piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak wybrać najlepszy projekt domu dla siebie?

Jak wybrać najlepszy projekt domu dla siebie?

DESIGN / Projekty domów / 2022-02-26 14:18:13

Podejmując decyzję o budowie domu musimy liczyć się z tym, że przed nami szereg trudnych decyzji. Budowa domu to długi i skomplikowany proces, pełen nieprzewidzianych wyzwań.

Pierwszym z ważniejszych wyborów będzie odpowiedni projekt domu. Wydawać by się mogło, że to nic skomplikowanego, wszak wybór projektów jest ogromny. Skąd wiedzieć, że to TEN konkretny jest odpowiedni właśnie dla naszej rodziny?

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru i zakupu warto przeanalizować kilka kwestii, m.in. własne oczekiwania, zakładany budżet, a także dopasować projekt do posiadanej działki.

Po pierwsze: sprawdź warunki zabudowy lub MPZP

To jaki dom będziemy mogli zbudować, w dużej mierzy zależy od decyzji urzędników, a przede wszystkim parametrów naszej działki. To co możemy zbudować na działce budowlanej warunkują bowiem zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli go nie ma decyzji o warunkach zabudowy.

To niezbędne dokumenty, z którymi musimy się zapoznać przed zakupem projektu. Dlaczego? W nich zapisane będą m.in. takie informacje jak szerokość elewacji frontowej naszego domu, dopuszczalna powierzchnia zabudowy działki, ilość kondygnacji, czy nawet kolor dachu. Znając dopuszczalne wymiary budynku, ilość pięter i wysokość budynku, możemy przefiltrować dostępne dla nas w wyszukiwarkach z projektami domów.

Dostosuj projekt do działki

Przepisy prawa budowlanego regulują natomiast kwestie takie jak odległość budynku od granicy działki. Jeżeli mamy wąską działkę możemy mieć problem, żeby wybudować na niej duży, szeroki dom.

Dlatego zanim zakupimy projekt powinniśmy dokładnie przeanalizować swoje możliwości. Co do zasady, elewacja bez okien powinna znajdować się co najmniej trzy metry od granicy działki, natomiast ściana z oknem cztery metry od niej. Warto jednak skonsultować zakup projektu z architektem lub biurem projektowym, którzy pomogą w wyborze.

Ważną kwestią jest także umiejscowienie działki i domu względem stron świata. Jeżeli wjazd na działkę jest od strony południowej, a nam zależy na słonecznym salonie, należy szukać projektów z salonem od frontu domu, lub innych nietypowych rozwiązań.

Jeżeli chcemy z okien sypialni oglądać wschód słońca należy wybrać taki projekt, w którym sypialnia ulokowana będzie ze wschodu - lub ewentualnie zakupić odbicie lustrzane projektu.

Parterowy czy piętrowy

Najpopularniejsze domy w budowie to parterówki lub domy z poddaszem użytkowym. Takie rozwiązania są tańsze niż pełne piętro, a pozwalają wykorzystać przestrzeń poddasza. Dom parterowy to natomiast niższy koszt stropu czy schodów. Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze? Wiele zależy od sposobu spędzania czasu wolnego i stylu życia rodziny.

Część osób preferuje domy z poddaszem, w których można wydzielić strefę dzienną (na parterze) i sypialnią (na poddaszu). Często "góra" przeznaczona jest także dla dzieci, a parter spełnia funkcję rekreacyjną, przyjmowania gości i spożywania posiłku. Jeżeli jednak zależy nam na integracji domowników warto pomyśleć nad domem parterowym, a obie strefy przedzielić korytarzem lub drzwiami.

Odpowiednia powierzchnia i ilość pomieszczeń

Szukając projektu domu określ ile pokoi ma mieć Twój dom. Pozwoli Ci to także oszacować powierzchnię domu. Jeżeli planujesz dodatkowy pokój, przeznaczony np. dla gości, lub na biuro, również uwzględnij go w metrażu.

Pokoje na parterze, lub pełnym piętrze, są funkcjonalne już od powierzchni ok. 10m2. Oczywiście - im większy metraż, lub lepsza wygoda użytkowania. Pamiętaj jednak, że każdy dodatkowy metr powiększają łączny koszt budowy i wykończenia.

Pamiętaj również o pomieszczeniach gospodarczych. W każdym domu obowiązkowo znajdować będzie się prawdopodobnie kotłownia. Warto jednak rozważyć budowę spiżarni, garderoby lub pralni.

Jeżeli dom będzie dwukondygnacyjny warto także wybudować dwie (lub więcej) łazienki. Od ich metrażu zależeć będzie co się w nich znajdzie. Jeżeli jedna z nich ma pełnić funkcję samej toalety, wystarczy niewielkie pomieszczenie.

Jeżeli w obu chcemy ulokować wannę lub prysznic należy przeznaczyć na nie już nieco większy metraż. Podobnie wygląda funkcja wiatrołapu - jeżeli chcemy ulokować w nim pojemną szafę z siedziskiem, warto poszukać projektu, w którym przedsionek zajmuje co najmniej kilka metrów.

Jak widać, zanim znajdziemy odpowiedni projekt domu należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań i zaplanować układ niemal całego domu. Warto wiedzieć, że dobrze dostosowany projekt domu to gwarancja komfortu mieszkania, a także spora oszczędność w trakcie całego procesu budowy. W końcu o to przecież chodzi - aby to dom był skrojony dla nas i pod nasze potrzeby, a nie odwrotnie.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe