piękny dom - twitterpiękny dom - facebook
Kominek w domu pasywnym. Czy w ogóle jest potrzebny?

Kominek w domu pasywnym. Czy w ogóle jest potrzebny?

/ 2017-09-19

Wraz z rosnącymi cenami ogrzewania rośnie zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii oraz sposoby obniżenia jej zużycia. Pojawiają się nowoczesne technologie, które pozwalają na budowę maksymalnie energooszczędnych i szczelnych budynków. Czy w tej perspektywie budowa kominka jest w ogóle możliwa?

Dom pasywny oznacza nowe podejście do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Ulepszone parametry, systemy i nowoczesne elementy takiego obiektu pozwalają niemal całkowicie zredukować potrzebę instalacji grzewczych. Zastępują je najczęściej pasywne sposoby pobierania energii słonecznej, np. całkowite przeszklenie ścian od strony południowej.  

Oszczędzanie energii a zapotrzebowanie na ciepło

W domach pasywnych ograniczenie zapotrzebowania na ciepło jest tak duże, że zwykle nie stosuje się w nich standardowego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych, konieczne jest jednak użycie niewielkiego układu grzewczego w postaci grzejników lub ogrzewania podłogowego. Aby zbilansować zapotrzebowanie na ciepło, wykorzystuje się także energię pozyskaną z promieni słonecznych, rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji lub zyski cieplne pochodzenia wewnętrznego np. z urządzeń elektrycznych. Jednym z rozwiązań odpowiednich dla polskich warunków klimatycznych może być także kominek.

Jaki kominek do domu energooszczędnego?

Obecność kominka w budynku pasywnym należy uwzględnić już na samym początku planowania budowy. Wiąże się to z restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji w tego rodzaju budownictwie. Już na etapie projektowania obiektu sprawdza się bowiem jego bilans energetyczny.

Każde ujście powietrza z budynku powoduje straty energii i skutkuje zwiększaniem się kosztów ogrzewania. Decydując się na zakup kominka, warto postawić na szczelne urządzenie, które będzie współgrać z wewnętrznym systemem wentylacji. - Dobrze sprawdzą się w tej roli produkty z zamkniętą komorą spalania, które podczas pracy nie pobierają tlenu z pomieszczenia - zauważa ekspert firmy Kratki.pl, Sylwester Kałwiński. - Kominek, który idealnie nada się do tego rodzaju budynku, powinien posiadać zamknięta komorę spalania i posiadać dolot powietrza z zewnątrz

Tlen potrzebny do spalania jest dostarczany szczelnie z zewnątrz do urządzenia. Dzięki temu nie zakłóci pracy urządzeń wentylacji mechanicznej w domu. Przy zakupie kominka powinna interesować nas także jego efektywność energetyczna.

Warto mieć na uwadze, że kominek w domu energooszczędnym nie powinien być dużych rozmiarów. Jego moc nie jest tym czynnikiem, który decyduje o wyborze urządzenia. U naszych zachodnich sąsiadów coraz większą popularnością cieszą się te o mocy do 10 kW. - mówi Sylwester Kałwiński.

Ciepło wytworzone w kominku wykorzystuje się do ogrzania pomieszczeń dzięki rozprowadzeniu ogrzanego powietrza lub wody oraz przez bezpośrednie promieniowanie przez szybę i zabudowę. Używanie kominka może stanowić zatem optymalne, efektywne i ekonomiczne uzupełnienie instalacji w budownictwie energooszczędnym.

źródło: kratki.pl/pieknydom24.pl