piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jaki zmiękczacz wody wybrać? Doradzają specjaliści

Jaki zmiękczacz wody wybrać? Doradzają specjaliści

KUCHNIA / Kolekcje sprzętów agd / 2014-10-22 14:36:00

Pod naszą redakcyjną lupę wzięliśmy dwa popularne zmiękczacze wody - Denver Plus 30 i WaterMark 30. Na pierwszy rzut oka oba produkty wyglądają podobnie. Schludna obudowa, przesuwna pokrywa na zbiornik solanki, wyjmowany sterownik z obudowy. Czym zatem różnią się te zmiękczacze? Zapytaliśmy o to specjalistów. Wnioski z rozmowy przedstawiamy poniżej.

Zmiękczacz Denver Plus 30

Denver Plus 30 to wyjątkowo udany model. Zmiękczacz hiszpańskiego producenta zyskał popularność nie tylko dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, ale także rekomendacjom zadowolonych użytkowników.

Niewątpliwą zaletą tego zmiękczacza jest jego wydajność. Według producenta Denver Plus 30 nadaje się do filtracji wody w domach jednorodzinnych zamieszkanych przez 3-4 osoby. Specjaliści twierdzą, że zmiękczacz o takim przepływie można śmiało instalować w większych gospodarstwach domowych.

Warto wspomnieć o gabarytach tego urządzenia. Denver Plus 30 mieści się w naprawdę ciasnych pomieszczeniach. To bardzo ważne dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w kotłowni lub w piwnicy.

Karta produktu - http://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-denver-plus-30.html

[[[zdjecie,5039,duze]]]

Zmiękczacz WaterMark 30

Jeżeli chodzi o walory estetyczne, WaterMark 30 na krok nie odstępuje od zmiękczaczy z serii Denver Plus. Zaokrąglona, wykonana z twardego materiału obudowa robi piorunujące wrażenie. Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z produktem klasy premium.

WaterMark 30 został okrzyknięty mianem najbardziej oszczędnego zmiękczacza wody. Posiada trzy systemy odpowiadające za ograniczenie zużycia wody i soli (regeneracja upflow, regeneracja proporcjonalna, tryb wakacyjny).

Ciężko nie wspomnieć o wyświetlaczu WaterMark’a. Przypomina on bardziej ekran telefonu komórkowego niż standardowy sterownik do programowania głowicy. Kolorowy wyświetlacz można traktować jako ciekawy dodatek, który szczególną wartość stanowi dla ludzi lubiących gadżety.

Karta produktu - http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html

[[[zdjecie,5038,duze]]]

Podobieństwa zmiękczaczy:

  • Głowica - oba zmiękczacze posiadają ulepszoną głowicę BNT, która składana jest w Hiszpanii przez firmę Puricom (dostępne części zamienne do głowicy)

  • Złoże - w zmiękczaczach znajduje się złoże monodyspersyjne, które składa się w 95% z kulek o jednakowym wymiarze (wyjątkowo duża efektywność zmiękczania)

  • Montaż - instalacja zmiękczaczy odbywa się poprzez dołączone szybkozłącza 1”, które należy podłączyć do instalacji wodnej

  • By-Pass - oba zmiękczacze posiadają wbudowany By-Pass, który umożliwia wyłączenie urządzenia z obiegu instalacji wodnej

  • Mieszacz - zmiękczacze posiadają zawór mieszający wodę, który umożliwia regulację poziomu twardości wody w instalacji

  • Systemy bezpieczeństwa - w zmiękczaczach zainstalowany jest specjalny pływak oraz zawór antyprzelewowy, by uchronić pomieszczenie przed zalaniem

  • Programowanie - w obu zmiękczaczach proces programowania głowicy został maksymalnie uproszczony, ponadto do produktów dodawana jest instrukcja w języku polski

[[[zdjecie,5036,duze]]]

Różnice zmiękczaczy:

Przewagą zmiękczacza WaterMark 30 jest kolorowy wyświetlacz oraz systemy oszczędzające sól i wodę. Z drugiej strony Denver Plus 30 ma mniejsze gabaryty i jest tańszy. Zobaczmy jak wygląda porównanie specyfikacji technicznej tych zmiękczaczy.

Dane techniczne

Denver Plus 30

WaterMark 30

Przyłącze [cal]

1

1

Przepływ nominalny [m³/h]

1,2

1,2

Przepływ maksymalny [m³/h]

1,8

2,1

Przepływ maksymalny [m³/h]

0,6

0,6

Ilość złoża filtracyjnego [l]

30

30

Zalecane ciśnienie pracy [bar]

2,5 - 8,5

2,5 - 8,5

Temperatura pracy [°C]

4 / 35

4 / 35

Koszty eksploatacji

Denver Plus 30

WaterMark 30

Ilość wody uzdatnionej między regen. [m³/h]

7,4

7,4

Ilość soli na regenerację [kg]

3,6

3,6

Ilość wody na regenerację / na miesiąc [m³/h]

0,18 / 0,35

0.17 / 0,33

Miesięczny koszt eksploatacji zmiękczacza*

9,75 zł

9,68 zł

*przy twardości wody 230 mg CaCO₃/l = 13 °dH = 23 °HF = 2,3 mmol/l = 4,6 mval/l, cenie za worek soli 30 zł, cenie wody 4zł / 1m³, rodzinie 4 osobowej i średnim dobowym zużyciu wody na osobę 120 litrów

[[[zdjecie,5037,duze]]]

Wnioski

Oba zmiękczacze prezentują się bardzo dobrze. Zarówno pod kątem wizualnym, jak i technicznym. Różnica w efektywności filtracji jest niezauważalna. Dla większości osób optymalnym rozwiązaniem będzie zakup zmiękczacza Denver Plus 30.

Dopłacanie, by korzystać z systemów oszczędzania soli i wody w WaterMark’u ma sens, gdy mamy biologiczną oczyszczalnie ścieków i boimy się o nadmiar sodu w wodzie.

Niezależnie od tego, na który zmiękczacz się zdecydujemy, należy pamiętać, że oba urządzenia są najwyższej jakości. Wszystkie produkty Puricom są testowane, mają numery seryjne, cała ich historia jest śledzona i ewidencjonowana.

źródło: KrainaWody/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe