piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jakie fronty do kuchni?

Jakie fronty do kuchni?

DESIGN / Aranżacje / 2012-10-15 11:59:00

Chęć odświeżenia kuchni nie zawsze musi wiązać się z wymianą całej zabudowy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z układu szafek, ich rozmieszczenia i funkcjonalności, wystarczy wymienić tylko fronty meblowe, by dokonać kuchennej rewolucji. W ten sposób nawet z babcinej, tradycyjnej kuchni możemy niewielkim kosztem stworzyć nowoczesne wnętrze. Pozostaje dylemat - jakie fronty wybrać?

Polecane sklepy

allegro

W podjęciu decyzji wcale nie pomoże nam godzinne buszowanie w Internecie i przeglądanie stron z ofertą producentów. Pamiętajmy, że sesję zdjęciową na potrzeby serwisów wykonano w specjalnych warunkach oświetleniowych i poddano obróbce w programie graficznym. Dlatego nawet najlepsze zdjęcia nie są w stanie ukazać nam rzeczywistego wyglądu frontu - koloru, struktury powierzchni i stopnia połysku, jaki uzyskamy w naturalnie oświetlonym pomieszczeniu. Ponadto, inaczej wygląda pojedynczy front meblowy, inaczej natomiast komponować się będzie na całej powierzchni zabudowy. Warto więc kwestie doboru kolorystyki skonsultować osobiście z fachowcem - np. projektantem w salonie meblowym i obejrzeć dany front "na żywo".
Do tej rozmowy koniecznie trzeba się jednak przygotować choć w podstawowym zakresie z technologii produkcji frontów. To znacznie ułatwi nam rozmowę, wybór frontów do wymarzonej kuchni i pozwoli uniknąć rozczarowania w trakcie użytkowania.

Oto kilka ważnych informacji:

Fronty meblowe produkowane są z drewna litego, gęstych płyt MDF oraz z płyt wiórowych. Co je różni? Prócz ceny, gdzie oczywiście najdroższe jest lite drewno a najtańsza płyta wiórowa, każdy z tych surowców specjalizuje się w innym typie wykończenia.

  • 1. Fronty z drewna to towar dość ekskluzywny. Aby mogło przez długie lata służyć w kuchni o wysokim poziomie wilgotności i w narażeniu na wysokie temperatury, musi być wcześniej odpowiednio przygotowane: sezonowane, suszone - a to procesy bardzo kosztowne. Kosztowne jest również sprowadzenie z dalekich krajów położonych w strefie równikowej gatunków tropikalnych tj. teak czy palisander. To rozwiązanie dla wyjątkowych amatorów, którzy muszą być jednak świadomi, że takie drewno - nawet po zabezpieczeniu najlepszym lakierem - może ciemnieć, uwydatniać sęki, wypuszczać żywicę.

Fronty drewniane można frezować, zaoblać ich krawędzie, albo np. szczotkować, czyli nadawać ich powierzchni efekt vintage. Do tego z drewna litego produkuje się fronty gięte, wykorzystywane np. na bocznym zwieńczeniu zabudowy.

  • 2.Innym rozwiązaniem jest zastosowanie w produkcji frontów płyt MDF. Właściwie płyta MDF jest formalnie płytą pilśniową, produkowaną specjalną metodą "na sucho" ze sprasowanych mikrocząstek drewna, dzięki czemu uzyskujemy produkt o bardzo jednorodnej strukturze. To dzięki temu MDF, w przeciwieństwie do standardowej płyty wiórowej można szlifować uzyskując gładką powierzchnię i - podobnie jak drewno - frezować, grawerować, zaoblać krawędzie a nawet giąć.

MDF stosuje się pod fronty lakierowane oraz akrylowane. Aby uzyskać idealną taflę lakieru czy akrylu w wersji wysokiego połysku, trzeba bowiem najpierw uzyskać idealnie gładką powierzchnię płyty, co w przypadku zwykłej płyty wiórowej jest bardzo trudne, choć dzięki najnowszym technologiom również możliwe. Prócz lakierowania, fronty MDF można także oklejać foliami typu finish o bardzo bogatej kolorystyce i dekorach czy fornirować naturalnymi okleinami. Z płyt MDF produkowane są także fronty ramkowe pozwalające różnicować kolorystykę ramki oraz jej wypełnienia.

  • 3. Najtańszym surowcem do produkcji frontów jest standardowa płyta wiórowa. Często można słyszeć opinie, że jest ona mniej odporna na wilgoć niż MDF. Tymczasem w znacznym stopniu zależy to od sposobu jej wykończenia, szczególnie zabezpieczenia krawędzi. Płyta wiórowa stosowana w kuchni powinna mieć wąskie krawędzie oklejone obrzeżem PCV lub ABS. Tak zabezpieczone fronty są często trwalsze od frontów z MDF-u foliowanego.

Dotychczas wadą płyty wiórowej był brak możliwości jej frezowania, gięcia, uzyskania gładkiej szlifowanej powierzchni. Obecnie jednak - przy modzie na kuchnie nowoczesne - fronty gięte czy frezowane nie są już tak popularne. Na rynku pojawiają się natomiast bardzo nowatorskie okleiny typu finish, które świetnie imitują nie tylko rysunek, ale i optykę a nawet strukturę kamienia czy drewna. Uszlachetnione nimi płyty wiórowe zyskują więc świetny wygląd i idealnie sprawdzają się na fronty kuchenne. Na rynku w tym roku pojawiły się również ciekawe fronty, w których przy pomocy płyt wiórowych o różnej grubości uzyskano efekt frontów ramowych (ramka wykonana jest z płyty grubszej niż środek frontu). W takim froncie można również stosować modne uchwyty wpuszczane, jak np. w najnowszym froncie Olivia firmy KAM.

źródło: kam/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe