piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Firma Jawar przeprowadziła badania dotyczące weryfikacji sprawności temperaturowej systemu kominowego Jawar NORD

Firma Jawar przeprowadziła badania dotyczące weryfikacji sprawności temperaturowej systemu kominowego Jawar NORD

2017-01-09 12:47:25

Kominy stanowią integralną część konstrukcji każdego budynku, będąc niezbędnym elementem wszystkich systemów ogrzewania. Współczesne systemy kominowe służą nie tylko do odprowadzania spalin, ale również podgrzewania powietrza dostarczanego do spalania. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy zyskują nie tylko efektywniejsze ogrzewanie domu, ale przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa, poprzez wyeliminowanie prawdopodobieństwa zatrucia produktami wydobywającymi się podczas spalania, takimi jak np. czad. Aby zbadać możliwość odzysku ciepła z odprowadzanych do atmosfery spalin, specjaliści firmy Jawar przeprowadzili badanie na ceramicznym kominie czterowarstwowym Jawar Nord, podłączonym do pieca opalanego drewnem.   

Nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne charakteryzują się dużą sprawnością energetyczną, oszczędnością energii oraz zmniejszeniem zanieczyszczenia środowiska.  Jeszcze kilka lat temu instalacja urządzeń grzewczych w budynkach energooszczędnych, wyposażonych w wentylację mechaniczną była niemożliwa. Obecnie, takie możliwości gwarantują kominy wyposażone w system powietrzno-spalinowy jak np. JAWAR NORD.

Zaletą systemu powietrzno-spalinowego jest nie tylko odprowadzanie spalin, ale także doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny. Na czym to polega? W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak np. wkład kominkowy powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz.  Jest ono także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały dopływ tlenu do komory spalania.

Ciepło i komfort jakie zawdzięczamy kominom, muszą iść w parze z bezpieczeństwem ich użytkowania. Dlatego firma Jawar postanowiła zrealizować badanie „sprawności temperaturowej systemu kominowego z przewodem powietrznym”, mające na celu sprawdzenie sprawności temperaturowej komina ceramicznego z przestrzenią powietrzną typu JAWAR NORD. Próba miała potwierdzić możliwość odzysku ciepła z odprowadzanych do atmosfery spalin, a w kolejnym etapie określić również sprawność temperaturową badanego modelu komina, umożliwiającego odprowadzanie gazów z palenisk opalanych gazem, olejem opałowym czy paliwami stałymi drewnopochodnymi jak pellet, węgiel czy ekogroszek.

Przyjęliśmy założenie, ze komin pełni funkcję wymiennika ciepła, który działa w przeciwprądzie. Spaliny z urządzenia grzewczego do atmosfery były odprowadzane wewnętrzną rurą komina wykonaną z ceramiki izostatycznej o grubości 6mm, natomiast powietrze do paleniska potrzebne do spalania pobierano z przestrzeni powietrznej o grubości co najmniej 25mm. Piec podłączyliśmy do komina rurą żarową o grubości 0,8 mm, natomiast na odcinku prostym zainstalowaliśmy trójnik z regulatorem ciągu.  Powietrze z komina do paleniska doprowadzane było za pomocą rury monofix o średnicy 120 mm. Wszystkie podłączenia dodatkowo zaizolowaliśmy - wyjaśnia Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Stanowisko badawcze zostało wyposażone w sześć czujników temperatury podłączonych do rejestratorów, które umożliwiały ciągły zapis wyników temperatury: gazów na wylocie pieca, komina na wysokości otworu zasysającego powietrze z komina do paleniska, gazów w przewodzie powietrznym przed wylotem powietrza do rury łączącej komin z paleniskiem, gazów w przewodzie powietrznym przed wylotem powietrza do rury łączącej komin z paleniskiem, powietrza na wlocie do komina oraz spalin na wylocie z komina. Podczas badania rozgrzano spaliny do temperatur: 200, 300 i 400°C , każdą z nich utrzymywano przez 1,5h. Odczyty wyników dokonywano co 30 min i zapisywano w formie tabeli. Po zakończeniu pomiarów, aby oszacować sprawność komina i obliczyć jego efektywność temperaturową opracowano specjalny algorytm.

Wyniki zrealizowanych przez nas badań potwierdziły, że zastosowanie przestrzeni powietrznej w ceramicznych kominach czterowarstwowych umożliwia pozyskiwanie ciepła ze spalin, jak również przyczynia się do uzyskania oszczędności energii w budynkach, wynikającej z odzysku ciepła z komina.  - mówi Dariusz Pilitowski. Badanie dodatkowe wykazało również, że jakość wykonania i szczelność komina ma ogromny wpływ na odzysk ciepła ze spalin. - dodaje

Badania wykonywano na stanowisku badawczym firmy Jawar w związku z projektem współfinansowanym ze środków Norway Grants.

źródło: jawar/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe