piękny dom - twitterpiękny dom - facebook
Limitowana kolekcja IKEA NIPPRIG

Limitowana kolekcja IKEA NIPPRIG

DESIGN / Dekoracje/Ozdoby / 2015-05-25 17:41:00

Pudełka z trawy morskiej, bambusowe kosze, donice i poduszki podłogowe z hiacynta wodnego, ręcznie plecione krzesła, sofy oraz dywany. To tylko niektóre wyjątkowe przedmioty, jakie powstały dzięki współpracy szwedzkich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Wietnamu i Indonezji. Limitowana kolekcja IKEA NIPPRIG jest już dostępna w Polsce.

Kilka godzin jazdy na południe od wietnamskiego miasta Ho Chi Minh płynie Rzeka Dziewięciu Smoków. Tak mieszkańcy tego rejonu potocznie nazywają deltę Mekongu, ponieważ u ujścia do morza rzeka rozwidla się na dziewięć odnóg pokrytych gęstym zielonym dywanem z hiacynta wodnego. Stanowi on kłopot dla mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ bardzo szybko rozrasta się, wypierając inne gatunki roślin oraz utrudniając dopływ tlenu dla żyjącej w rzece faunie.

Miejscowi od lat starają się ograniczyć rozprzestrzenianie się hiacynta wodnego, masowo wykorzystując go do plecenia koszy, toreb, mat i innych przedmiotów codziennego użytku.

Lokalne rzemiosło i skandynawski design

Hiacynt wodny, ale również bambus, trawa morska, rattan, kokos czy bananowiec to rośliny charakterystyczne dla tego rejonu, które zostały użyte do produkcji kolekcji IKEA NIPPRIG.

- Nasi projektanci udali się w podróż do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie nad powstaniem kolekcji pracowali wspólnie z wietnamskimi i indonezyjskimi rzemieślnikami. To właśnie połączeniu dwóch pozornie różnych światów i stylów zawdzięczamy jej wyjątkowość - mówi Magdalena Gorecka-Przepolska, Kierownik Marketingu IKEA Kraków. - Warto podkreślić też, że cała kolekcja została wykonana z naturalnych surowców, nadających się do ponownego wykorzystania - dodaje Magdalena Gorecka-Przepolska.

W limitowanej kolekcji znajdują się m.in. krzesła, sofy, stoliki, parawany, dywany, maty, kosze, donice, pudełka, a nawet kapelusze przeciwsłoneczne. Kolekcja IKEA NIPPRIG dostępna będzie do wyczerpania zapasów.

źródło: ikea/pieknydom24.pl