piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak pracuje projektant wnętrz?

Jak pracuje projektant wnętrz?

DESIGN / Projektanci / 2019-10-29 12:11:12

Jeśli decydujemy się na współpracę z projektantem wnętrz, warto wcześniej przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, jak przebiegać powinna dobra współpraca, czego możemy oczekiwać od naszego eksperta, a także czego on będzie potrzebował od nas.

Zasady dobrej współpracy

Zadaniem projektanta wnętrz jest przygotowanie zlecenia zgodnie z życzeniami klienta. Projekt musi być przy tym spójny i funkcjonalny. To nie jest łatwe zadanie i wymaga ono od architekta odpowiedniej wiedzy, a także umiejętności interpersonalnych. Musi on wszak wiedzieć, jak zdobyć informacje, które pozwolą mu stworzyć wnętrze odpowiadające oczekiwaniom i możliwościom klienta.

Dobre zaplanowanie przestrzeni i przygotowanie wizualizacji wymaga czasu. Wiąże się też z wielokrotnym kontaktem z architektem. Do tego konieczna zaś jest dobra atmosfera. Jeśli mamy wrażenie, że po wstępnych rozmowach kontakt z projektantem nie będzie najlepszy, lepiej poszukać innego profesjonalisty.

Współpraca z projektantem wnętrz opiera się na wzajemnym zaufaniu, otwartości i życzliwości. Polega ona na współdziałaniu i dążeniu do zrealizowania wspólnego celu – stworzenia inwestorowi komfortowej przestrzeni. Obie strony powinny wnosić od siebie jak najwięcej. Profesjonalny projektant wnętrz nie obiecuje rzeczy niemożliwych, a uczciwy klient takich nie wymaga.

Inwestor powinien jasno i precyzyjnie określić swoje oczekiwania. Projektant musi wyraźnie przedstawić swoją ofertę, cennik, warunki współpracy i możliwości realizacji zlecenia. Oboje powinni wykazać determinację we wzajemnym wysłuchiwaniu się, zwłaszcza w kontekście ewentualnych wątpliwości i pomysłów na aranżację wnętrza. Zrozumienie musi być po obu stronach.

Czego wymagać od projektanta wnętrz?

Profesjonalizm – to jest najważniejsze w pracy projektanta. Dobry, doświadczony architekt wnętrz poradzi sobie w każdej sytuacji. Doradzi najlepsze rozwiązania i materiały. Podpowie jak zrealizować oczekiwania klienta i wyjaśni wszelkie wątpliwości w projekcie.

Możemy też od niego oczekiwać, że będzie terminowy, a przy tym w twórczy i indywidualny sposób podejdzie do zlecenia. Projektant powinien zarazem tak zaprojektować wnętrze, aby uwydatniało ono zalety i ukrywało jego wady. Inwestor powinien również spodziewać się przygotowania poprawnej dokumentacji technicznej i tego, że architekt zaprojektuje wszystko zgodnie z przepisami (choćby nie umieści okapu pracującego w trybie wyciągu w kuchni, zakładając podpięcie go pod zbiorczy kanał wentylacji).

Po samym kontakcie możemy zaś oczekiwać spisania dokładnej umowy, w której będą obwarowane wszelkie formalności, zakres prac projektu, terminy, liczbę wizyt, zasady rozliczeń, itd. Przykładowo, w SOHO studio projektowania wnętrz z Kielc ten etap następuje na koniec konsultacji z inwestorem, już po określeniu budżetu, standardu wykończenia, opracowaniu harmonogramu, wycenie, a jeszcze przed przeprowadzeniem inwentaryzacji i pracami koncepcyjnymi.

Warto wszakże pamiętać, że projektanci – jak każdy – mają swoje upodobania. Nie oczekujmy zatem od architekta specjalizującego się tylko w danym stylu, np. skandynawskim, że równie sprawnie przygotuje wnętrze o innym charakterze, np. w industrialnym. Dlatego też warto zapoznać się z portfolio danego projektanta wnętrz i to jeszcze przed kontaktem z nim.

Co przygotować, by ułatwić pracę projektantowi?

Nie ma wielkiego znaczenia, czy przyjdziemy do projektanta z już gotowymi założeniami i koncepcjami, czy też właśnie u niego będziemy szukać inspiracji, mając jedynie mglistą ideę tego, jak wnętrze ma wyglądać. Projektant powinien móc poradzić sobie w obu sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że im bardziej sprecyzowana wizja aranżacyjna, tym mniejsze pole do popisu dla kreatywności architekta.

Dobrze jednak wiedzieć z jakich usług chcemy skorzystać – czy zależy nam tylko na aranżacyjnej poradzie, czy też przyda nam się kompleksowe przygotowanie projektu. A może wystarczy opracowanie projektu koncepcyjnego? Może wymagamy dokładnej inwentaryzacji wraz z dokumentacją techniczną? Może szukamy oprócz usługi projektowania także realizacji zlecenia i potrzebujemy ekip remontowej? Jaki mamy budżet? Warto się nad tymi kwestiami zastanowić jeszcze przed wizytą u projektanta wnętrz. Dobrze też przygotować plany, zdjęcia i dokumentację, zwłaszcza że wstępny etap pracy z projektantem często można zrealizować online, poprzez wymianę maili.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe