piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową? Krótki poradnik

Jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową? Krótki poradnik

2016-07-20 19:07:00

Rodzaj ogrodzenia posesji oraz bramy wjazdowej nie zawsze zależy wyłącznie od upodobań właściciela oraz ceny. Często wybór jest ściśle związany z zupełnie innymi czynnikami, takimi jak kształt działki oraz bezpieczeństwo i wygoda jej użytkowania. W przypadku bramy wjazdowej, warto dokładnie przemyśleć jej wybór, ponieważ jest to element posesji, który powinien służyć przez długie lata bez konieczności wymiany i ułatwiać wjazd na działkę.

Brama wjazdowa a rodzaj działki

Wybierając bramę wjazdową, często w pierwszej kolejności zawraca się uwagę na to, czy będzie pasować do całej posesji. Rzeczywiście, korzystnie jest, gdy wszystkie elementy działki, takie jak dom, ogrodzenie, brama, budynki gospodarcze, a nawet aranżacja ogrodu, komponują się ze sobą i tworzą spójną całość. Szczególnie brama wjazdowa stanowi swoistą wizytówkę domu. Jednak istotne jest nie tylko dopasowanie ze względu na wygląd, ale też kształt działki. To, czy działka jest szeroka czy wąska, długa czy krótka, w znacznym stopniu uzależnia dobór bramy wjazdowej. W związku z tym należy wybrać spośród ich dwóch rodzajów:

  • bramy rozwieralne jedno- lub dwuskrzydłowe

W przypadku długiego podjazdu i wąskiej działki najlepszym rozwiązaniem jest montaż bramy rozwieralnej, inaczej nazywanej skrzydłową. Można wybrać model jedno- lub dwuskrzydłowy i zdecydować się na automatyczny lub manualny system otwierający bramę. Warto wziąć pod uwagę wielkość skrzydeł oraz ich wagę. Jeśli brama jest jednoskrzydłowa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie dość ciężka, dlatego w takiej sytuacji najtrafniejszym wyborem będzie brama otwierana elektrycznie. Poza idealnym dopasowaniem bram rozwieralnych do długich i wąskich działek, dużą zaletą jest możliwość przesunięcia ich w stosunku do linii ogrodzenia, w głąb posesji. Takie rozwiązanie sprawdza się w sytuacji, gdy droga dojazdowa jest zbyt wąska, aby bezpiecznie i wygodnie wjechać na działkę.

  • bramy przesuwne

Innym rodzajem są bramy przesuwne - idealne w przypadku działek krótkich, ale szerokich. Zazwyczaj, tego rodzaju brama składa się z jednego skrzydła, które przesuwa się po prowadnicy zamontowanej wzdłuż ogrodzenia lub tuż nad nawierzchnią wjazdu, w zależności od rodzaju systemu przesuwnego. Można wybrać mechanizm szynowy (tańszy) lub samonośny (droższy). Pierwszy rodzaj niesie ze sobą pewne problemu w trakcie użytkowania, ponieważ w szynach gromadzi się piach, kamienie, liście i drobne gałęzie, które należy regularnie usuwać. W przeciwnym razie brama może się wypaczyć. System samonośny jest sprawniejszy, ponieważ nie ma możliwości nagromadzenia się w nim różnych elementów, które mogą zakłócać sprawne funkcjonowanie bramy.

W tym przypadku skrzydło nie przesuwa się po prowadnicy, lecz bezpośrednio na słupku, który ma zamocowane rolki. Jednak tego rodzaju mechanizm przesuwny wymaga zamontowania skrzydła, które będzie stanowić przeciwwagę dla skrzydła właściwego. W związku z tym, powierzchnia całej bramy zwiększa się aż o 30-40%. Jednocześnie wzrasta jej waga, co warunkuje montaż automatycznego otwierania. Każdy rodzaj systemu przesuwnego montowany jest na tyłach ogrodzenia, w taki sposób, aby całość nie była widoczna od jego zewnętrznej strony. Bez względu na rodzaj mechanizmu, brama przesuwna nie zajmuje żadnego miejsca bezpośrednio na podjeździe i to jest jej dużym atutem. Należy też wiedzieć, że na całej długości, po której przesuwa się skrzydło, nie może być żadnych przeszkód w postaci śmietnika, roślin, słupków, lamp ogrodowych itp. Bardzo ważne jest także uwzględnienie położenia furtki względem bramy przesuwnej. Po jej otwarciu skrzydło nie może zasłaniać furtki w taki sposób, żeby uniemożliwić jej otwarcie.

Zarówno bramy rozwieralne, jak i przesuwne, wybiera się w zależności do wielkości działki i samego podjazdu. W niektórych sytuacjach wymagane jest także dobranie rozmiaru bramy wjazdowej do wielkości pojazdów, które będą przez nią przejeżdżać. Czasami konieczny jest montaż bramy rozwieralnej jednoskrzydłowej. W tym przypadku maksymalna długość skrzydła wynosi jedynie 3 m. Natomiast bramy z dwoma skrzydłami mogą być większe, ponieważ każde skrzydło może mieć aż 3 m długości. Bramy przesuwne mają zdecydowanie mniejsze ograniczenia w kwestii ich wielkości, ponieważ mogą mieć długość wynoszącą nawet 20 m.

Bezpieczeństwo i wygoda

Wygodny wjazd na działkę w znacznej mierze zależy od szerokości bramy, dlatego, jeśli to tylko możliwe, warto wybrać jak najszerszą. Według przepisów prawa budowlanego, szerokość wjazdu na posesję nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Jest to jednak minimum, które wymaga dużej wprawy od kierowcy i nie zapewnia komfortu podczas wjeżdżania na działkę. Ponadto, jeśli ogrodzenia znajduje się blisko ruchliwej ulicy i chodnika, warto wybrać taką bramę, którą można przesunąć w głąb posesji. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe metry, które ułatwiają skręt pojazdem w bramę.

Liczne ogłoszenia od fachowców montujących bramy oraz świadczących inne usługi znajdują się w serwisie: http://oferia.pl/wykonawcy/budowa/bramy-i- ogrodzenia

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe