piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Izolacja termiczna dachu płaskiego w budynku GREEN POWER
Fot. Przewodnik Budowlany

Izolacja termiczna dachu płaskiego w budynku GREEN POWER

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2013-10-10 11:55:00

Dach płaski w konstrukcji stropodachu niewentylowanego wymaga zastosowania bardzo skutecznej izolacji termicznej, która stanowi ostatnią barierę dla ucieczki ciepła z budynku. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zastosowane zostały dwie warstwy płyt z wełny mineralnej MONROCK PRO firmy Rockwool o łącznej grubość 40 cm, pokryte trzecią warstwą płyt spadkowych w systemie SPS.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

W budynku GREEN POWER podłożem dla płyt termoizolacyjnych dachu płaskiego jest lekki strop w szkielecie stalowym, pokryty płytami mfp. Po ich przykryciu warstwą papy podkładowej, na wierzch układa się płyty termoizolacyjne z wełny mineralnej MONROCK PRO. Układa się je mijankowo, czyli z przesunięciem styków w stosunku do poprzedniego rzędu. Większe ubytki i szczeliny uzupełnia się ścinkami z tego samego materiału termoizolacyjnego, mniejsze można wypełnić pianką poliuretanową. Ważne jest właściwe przymocowanie dachowych płyt termoizolacyjnych do podłoża. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zostały one przyklejone klejem KB MONROCK metodą na zimno, do papy podkładowej, która pełni rolę paroizolacji. Zastosowane płyty MONROCK PRO o grubości 20 cm są zalecane do dachów o podwyższonych parametrach termicznych - ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,037 W/mK. Ich wymiar - 2000x1200 mm - sprawia, że do transportu na dach najlepiej wspomóc się specjalną windą, natomiast samo układanie przebiega bardzo szybko. Płyty MONROCK PRO w budynku GREEN POWER zostały ułożone w dwóch warstwach, których łączna grubość wynosi 40 cm. Konieczne jest jeszcze wyprofilowanie powierzchni dachu w taki sposób, aby powstał spadek umożliwiający spływ wody opadowej do systemu rynnowego. Można to wykonać ręcznie, jednak znacznie mniej pracochłonnym i skuteczniejszym sposobem jest zastosowanie gotowego rozwiązania, jakim jest System Płyt Spadkowych (SPS) z wełny mineralnej firmy Rockwool. Dobór ilości płyt oraz określenie ich spadku wykonuje producent, po dostarczeniu projektu dachu. Dzięki temu unika się pomyłek w zamówieniu, a powierzchnia dachu ma zapewnione odpowiednie spadki. Usługa ta jest bezpłatna przy zamówieniu systemu SPS, a jednocześnie - wraz z produktem, dostarczany jest plan ułożenia poszczególnych płyt, aby uniknąć błędów montażowych. W budynku GREEN POWER zostały zastosowane płyty Dachrock SP, przeznaczone do kształtowania jednokierunkowego spadku w warstwie izolacji termicznej.

[[[zdjecie,2862,duze]]]

Oprócz bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych (współczynnik przenikania ciepła U dla stropodachu w budynku GREEN POWER wynosi 0,09 W/m2K) zastosowanie płyt z wełny mineralnej pozwoliło na uzyskanie wysokiej odporności ogniowej oraz ochronę akustyczną.
„Docieplenie wełną ROCKWOOL daje możliwość szybkiego prowadzenia robót związanych z wykonaniem ocieplenia i pokrycia, co jest szczególnie istotne w przypadku dachu. Dzięki płytom z wełny ze spadkiem można szybko odprowadzić wodę i uzyskać dodatkową termoizolację dachu. Skalna wełna mineralna zapewnia trwałe, stabilne ocieplenie nawet w warunkach zmiennych temperatur i wilgotności” - podsumował Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny w firmie Rockwool.

Płyty MONROCK PRO

Niepalne ocieplenie stropodachów niewentylowanych (dachów płaskich) bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachowe (w układzie izolacji jednowarstwowym lub dwuwarstwowym), zalecane do dachów o podwyższonych wymaganiach termicznych.
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła: λ D = 0,037W/mK 

Długość [mm]

Szerokość [mm]

Grubość [mm]

Opór cieplny RD [m2•K/W]

2000

1200

80

2,15

2000

1200

100

2,7

2000

1200

120

3,2

2000

1200

150

4,05

2000

1200

180

4,85

2000

1200

200

5,4

2000

600

240

6,45

 

Płyty Dachrock SP w systemie SPS

 

Płyty z jednokierunkowym spadkiem (płyty spadkowe).

Współczynnik przewodzenia ciepła λ D =  0,041W/mK

Długość      

Szerokość    

Spadek na długości

Grubość

[mm]

[mm]

[%]

 

1000

500

2

 od 0 do 200 mm co 20 mm

1000

500

3

 od 0 do 180 mm co 30 mm

1000

500

4

 od 0 do 200 mm co 40 mm

Organizator akcji: Przewodnik Budowlany sp. z o.o.

Partnerzy akcji: ZCB Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Oknoplast, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schöck, USTM, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, AFRISO, Ground-Therm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex Polska, Stropex, VBH Polska, Winkhaus, Atrium System, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud.

Partnerzy Medialni: otodom.pl - Grupa Allegro, Sekocenbud - OWEOB PROMOCJA.

źródło: domzeroenergetyczny/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe