piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą?

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą?

MEBLE / Sprzęt AGD / 2015-12-10 18:04:10

Okres świąteczny to czas, kiedy sercem naszego domu staje się kuchnia. Unoszące się w niej intensywne zapachy często przenikają do pozostałych pomieszczeń, a dla nas stają się nieprzyjemne i uciążliwe. Jak zatem skutecznie wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym, aby nie narazić domowego budżetu na straty?

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Okap - nieoceniony pomocnik 

Zbliżające się święta to dla większości z nas okres intensywnych, kuchennych przygotowań. Aby zapach świątecznych potraw nie był uciążliwy, powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację i regularne wietrzenie. Jednym z rozwiązań, które to ułatwia, jest dobrze dobrany pochłaniacz. - Okap nie tylko usuwa brzydkie zapachy i opary, jakie pojawiają się w trakcie gotowania, ale też wyłapuje z powietrza parę wodną i drobiny tłuszczu - mówi Kamil Machura, manager ds. handlu w firmie Ciarko, która jest polskim producentem okapów kuchennych. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prosty. Pod uwagę winniśmy wziąć rodzaj naszej kuchni oraz jej powierzchnię. - Sprawność okapu kuchennego zależy od kilku czynników. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest moc, czyli wydajność silnika. Dobrej klasy urządzenia cechują się wysoką skutecznością ciągu i wydajnością w przedziale od 650-900 m3 w trybie intensywnym. Te wartości są wystarczające do wzorowej pracy zarówno w kuchni zamkniętej, jak i otwartej - radzi ekspert firmy Ciarko.

Otwórz okno - zakręć grzejnik!

Najskuteczniejsza metoda wietrzenia polega na otwarciu okna w celu szybkiej wymiany powietrza. Sprawa komplikuje się jednak, gdy na dworze panują ujemne temperatury. Intensywne wietrzenie może przyczyniać się do zakłócania działania zaworów termostatycznych. Te nowoczesne reagują na gwałtowną zmianę temperatury w domu, dlatego przed otwarciem okna warto na 15-20 minut zakręcić zawory przy grzejnikach. W innym wypadku zimne powietrze będzie owiewać termostat przy kaloryferze i zacznie on grzać z maksymalną mocą. Stanie się gorący, a ciepło, które odda, wydostanie się na zewnątrz. Metodą na zapewnienie ciągłego dostępu świeżego powietrza, bez utraty ciepła, jest rozszczelnienie okien, zwane również mikrowentylacją. Nowością na polskim rynku są modele okien, w których dehermetyzacja zachodzi na całym obwodzie. 

- Okna wyposażone w system wietrzenia szczelinowego umożliwiają efektywne wietrzenie przez 6-milimetrową szczelinę między skrzydłem a ramą okna. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których panuje wilgoć - mówi Paweł Buchman, kierownik Działu Rozwoju Produktu w firmie DAKO, która jest producentem okien, drzwi, bram i rolet. - Kiedy skrzydło jest odsunięte od ramy na całej długości, możliwa staje się wymiana powietrza zgodnie z prawami fizyki. Nagrzane powietrze będzie uchodzić górną częścią okna, z kolei zimne przeniknie dołem i równomiernie rozejdzie się po całym pomieszczeniu - dodaje Paweł Buchman.

Kolejnym z polecanych rozwiązań są popularne nawiewniki. Elementy te znajdują się w górnej lub bocznej części okna i zapewniają, niezauważalny niemal dla domowników, stały napływ świeżego powietrz. - Do najczęściej polecanych nawiewników należą ciśnieniowe i higrosterowalne. Pierwsze regulują się samodzielnie w zależności od poziomu ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Drugie z kolei są zautomatyzowane, a  wbudowany w nie czujnik, analizując zmiany poziomu wilgoci, samoczynnie zmienia otwarcie nawiewnika - mówi Paweł Buchman z DAKO.

Wietrzenie wychodzi na zdrowie

Zachowanie odpowiedniego obiegu powietrza jest niezbędne w każdym domu. Cyrkulacja jest szczególnie istotna, gdy zamontowana stolarka charakteryzuje się dużą szczelnością. Systematyczne wietrzenie pomieszczeń niesie za sobą liczne korzyści, w tym także zdrowotne. Przede wszystkim sprawia, że w mieszkaniu tworzy się przyjemny dla domowników mikroklimat, który sprzyja koncentracji, dobremu samopoczuciu i wypoczynkowi. Wietrzenie ma również ogromne znaczenie w minimalizowaniu ryzyka powstawania szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

źródło: ciarko/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe