piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Najnowsze trendy w oświetleniu - na co zwracać uwagę, wybierając lampę?

Najnowsze trendy w oświetleniu - na co zwracać uwagę, wybierając lampę?

DESIGN / Aranżacje / 2014-03-17 12:58:00

Każdy kolejny sezon we wnętrzach zazwyczaj przynosi świeży powiew nowości, oryginalnych projektów czy równie nietuzinkowych modeli. Szybko zmieniająca się branża oświetleniowa nieustannie zaskakuje. Wybór których lamp okaże się zatem designerskim strzałem w dziesiątkę.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Wielu producentów oświetlenia systematycznie wprowadza nowości w ofercie przez cały rok. Nic dziwnego, że dzięki bogactwu nieprzeciętnych projektów wybór jest ogromny. Wkraczając w nowy sezon, znajdziemy kuszące propozycje zarówno w zakresie wzornictwa, kolorystyki i formy poszczególnych modeli. Wciąż aktualne pozostają niektóre inspiracje z minionego sezonu. Jedno jest pewne - królują barwy, wzory i ekologia.

Co słychać we wzornictwie?

Obecnie coraz bardziej modne stają się wzory geometryczne i kwiatowe. W wypadku lamp odnosi się to nie tylko do atrakcyjnych wizualnie faktur abażurów, ale także do szerzej rozumianej formy lampy, w tym podstawy. "Trend ten może równie dobrze przejawiać się we wzorach pasków, figur geometrycznych, pięknych kwiatów, co w łamanej bądź krętej linii stelaży, a także motywie florystycznym niejako „wplecionym” w całość projektu "- mówi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia firmy Sigma. Istotną rolę odegra tutaj kolor, a zwłaszcza żółty, czerwony, chłodny błękit, ale i barwy ziemi. Tego rodzaju oświetlenie dobrze komponuje się z akcesoriami i ozdobami utrzymanymi w podobnej stylistyce. Nadal dużą popularnością cieszą się lampy inspirowane naturą. Dotyczy to również materiałów, z jakich zostają wykonane. Prym wiodą chociażby len, bawełna, wiklina czy drewno, podkreślające klasykę wnętrza. W ostatnim czasie hitem są różnego rodzaju rzeźbienia (np. nóżki lamp).

Minimalizm zawsze mile widziany

Współczesne lampy w stylu minimalistycznym są już nie tylko praktyczne, ale i niezwykle estetyczne. Przy tym projektanci nie boją się postawić na odważne połączenia materiałów oraz kolorów, jak ciemne drewno wenge i stal. "Rozwiązaniem najbardziej przyszłościowym wydaje się oczywiście technologia LED i to nie w wydaniu solo. Dziś tworzy się rozbudowane systemy pozwalające kompleksowo rozświetlić nierzadko otwarte przestrzenie" - dodaje ekspert marki Sigma. W nowoczesnej aranżacji wnętrza nie powinno zatem zabraknąć modnych plafonów, odpowiednio rozmieszczonych punktów halogenowych, podświetlanych mebli, szafek bądź schodów. W myśl minimalistycznej zasady ma być praktycznie i całościowo, co oznacza dobrze przemyślane oświetlenie punktowe w obrębie jednego systemu. Poważnym konkurentem dla stylu modern może być estetyka loftów, szturmem zdobywająca sobie coraz większe grono sympatyków. Industrialne inspiracje są zauważalne w większości współczesnych modeli lamp.

W służbie ekologii

Kompletując oświetlenie, coraz większą uwagę powinno się zwracać na kwestię ekologii. Nowoczesne systemy oświetlenia to już nie tylko połączenie funkcji użytkowej i dekoracyjnej. Zachodzące zmiany w myśleniu o środowisku widać zwłaszcza w produkcji żarówek. Aktualnie najgorętszym trendem są świetlówki liniowe, kompaktowe, halogeny i lampy typu LED. Ich zużycie energii jest średnio o 30% niższe niż zwykłej żarówki. Coraz większą rolę zaczyna też odgrywać wpływ światła na zdrowie. Tutaj zdecydowanie na topie jest światło niebieskie, które według prowadzonych badań korzystnie oddziałuje zarówno na wydajność, jak i komfort pracy.  [[[zdjecie,3786,duze]]]

źródło: sigma/pięknydom24.pl 

 

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe