piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak uniknąć kamienia w kuchni i łazience?

Jak uniknąć kamienia w kuchni i łazience?

AKCESORIA / Inne / 2018-06-15 12:27:43

Nieestetyczne zacieki i osad z kamienia oszpecą nawet najpiękniejszą łazienkę i kuchnię. Na ogół radzimy sobie z nimi, gdy już powstaną. Dziś piszemy, jak zawczasu zapobiec ich odkładaniu się i cieszyć się czystymi i błyszczącymi powierzchniami przez długie tygodnie.

Polecane sklepy

allegro

Nie potrzeba wiele czasu, aby na powierzchniach mających kontakt z wodą odłożył się osad wapienny. Nawet w regionach, gdzie woda jest zaledwie lekko twarda, każda kropla pozostawi matowy ślad na lustrach i kabinach prysznicowych. W przypadku bardzo twardej wody koniecznością jest usuwanie takich śladów na bieżąco, żeby uniknąć trwałych odbarwień. Ponieważ jest to uciążliwe, od lat poszukiwano sposobu na zabezpieczenie powierzchni w taki sposób, aby kamień w ogóle się na nich nie osadzał. Jak to często bywa, okazało się, że natura jako pierwsza wymyśliła rozwiązanie tego problemu.

  • Hydrofobowy, czyli jaki?

Hydrofobowość (z greckiego hydro – woda, phobos – strach), czyli odpychanie cząsteczek wody, jest często spotykana w naturze. Dzięki niej krople wody nie zatrzymują się na powierzchni liścia czy kwiatu, ale szybko spływają, nie powodując tworzenia się zacieków. Co więcej, woda spływając po powierzchniach hydrofobowych, zabiera ze sobą cząsteczki brudu.

  • Kuchenne wynalazki

Tę właściwość z dużym powodzeniem udało nam się skopiować i zaadaptować do swoich potrzeb. Dziś technologowie z różnych branż tworzą materiały hydrofobowe, które wykorzystywane są do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, powłok patelni i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. „Jednym z takich materiałów jest opatentowana mieszanka mineralna, z której powstają zlewozmywaki granitowe marki Deante – mówi Magdalena Paszkowska, Product Manager w firmie Deante. – Dzięki wprowadzeniu do materiału specjalnego związku chemicznego, powierzchnia zlewozmywaka wykazuje skłonność do odpychania od siebie cząstek wody – ale też soków, herbaty, kawy, wina itp. – które dzięki temu szybko spływają, nie pozostawiając osadów i nie powodując zabrudzeń powierzchni, na której zostały rozlane”.

Co to oznacza? Czyszczenie jest prostsze, bo łatwiej usunąć niepożądane zacieki czy zabrudzenia. Nie musi też być tak częste, skoro brud trudniej się osadza na powierzchni. Ponieważ jest to trwała cecha materiału, nie zetrze się i zlewozmywak nie straci swoich właściwości.

  • Powłoka w sprayu

Okazuje się też, że nawet zlewozmywaki granitowe starszych generacji można wyposażyć w ochronną warstwę hydrofobową. Służy do tego specjalny impregnat w sprayu, który po wyschnięciu minimalizuje powstawanie zacieków oraz trudnych do usunięcia osadów kamiennych. „Już po pierwszym użyciu zabezpiecza zlewozmywak przed przywieraniem brudu, przeciwdziała matowieniu oraz zmianie koloru powierzchni. Aby zachować efekt, impregnację wystarczy powtórzyć raz na kilka tygodni” – radzi Ada Sadura-Williams, Product Manager w firmie Deante.

  • Łazienka też wolna od kamienia

Powłoki odpychające wodę są stosowane oczywiście także w wyposażeniu łazienkowym. Kabiny prysznicowe renomowanych producentów są w nią wyposażane już na etapie produkcji. „W kabinach Deante niewidoczna gołym okiem warstwa Active Cover jest wtapiana w taflę szkła, dzięki czemu jest bardziej trwała i odporna na ścieranie – mówi Przemysław Kołodziejczyk, Product Manager w firmie Deante. –  Powoduje, że krople wody wewnątrz kabiny szybko spływają, jednocześnie zabierając ze sobą część zanieczyszczeń i mydlin”.

  • Jak dbać o powłokę hydrofobową?

Kabinę natryskową po kąpieli wystarczy spłukać wodą i przetrzeć miękka szmatką. Od czasu do czasu, gdy trzeba kabinę umyć dokładniej, warto wykorzystać delikatne, specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Do mycia zewnętrznych powierzchni kabiny można wykorzystać płyn do szyb. Nie wolno natomiast używać preparatów szorujących lub chemicznych o silnym stężeniu, które nie tylko zniszczą powłokę, ale mogą też pozostawić rysy lub uszkodzić powierzchnie szklane.

  • Active Cover w każdej łazience

Jeśli kabina nie jest wyposażona w powłokę odpychającą wodę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić. Z pomocą przychodzi preparat Deante Active Cover Plus, który przeznaczony jest nie tylko do kabin prysznicowych, ale także do szyb, luster, płytek, ceramiki, armatury i innych powierzchni narażonych na częsty kontakt z wodą. Jest całkowicie bezpieczny dla elementów chromowanych. Sposób użycia jest bardzo prosty. Umytą i osuszoną powierzchnię należy spryskać bezpośrednio preparatem, a następnie rozprowadzić go równomiernie czystą ściereczką z mikrofibry. Po upływie 60 minut można już normalnie korzystać z kabiny i cieszyć się działaniem powłoki hydrofobowej. Należy ją odnawiać co kilka – kilkanaście tygodni.

Powłoki hydrofobowe to jeden z ciekawszych wynalazków ostatnich lat. Żeby ułatwić sobie życie, warto wprowadzić do swojej kuchni oraz łazienki produkty i preparaty Deante wykorzystujące tę technologię. Pozwolą nam na długo zapomnieć o szorowaniu zlewozmywaka, usuwaniu zacieków z kabiny natryskowej i mydlanego osadu z baterii. A odzyskany czas będziemy mogli przeznaczyć na znacznie przyjemniejsze aktywności.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe