piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Mniej znaczy lepiej - trendy w pokryciach dachowych
CREATON Polska

Mniej znaczy lepiej - trendy w pokryciach dachowych

WYKOŃCZENIE / Dach i elewacja / 2019-05-12 17:54:45

Prostota i naturalność – to cechy nowoczesnego domu, który ma wtapiać się w otoczenie, stawać się jego częścią. Minimalistyczne formy wypierają dekoracyjny nadmiar, a stonowane, neutralne odcienie wygrywają z krzykliwymi barwami.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Koncepcja „mniej znaczy więcej” architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, mimo upływu lat, jest wciąż aktualna. Pojęcia „oszczędność” i „funkcjonalność” dla kontynuatorów tej idei stały się słowami-kluczami i znajdują odzwierciedlenie we współczesnych propozycjach architektonicznych. Nowoczesna architektura mieszkalna posiada wręcz kubiczną formę. Powstają bryły na planie prostokąta, bez zbędnych detali, za to z licznymi przeszkleniami, mającymi zacierać barierę pomiędzy tym, co wewnątrz i na zewnątrz.

Jednym z głównych elementów określających charakter budynku jest jego dach. W przypadku współczesnej architektury jest to zwykle dach o nieskomplikowanej geometrii, często dwuspadowy i pozbawiony okapów. Starannie zaprojektowana forma wymaga wykończenia materiałem o adekwatnej, stonowanej fakturze i barwie. Częstym wyborem architektów jest płaska dachówka, której subtelny rysunek wpisuje się w minimalistyczną estetykę obiektu. Jest niezastąpiona w sytuacjach, gdy oczekiwanym efektem jest współczesna estetyka bazująca na tradycyjnych rozwiązaniach materiałowych – tłumaczy arch. Przemysław Sobieszuk z biura projektowego MTM STYL.

Dachówki płaskie różnią się formatem, kształtem i kolorami, tym samym jesteśmy w stanie dobrać produkt idealnie dopasowany zarówno do konstrukcji dachu, jak i do stylu budynku. Do obiektów o dużych powierzchniach dachu najlepiej nadają się dachówki płaskie wielkoformatowe. Większy rozmiar to mniej linii podziału, co daje wrażenie jednolitej tafli. Takie pokrycie dachowe nie przytłoczy domu ani jego otoczenia, będzie też doskonale korespondowało ze szklanymi elementami budynku. Jeśli mamy dom o bardziej skomplikowanym kształcie dachu, dobrym rozwiązaniem okaże się dachówka płaska o małym formacie, która poza czysto praktycznymi zaletami, wiążącymi się z oszczędnością materiału, pozwoli uzyskać żądany efekt uproszczenia złożonej bryły.

Zasada „mniej znaczy więcej” dotyczy także doboru kolorów. Projektanci coraz częściej sięgają po chłodne, wręcz surowe barwy, np. czerń i szarości. Minimalistyczna bryła budynku o dwuspadowym dachu w ciemnym kolorze, np. z czarnej wielkoformatowej dachówki SIMPLA, z przeszkleniami zapraszającymi do wnętrza przyrodę, stanie się integralną częścią krajobrazu, a nie „krzyczącym” kolorami i formą jego odrębnym elementem. Wizualne „uproszczona” bryła z dachówką DOMINO w kolorach łupku, czerni lub szarościach będzie współgrała z naturalnymi materiałami elewacyjnymi, jak kamień i drewno, a także wspaniale wtopi się w pejzaż. 

Wiele osób decyduje się na cementowe pokrycie dachu  – ze względów ekonomicznych, ale także stylistycznych. Zwolennicy prostych form i tu do dyspozycji mają produkty pasujące do preferowanego przez nich stylu i kolorystyki, np. model KAPSTADT o płaskiej powierzchni i matowym wykończeniu dzięki zastosowanej powłoce PLANAR. 

Dobra współczesna architektura charakteryzuje się tym, że ciągle poszukuje nowych form, z drugiej strony zwraca uwagę na nowoczesne materiały budowlane. Wierna zasadzie funkcjonalności, tworzy obiekty podporządkowane uniwersalnej idei piękna wyrażającej się w prostocie. Kieruje się mottem „mniej znaczy więcej”, a to oznacza oszczędność form, czyste linie, proste kształty. Mocno osadzona w dzisiejszych realiach, jest blisko współczesnego człowieka i jego otoczenia. Tak funkcję nowoczesnej architektury rozumieją specjaliści z firmy CREATON Polska oferując wachlarz unikalnych, płaskich dachówek ceramicznych i cementowych wraz z akcesoriami – wyrobów, które są w stanie sprostać oczekiwaniom wymagających inwestorów i architektów.

 

Materiały prasowe CREATON Polska

www.creaton.pl

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe