piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Lampy do ogrodu – które najlepsze?

Lampy do ogrodu – które najlepsze?

WYKOŃCZENIE / Oświetlenie / 2018-05-15 17:13:42

Dla szczęśliwych posiadaczy ogrodów oświetlenie terenu wokół domu jest bardzo istotne. Jak w takim razie dobrze dobrać lampy zewnętrzne i które są najlepsze?

Polecane sklepy

allegro

Kluczem w doborze lamp ogrodowych jest ich funkcjonalność – mają  oświetlać alejki i ścieżki, zapewniając nam bezpieczeństwo poruszania. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Coraz więcej uwagi przywiązujemy również do ich walorów estetycznych. Lampy ogrodowe nadają przestrzeni charakteru, eksponując ważne szczegóły – nietypowy murek, ciekawą cegłę, czy aranżację roślinną. Które są więc najlepsze? Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ile ogrodów.

  • Do wyboru do koloru

Na rynku oświetleniowym jeszcze nigdy nie było takiego wyboru. Jest wszystko: kinkiety ścienne, oświetlenie numeryczne, lampy stojące, najazdowe (sprawdzają się również w garażu) oraz lampy przenośne – przydatne w  mniejszych ogrodach, gdzie nie ma miejsca na instalację kilku opraw jednocześnie. Są również reflektory montowane w podłożu, które świetnie akcentują ciekawe obiekty: krzewy, drzewa, ściany, czy artystyczne konstrukcje. Właśnie dlatego wybór oświetlenia do ogrodu wymaga pragmatyzmu. Przy różnorodnej ofercie łatwo kupić coś, co do naszego ogrodu zupełnie się nie nadaje.

  • Poznaj swój ogród

Podstawową kwestią jest łatwość podłączenia do prądu. - Jeśli ją mamy, otwierają się przed nami niezliczone możliwości - mówi Beata Bedrij-Wolańczyk, menadżer produktu w Lange Łukaszuk - Warto jednak pamiętać, że w przypadku większej ilości opraw konieczne mogą być puszki połączeniowe. Upewnijmy się tylko, że nadają się do instalacji ogrodowej.
W tym celu muszą być pyłoszczelne i wodoodporne.

  • Tradycyjny prąd, nowoczesne rozwiązania

Ogromną popularnością cieszy się obecnie światło wbudowane w podłoże. Niweluje ryzyko potknięcia, jest wygodne, a przy tym pięknie podkreśla wyeksponowany element od dołu. – Z myślą o osobach, które chcą poeksperymentować ze światłem, Paulmann wyposażył serię Special Line Floor LED w dodatkowe dyfuzory, które dają efekt rozproszenia - mówi Beata Bedrij-Wolańczyk.

Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie punktowe, który pozwala rozłożyć akcenty na szerszej przestrzeni. Obok tradycyjnych rozwiązań coraz większą popularnością cieszą się serie typu micro - światło, które dają, jest subtelne, a lampek jest znacznie więcej.

Często wybieranym rozwiązaniem są również oprawy osadzone na niższych partiach ścian, które akcentują granicę między budynkiem, a zielenią. Jest to nie tylko praktyczne, ale też wyjątkowo dekoracyjne. Niektóre oprawy, jak na przykład Special Line 360° Cube Flame, są w pełni obracalne, co oznacza, że możemy ją dowolnie nakierować.

  • Potęga słońca

Oświetlenie przestrzeni wokół domu jest możliwe również bez dostępu do prądu. Rozwiązaniem są wówczas ogrodowe lampy solarne. - Od kilku lat obserwujemy boom na rynku produktów oświetleniowych zasilanych energią słoneczną - mówi Radosław Szczebak, ekspert systemów oświetleniowych Steinel. – Dzięki innowacyjnej technologii ładowane w ciągu dnia lampy magazynują prąd w akumulatorze, po czym automatycznie się zapalają, gdy tylko zapadnie zmrok - dodaje.

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa solarna XSOLAR L-S Steinel. To połączenie elegancji i funkcjonalności. Elementy zestawu można montować osobno (na przykład panel LED kierować na północ, a panel solarny na południe). Umożliwia to dołączony do zestawu 6-metrowy przedłużacz. Panel solarny monokrystaliczny umożliwia ładowanie również przy zachmurzeniu. Oprawa generuje strumień, którym swobodnie oświetlimy 30 mkw powierzchni. Dodatkowo, lampa wyposażona została w czujnik ruchu i zmierzchu. Istnieje również wersja stojąca, która idealnie nadaje się do oświetlenia ogrodowych zakątków, dróg i podjazdów.

- Lampy solarne zyskują na popularności z dwóch powodów: są ekologiczne, a pod względem funkcjonalności nie odbiegają już od rozwiązań tradycyjnych. To przyszłość oświetlenia w ogrodach – podsumowuje Radosław Szczebak.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe