piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Niech żyje kolor, czyli jak urządzić ogród w stylu total look?

Niech żyje kolor, czyli jak urządzić ogród w stylu total look?

WYKOŃCZENIE / Farby i lakiery / 2018-06-21 10:25:55

Kompozycje spod znaku total look to ostatni krzyk mody. Jednokolorowe stylizacje ze światowych wybiegów największych projektantów z powodzeniem przenoszą się również do naszych ogrodów, gdzie nader wdzięcznie prezentują się na przydomowych altankach, pergolach i innych elementach małej architektury. W tym poradniku podpowiadamy, jak za pomocą koloru wykonać nawet najbardziej nieoczywiste połączenia!

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Powiedzmy sobie wprost: niepodzielne rządy jednego koloru to stylizacja robiąca wrażenie choć jednocześnie… pełna pułapek. Niezależnie, czy mówimy o garderobie, czy o aranżacji wnętrz, postawienie na jedną kartę zazwyczaj wymaga sporej dozy ostrożności, wyczucia oraz praktycznej wiedzy na temat łączenia poszczególnych elementów. Niepisane prawidła sztuki total look podpowiadają bowiem, aby wybrany kolor przełamywać – czy to różnymi odcieniami i wzorami, czy modnymi dodatkami oraz nieoczywistymi fakturami.

Monochromatyczna aranżacja w wydaniu przydomowym obejmuje dekorację różnorodnych powierzchni i elementów. A te, jak wiadomo, często bywają dostępne w odmiennych, nie do końca odpowiadających sobie kolorach. Ileż to razy musieliśmy iść na kolorystyczny kompromis, kiedy dobieraliśmy wymarzone meble ogrodowe, ramy okienne, płoty, pergole, orynnowanie czy balustrady? Co więcej, różne materiały mogą odmiennie eksponować tę samą barwę! Inaczej prezentuje się na przykład białe ogrodzenie z PVC, a inaczej – białe, drewniane okiennice.

  • Aranżacja ogrodu? Weź sprawy w swoje ręce!

Amatorzy stylu total look w ogrodzie niekoniecznie skazani są na zakup kosztownych przedmiotów na zamówienie. Okazuje się, że wystarczy uruchomić wyobraźnię, wziąć sprawy we własne ręce i swój ogród… pomalować. – Farby ogrodowe mogą być niezwykle skutecznym, a jednocześnie prostym oraz niedrogim sposobem na niebanalną, skrojoną pod indywidualne gusta przestrzeń. To także ciekawy pomysł na przykrycie niedoskonałości, takich jak ślady rdzy – sugeruje Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

Czasy, kiedy do pomalowania stalowej balustrady, drewnianego stolika czy aluminiowej skrzynki na kwiaty potrzebowaliśmy trzech farb, odeszły do lamusa. Dziś na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania, za pomocą których skutecznie odnowimy wiele zróżnicowanych powierzchni. – Z myślą o zastosowaniach zewnętrznych przygotowaliśmy farbę Direct Protect, którą z powodzeniem pokryjemy różne powierzchnie – od metalu, aluminium, PVC, ocynku czy powłok galwanicznych, aż po naturalne drewno. Wszystkie rodzaje powierzchni malujemy bezpośrednio, bez konieczności nakładania warstwy podkładowej.–dodaje Paweł Piotrowicz.

  • Więc chodź, pomaluj mój świat

Czym zatem kierować się przy malowaniu elementów ogrodowej aranżacji? Warto pamiętać, że przestrzeń ta nie funkcjonuje w próżni, lecz pozostaje w pewnej zależności względem wnętrza domu. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wybór koloru o jeden lub dwa odcienie ciemniejszego niż ten, który wykorzystaliśmy w salonie. Zwłaszcza, że będziemy mieli z nim styczność głównie w jasnym świetle dziennym. Aby uzyskać efekt jednolitego schematu barwnego, pomalować należy co najmniej trzy elementy – na przykład drzwi wyjściowe, stolarkę i donice na kwiaty. Te ostatnie mogą posłużyć za swoisty papierek lakmusowy, jeśli nie jesteśmy pewni co do danego koloru.

W kontekście ogrodów świetnie sprawdzają się zarówno barwy organiczne, takie jak roślinna zieleń, kamienna szarość czy ziemisty brąz, jak również odcienie bardziej wyraziste. Nie mniej istotny jest także rodzaj wykończenia. – W przypadku farby Direct Protect postawiliśmy na szeroką paletę barw o wykończeniu satynowym, piaskowym lub metalicznym – wymienia Paweł Piotrowicz. – Oprócz stonowanych bieli, brązów i szarości, wybrać możemy też nieco bardziej odważne kompozycje: żywy, atlantycki błękit, słoneczny oranż, paprykową czerwień czy pełną czerń – podsumowuje ekspert marki V33.

  • Jedna farba, by wszystko pomalować

Lato już za pasem, co dla wielu z nas stanowi zachętę do małych aranżacyjnych eksperymentów we własnym ogrodzie czy na werandzie. Stylizacje spod znaku total look udowadniają, że czasami warto pójść na całość. Zanim jednak rzucimy się w wir malowania, warto zaopatrzyć się w cenną wiedzę na temat łączenia barw oraz farbę, która zapewni nam jednolity odcień na wszystkich odnawianych elementach.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe