piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Kominek w domu? Tylko z dobrą izolacją!

Kominek w domu? Tylko z dobrą izolacją!

WYKOŃCZENIE / Materiały budowlane / 2016-11-29 12:54:25

Realizując marzenie o domu z kominkiem warto pamiętać o kilku zasadach zapewniających bezpieczeństwo i odpowiedni komfort. Zaplanować należy właściwe miejsce, dopasowaną do wielkości budynku moc, ale przede wszystkim skuteczną izolację.

Polecane sklepy

PraktikerBricomanLeroy MerlinCastoramaBrico DepotallegroRuukki Express

Niezależnie od funkcji, jaką będzie pełnił kominek - stałe ogrzewanie pomieszczeń lub jedynie okolicznościowe, czy jego wielkości i rodzaju, prawidłowa izolacja tak specyficznego miejsca ma niebagatelne znaczenie.

Technika montażu zależy od rodzaju kominka

W przypadku kominków z grawitacyjnym obiegiem, prace należy rozpocząć od izolacji dystrybutora gorącego powietrza, co zabezpieczy przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy. - Płyty izolacyjne umieszczamy folią skierowaną do wkładu kominkowego w odległości min. 5 centymetrów od niego. Do montażu dobrze jest użyć profili zapewniających ciasne osadzenie płyt - radzi Paweł Polak, ekspert marki ISOVER. Nieco inne zasady obowiązują przy kominkach z wymuszonym obiegiem powietrza, gdzie izolacja montowana jest folią na zewnątrz dystrybutora. - Płyty izolacyjne mocujemy do dystrybutora i osłon konwekcyjnych, używając do tego gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Izolując również sufit, ochronimy strop przed nadmiernym ogrzaniem - podpowiada ekspert.

O tym nie zapominaj

  • Ważną zasadą jest zachowanie ciągłości pokrycia z folii.
  • W miejscach łączenia płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową odporną na wysokie temperatury.
  • Dla szczelności izolacji duże znaczenie mają gładkie krawędzie płyt, dlatego najlepiej docinać je z użyciem ostrych narzędzi. 

Dopasowany produkt zwiększa bezpieczeństwo

Aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości, warto wybrać materiały izolacyjne przeznaczone do tego typu realizacji. -Płyty kominkowe ISOVER, z wełny mineralnej skalnej, zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. Osiągają one współczynnik przewodzenia ciepła na niskim poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o niepalności. Takie płyty nie wydzielają CO2 ani CO, jak również nie chłoną wilgoci z otoczenia­ ­- zapewnia Paweł Polak, Kierownik Produktu ISOVER.

źródło: isover/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe