piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Nowoczesne systemy do nawadniania ogrodów w Leroy Merlin

Nowoczesne systemy do nawadniania ogrodów w Leroy Merlin

DESIGN / Ogród / 2018-06-04 21:30:57

Wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin. Człowiek może uciec przed palącymi promieniami słońca i schronić się w cieniu. Rośliny takiej możliwości niestety nie mają. Dlatego podczas wiosenno-letnich upałów ogród potrzebuje więcej naszej uwagi i troski. Rośliny należy  często i systematycznie podlewać i nawadniać. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia i systemy do nawadniania i podlewania ogrodów, które dozują odpowiednią dla roślin ilość wody. Innymi słowy zapobiegają wysuszeniu jak i nadmiernemu podlaniu roślin. Warto także pamiętać, że w ten sposób oszczędzamy wodę, a co za tym idzie pieniądze.

Polecane sklepy

allegro

Nawadniać ogród można na dwa sposoby: automatycznie i ręcznie przy pomocy konewki czy węża ogrodowego podłączonego do zraszacza lub pistoletu zraszającego. Zdecydowanie wygodniejsze są systemy automatyczne, które dostarczają roślinom optymalną ilość wody, a właścicielowi ogrodu oszczędzają wiele pracy. Pamiętajmy jednak, że instalację nawadniającą najlepiej zaprojektować i zamontować na etapie planowania ogrodu. Ze względu na ilość potrzebnej wody i zajmowaną powierzchnię, instalację dostosowuje się głównie do wielkości i wymagań trawnika.

Jednak nawet w istniejącym ogrodzie możemy ułatwić sobie podlewanie rozprowadzając pod trawnikiem rury i doprowadzając je wszędzie tam gdzie woda jest potrzebna. W tych miejscach instaluje się puszki poboru wody, do których wystarczy podłączyć wąż z urządzeniem do podlewania. Dzięki temu systemowi unikamy uciążliwego zwijania i rozwijania węży ogrodowych. Montaż zaworów odwadniających spowoduje, że cały system stanie się także mrozoodporny.

  •  Nawadnianie trawnika

  Aby uniknąć ciągłego ustawiania, przenoszenia i sprzątania zraszaczy, do nawadniania trawników warto  zastosować system zraszaczy wynurzalnych, które dbają o kondycję trawnika i znikają pod ziemią po skończonej pracy. System jest łatwy do montażu, a różnorodne zraszacze pozwalają dopasować system nawadniania do zapotrzebowania roślin na wodę, w zależności od rodzaju gleby czy ich umiejscowienia w ogrodzie. Do najbardziej użytecznych należą zraszacze nawadniające powierzchnię w kształcie koła lub przeznaczone do trawników o regularnych kształtach zraszacze wahadłowe.  Jeden zraszacz może nawodnić nawet 140 m2. Głowica zraszacza ma możliwość regulacji zasięgu i szerokości zraszania. Instalację można uzupełnić o sterownik, dzięki któremu łatwo zaprogramować nawadnianie trawnika.

  •  Nawadnianie rabatek, klombów, roślin doniczkowych na tarasach i balkonach

Zabiegani właściciele ogrodów często mają problem z odpowiednią pielęgnacją roślin na rabatach, tarasach i balkonach. Tu warto polecić system do mikronawadniania, który można rozbudowywać i dostosowywać do różnych warunków. System sprawdza się także do nawadniania skalniaków, żywopłotów oraz roślin w szklarniach i tunelach foliowych.

Rośliny tarasowe i balkonowe można idealnie nawadniać, wykorzystując kroplowniki. Rośliny nawadniane są przy korzeniu, co ogranicza parowanie i zmniejsza zużycie wody. Do nawadniania żywopłotów i obrzeży trawników najlepiej sprawdzają się gotowe linie kroplujące wyposażone w kroplowniki zainstalowane na stałe, w odległości co 30 cm. Ich zaletą jest możliwość montażu pod ziemią oraz możliwość rozbudowy, dzięki dużej liczbie elementów, dopasowanych do średnicy takiej rury.

  •  Automatyczne nawadnianie roślin ogrodowych

Warto pamiętać, że rośliny potrzebują wody także wtedy gdy wyjeżdżamy na wakacje albo jesteśmy w pracy. Z pomocą przychodzą sterowniki automatyczne. Do małych ogrodów przeznaczone są sterowniki nawadniania podłączane bezpośrednio do kranu. Zasilanie bateryjne uniezależnia je od prądu. O tym jak często i jak długo mają być nawadniane rośliny decyduje właściciel ogrodu, wprowadzając odpowiednie informacje do sterownika.

W dużych ogrodach lub gdy nie ma dostatecznie wysokiego ciśnienia wody do zasilenia całego systemu, należy podzielić go na tzw. sekcje nawadniania ze sterowaniem wielokanałowym.  Sterowanie wielokanałowe służy do nawadniania różnych obszarów ogrodu niezależnie od siebie, np. trawnika, donic na tarasie czy rabat. Za pracę poszczególnych sekcji nawadniających odpowiada sterownik nawadniania i zawory automatyczne. Po otrzymaniu impulsu ze sterownika, zgodnie z zapisanymi w nim danymi, zawory otwierają lub zamykają sekcję nawadniającą. Zawory automatyczne montowane są w skrzyniach na zawory, pod ziemią. Sterowanie takie można wykorzystać niezależnie od tego czy w pobliżu sterownika znajduje się źródło zasilania prądem czy nie.

Wykorzystanie sterowników nawadniania daje nie tylko komfort, ale także oszczędności wody, poprzez nawadnianie w czasie gdy parowanie wody jest najmniejsze, a tym samym jej wykorzystanie najefektywniejsze. Podłączenie do sterownika nawadniania czujnika wilgotności, spowoduje, że nawadnianie nie będzie się odbywało przy zbyt dużej wilgotności gleby. To nowoczesne rozwiązanie techniczne sprawia, że unikniemy niepotrzebnej i kosztownej straty wody.

Dla wymagających większej kontroli lub wygody istnieją sterowniki nawadniania uruchamiane jednym dotknięciem palca za pomocą aplikacji smart w tablecie lub smartfonie. Komfortowy, zdalny dostęp do danych dotyczących czasów nawadniania umożliwia kontrolę innych urządzeń w ogrodzie. Przenosi nasz ogród w przyszłość, dając nam swobodę i możliwość cieszenia się czasem wolnym.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe