piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Wzornictwo na dachu: Jakie możliwości wyboru daje blachodachówka?

Wzornictwo na dachu: Jakie możliwości wyboru daje blachodachówka?

WYKOŃCZENIE / Materiały budowlane / 2017-04-03 07:38:10

Wszechstronne, zróżnicowane pod kątem wyglądu, szybkie w montażu oraz odporne na uszkodzenia - takie właśnie są dachy wykonane z blachodachówki. Pod zaledwie jedną nawą kryje się w istocie kilkanaście wzorów, zarówno doskonale imitujących najpopularniejsze modele klasycznych dachówek, jak i oferujących zupełnie nowe rozwiązania projektowe.

Polecane sklepy

PraktikerBricomanLeroy MerlinCastoramaBrico DepotallegroRuukki Express

Do głównych atutów stali należy przede wszystkim solidna budowa. To właśnie dzięki niej dach zyskuje wieloletnią trwałość oraz może z powodzeniem opierać się działaniu zróżnicowanych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, woda, promienie UV, uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jedną z największych zalet stali jest plastyczność, co pozwala w procesie produkcji nadać jej dowolny kształt. Nic więc dziwnego, że blachodachówka nieustannie umacnia swoją pozycję w gronie najpopularniejszych pokryć dachowych. W przeciwieństwie do arkuszy blachy trapezowej i paneli dachowych to właśnie ona daje największe możliwości w kwestii wyboru wzoru i rodzaju tłoczenia.

Wzór na stylowy dach

Esówka, karpiówka, marsylka, mnich-mniszka - to tylko kilka najpopularniejszych wzorów, jakie najczęściej zdobią dachy domów. - O ile ceramiczna dachówka ma jednak swoje ograniczenia w kwestii wyglądu, o tyle blachodachówka daje znacznie wiele większe możliwości tworzenia niespotykanych dotąd wzorów. Dawniej bogactwo form możliwe było do osiągnięcia tylko w przypadku blachodachówki z posypką, która jest znacznie droższa. Obecnie sytuacja ta uległa zmianie i finezyjne desenie na dachu osiągnąć można także wykorzystując o wiele bardziej ekonomiczne, niemniej równie solidne odmiany pokryć z blachy. Ciekawą alternatywą dla klasycznych motywów jest blachodachówka z unikalnym, potrójnym przetłoczeniem (np. Germania Simetric), które pozytywnie wpływa nie tylko na estetykę pokrycia, ale również usztywnia blachę i zwiększa jej podatność na obróbkę plastyczną. Dzięki specjalnemu wygięciu poszczególne arkusze mogą być do siebie idealnie dopasowane, co skraca czas montażu oraz gwarantuje stworzenie dachu dopracowanego w najmniejszym detalu - wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.  Delikatniejszy efekt stylistyczny pozwala uzyskać blachodachówka o wzorze, który przypomina łagodne fale (np. Kingas). Dopełnieniem klasycznych projektów stać się może z kolei blachodachówka z pojedynczym przetłoczeniem oraz symetrycznie rozmieszczonymi wgłębieniami (np. Talia).

Do wyboru do koloru

Tym, co przemawia na korzyść blachodachówki, jest także bogata kolorystyka. Najczęściej spotykany grafit i odcień ceglastej czerwieni nie oznaczają wcale, że na tych dwóch barwach zamyka się cała gama. W rzeczywistości bowiem każdy model dostępny jest w kilkunastu kolorach oraz z kilkoma różnymi rodzajami powłok. Decydując się na pokrycie dachu blachodachówką nie każdy wie, że może wybierać pomiędzy odcieniami, takimi jak intensywny błękit, mozaikowa zieleń, gołębia szarość, czy nasycona ochra. Obok koloru zmianie ulega także efekt wizualny, za który odpowiada powłoka. I tak, blachodachówka może zyskać wygląd przypominający skrzący się w słońcu kryształ lodu (PLADUR® Relief Ice Crystal), wyjątkowy połysk (Superior HB w klasie Premium Połysk), jak również wykończenie matowe (PLADUR® Wrinkle mat thyssenkrupp ZM EcoProtect®).

źródło: blachotrapez/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe