piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drewnianym tarasie

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drewnianym tarasie

DESIGN / Ogród / 2013-07-16 13:25:00

Wybierając materiał na taras możemy postawić na solidny kamień, eleganckie płytki albo przytulne drewno. Ostatnie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które lubią otaczać się naturalnymi surowcami. Często jednak użytkownicy mają wiele pytań o to, jak dobrać drewno na taras i jak je zabezpieczyć.

Polecane sklepy

allegro

Doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik, zebrał te, z którymi spotyka się najczęściej za pośrednictwem infolinii Altax.

Jakie gatunki sprawdzą się na tarasie?

Budowa drewnianego tarasu do duża inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie drewno wybierzemy. W Polsce dobrze sprawdzą się gatunki egzotyczne, które dzięki naturalnym olejkom, są bardzo odporne na wilgoć. Niestety, merbau, teak czy ipe nie należą do najtańszych. Z krajowych gatunków warto dać szansę modrzewiowi i dębowi - gatunkom twardym i wytrzymałym.

Płytki na tarasie łatwo umyć, a co z drewnem?

To mit, że drewno trudno utrzymać w czystości. Sekret tkwi w regularnej pielęgnacji, która pozwoli cieszyć się pięknem tarasu wiele lat. Należy dobrać odpowiednie produkty, najlepiej te przeznaczone do ochrony drewna tarasowego. Usuną one brud, tłuszcz, mech, pleśń i glony. Niektóre środki, nałożone na deskę przed produktami ochronno-dekoracyjnymi, zwiększą ich przyczepność.

Czy ryflowanie zawsze jest konieczne? Czemu właściwie służy?

Ryflowanie, czyli żłobienie deski, nie jest konieczne, ale w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo domowników. Kiedy spadnie deszcz, taras może być śliski, a wtedy o wypadek na nieryflowanym drewnie nietrudno. Poza tym, zapobiega ono nadmiernej pracy deski, a wcięcia lepiej odprowadzają wodę, dzięki czemu deska szybciej wysycha.

Jak zabezpieczyć drewno przed szybkim niszczeniem?

Taras jest wystawiany na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie schowamy go przecież, tak jak mebli, na czas deszczu czy śniegów, nie osłonimy przed słońcem. Dlatego o zabezpieczenie trzeba zadbać zawczasu.

Krok 1:

Ochrona przed grzybami, pleśniami i owadami. Jeszcze przed kupnem desek w sklepie czy tartaku upewnijmy się, że zostały one zaimpregnowane ciśnieniowo impregnatem technicznym. Można to poznać po charakterystycznej, zielonkawej barwie deski. Jeśli nie jesteśmy pewni, spytajmy o poradę sprzedawcę.

Krok 2:

Ochrona przed deszczem i słońcem. Zazwyczaj, przy wyborze środka ochronno-dekoracyjnegona taras, wahamy się między lakierem a olejem. Lepiej sprawdzi się tu olej. Lakier tworzy twardą powłokę, która jednak z czasem będzie pękać i łuszczyć się. W szczelinach powłoki będzie zbierać się woda, a ta działa niszcząco na deskę. Olej natomiast wniknie w deskę, chroniąc ją przed wilgocią i zmianą koloru pod wpływem słońca. Regularne odnawianie powłoki (średnio raz na rok wystarczy przetrzeć taras szmatką, mopem lub aplikatorem namoczonym w oleju) doskonale zabezpieczy drewno na lata.

źródło: altax/pięknydom24.pl
 

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe