże się to ze zwiększeniem energooszczędności budynków, odpowiednia izolacja okien chroni bowiem przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem.

Innym rodzajem ochrony okna są okna przeciwsłoneczne z szybami absorpcyjnymi lub refleksyjnymi. Pierwsze są różnej grubości i koloru, odbijają część promieniowania słonecznego, chroniąc pomieszczenie przed przegrzaniem. Drugie działają niczym lustro, ponieważ są pokryte warstwą metali szlachetnych, np. srebra lub złota. Nie tylko odbijają światło i chronią przed przegrzaniem, ale również przed stłuczeniem.

źródło: francgardiner/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe