piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować?

Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2018-06-22 11:34:41

Sezon wysokich temperatur zaczął się na dobre – słonecznych dni, ale i zaduchu w mieszkaniach. Producenci oferują nam szeroki wybór jednostek, które dbają o nasz komfort cieplny, a przy tym zapewniają wiele innych udogodnień. Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w domu, sprawdź, co warto wiedzieć.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Klimatyzacja towarzyszy nam na każdym kroku – w nowoczesnym budownictwie galerii handlowych, przestronnych biurowcach i nowopowstałych lub modernizowanych budynkach mieszkalnych. Utrzymuje korzystną i zgodną z naszymi preferencjami temperaturę powietrza, a także dba o jego jakość – oczyszcza z drobnych pyłków i kurzu, osusza i polepsza samopoczucie alergików. Aby rozważnie dobrać urządzenia do naszych oczekiwań i cieszyć się nią przez długie lata, powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. wielkość pomieszczenia, typ budynku, a także nasze możliwości i upodobania.

  • Klimatyzator dopasowany do potrzeb

Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem, które schłodzi powietrze w naszym domu są klimatyzatory przenośne, czyli monoblokowe. Dzięki kompaktowej budowie nie potrzebują wiele przestrzeni, więc doskonale sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach lub domach, gdzie w zależności od potrzeb możemy przenosić je między pomieszczeniami. Jeśli na instalację chcemy przeznaczyć więcej miejsca, warto przejrzeć katalogi z układami split lub multisplit, które składają się z jednostki wewnętrznej – parownika, i jednostki zewnętrznej - skraplacza. Różnią się elastycznością zastosowania – tym pierwszym schłodzimy tylko jedno pomieszczenie, a jednostki systemu multisplit mogą działać w kilku miejscach jednocześnie. Do wyboru mamy pełną gamę jednostek wewnętrznych od ściennych, przez kasetonowe i  przypodłogowo-sufitowe do kanałowych, które wyposażone są w funkcjonalne układy sterowania umożliwiające wygodną regulację temperatury. Skraplacz inaczej nazywany agregatem zazwyczaj umieszczany jest na dachu lub balkonie, co ogranicza hałas wewnątrz budynku. – Dla zastosowań domowych dostępne są również urządzenia VRF, które stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem ze względu na swoją wydajność i elastyczność pracy. Osiągają najwyższe standardy komfortu, a przy tym oszczędzają czas i pieniądze – odzyskują energię wytwarzaną w trakcie chłodzenia i przekazują ją na potrzeby ogrzewania powietrza i ciepłej wody użytkowej. Takim rozwiązaniem jest np. TMV Home od TOSOT, który łączy w sobie wszystkie funkcje zaawansowanych systemów klimatyzacji - mówi Sylwia Lenik Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems. Nowoczesne klimatyzatory, to nie tylko wydajne urządzenia, ale coraz częściej designerska ozdoba wnętrza. Niestandardowe formy, szeroka gama kolorystyczna i ciekawe materiały pozwalają na ich dopasowanie do charakteru każdego wnętrza.  

  • Koszty mają znaczenie – jak wybrać oszczędne urządzenia?

Przy jednostkach starszej generacji instalacja klimatyzacji była luksusem dla wybranych, a wysokie koszty urządzeń i zużycia prądu nie przekonywały do jej zakupu. Nowoczesne technologie i rozwiązania pozwalają cieszyć się nieograniczonym komfortem, a szeroki wybór urządzeń spełnia różne oczekiwania użytkowników. – Szukając oszczędnych i efektywnych jednostek powinniśmy skupić się na funkcjonalnościach, które oferują nam producenci. Korzystnym rozwiązaniem jest zaprogramowany tryb oszczędzania energii -  automatyczny lub wymuszony. W pierwszym przypadku system samodzielnie, w zależności od zapotrzebowania, reguluje parametry, dzięki czemu ogranicza zużycie energii nawet o 15%, a w trybie wymuszonym o 20% - dodaje Sylwia Lenik Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems. Dodatkowym kosztem przy eksploatacji klimatyzacji są okresowe przeglądy gwarancyjne oraz kompleksowe czyszczenie, które ze względu na skomplikowaną budowę instalacji powinniśmy powierzyć profesjonalistom. Aby jednostki nie były dla nas szkodliwe powinniśmy wykonywać te czynności regularnie, nie czekając na uciążliwą pracę i nieprzyjemny zapach z urządzenia.

  • Profesjonalna ekipa czy domowi majsterkowicze?

Wiedza techniczna i doskonała znajomość budowy klimatyzatorów przydadzą się przy nowoczesnych urządzeniach, które charakteryzują się wysokimi parametrami. Nie w każdym pomieszczeniu jednostki sprawdzą się jednakowo – pod uwagę należy wziąć liczbę schładzanych pomieszczeń, usytuowanie okien czy nasłonecznienie budynku. Konfrontacja naszych oczekiwań z możliwościami klimatyzatorów może być trudna bez profesjonalnego wsparcia i doświadczenia. Dlatego montaż najkorzystniej powierzyć sprawdzonej ekipie branży HVAC, która już na etapie projektowania instalacji zapewni nam klimatyzację komfortu -  jednostki powinny być umieszczone na tyle wysoko, żeby bezproblemowo monitorować ich pracę, na bieżąco eliminować drobne usterki czy ustawiać parametry, a także kierować strumień nawiewanego powietrza tak aby nie był powodem przeziębień, ale zapewniał odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Wybór odpowiedniej jednostki jest gwarancją komfortu domowników, a także wydajnej pracy i dłuższej eksploatacji urządzenia. Nie oszczędzajmy na instalacji – pamiętajmy, że początkowe oszczędności zwykle prowadzą do awarii i kosztownych napraw.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe